Nepaisant to, kokį kukulių variantą pasirinksite, prireiks mėsos. Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, lietuviai dažniausiai renkasi kiaulieną ir vištieną, populiari yra tiek šviežia, tiek jau sumalta mėsa. Tiesa, vis daugiau pirkėjų domisi mėsos kilmės šalimi ir jos auginimo sąlygomis.
„Pirkėjams rūpi, kur ir kaip auginta buvo mėsa, ypač, jei iš jos bus gaminama vaikams. Sveriamos mėsos skyriuose prekiaujame tik Lietuvoje užauginta kiauliena ir vištiena be antibiotikų“, – sako V. Budrienė.
Faršas ar smulkinta mėsa?
Nors yra daugybė kukulių paruošimo būdų, su jais derinami labai skirtingi padažai, jie gali būti tiekiami sriuboje arba su bulvių koše – yra keletas visoms jų versijoms galiojančių taisyklių.
Anot Vilmos Juodkazienės, prekybos tinklo „Iki“ atstovės, tikrai puikiu patiekalu mėgautis galėsite, jei pasirinksite šviežią ir tinkamai augintą mėsą.
„Viskas labai paprasta – tiesioginės įtakos mėsos skoniui ir maistinei vertei kuria jos šviežumas ir gyvulių ar paukščių auginimo sąlygos. Nedvejokite ir būtinai paklauskite pardavėjo, kada buvo atvežta bei sumalta mėsa, ar paukščiai ar gyvuliai užauginti be antibiotikų. Jeigu neprireikė antibiotikų, vadinasi, buvo tinkamai auginti ir šeriami“, – pabrėžia V. Juodkazienė.
Anot jos, taip pat nereikėtų maišyti smulkintos mėsos su faršu – tai ne tas pats. Smulkinta yra nuo kaulų pašalinta ir sumalta mėsa, joje nėra priedų, gali būti tik šiek tiek druskos (mažiau nei 1 proc.). Tuo metu faršas yra priskiriamas mėsos pusgaminių kategorijai ir būna papildytas įvairiais prieskoniais bei priedais: krakmolu, sojų baltymais, aromatinėmis medžiagomis.
„Jei rinksitės faršą, o ne smulkintą mėsą, atidžiau skaitykite etiketę – ieškokite tokio produkto, kurio sudėtyje yra daugiausia mėsos, o priedus daugiausia sudarytų tiesiog prieskoniai. Kalbant apie šviežumą, labai svarbi mėsos kilmės šalis. Tikėtina, kad šviežiausia iš lentynoje esančių bus lietuviška – juk jos tiekimo grandinė daug trumpesnė“, – patarimais dalijasi V. Juodkazienė.
Gudrybės, kaip paruošti minkštus kukulius
Jei norite itin sultingų ir aromatingų kukulių, ji siūlo išbandyti kelias patikrintas gudrybes.
Pirmiausia – ingredientai. Negailėkite prieskonių, tiksliau, šviežių žolelių. Priklausomai nuo to, kokią mėsos rūšį pasirinksite, kukulių masę gausiai gardinkite petražolėmis, bazilikais, krapais ar rozmarinais. Jei kukulius troškinsite padaže, žolelių įberkite ir į jį.
Be to, mėsos kukulių masę rekomenduojama papildyti pienu ir džiūvėsėliais. Būtent jie užtikrina, kad kukuliai būtų sultingi ir kepdami neprarastų drėgmės.
Svarbus ir mėsos kukulio formavimas. Prieš imantis jo, masę gerai išmaišykite, tačiau nepersistenkite. Kuo ilgiau ją minkysite, tuo labiau mėsa susislėgs. O kad mėsa neliptų prie rankų – jas reikėtų sušlapinti vandeniu prieš kiekvieno kukulio lipdymą. Jei juos kepsite keptuvėje, ją prieš tai gerai įkaitinkite, o kukulius dėliokite taip, kad jie nesiliestų vienas prie kito.
Jei norite pasinaudoti visais šiais patarimais, išbandykite populiariųjų itališkų arba švediškų kukulių receptus.
Itališki mėsos kukuliai
Kukuliams reikės:
- 450 g smulkintos kiaulienos
- 450 g smulkintos jautienos
- 0,5 puodelio džiūvėsėlių
- 0,25 puodelio tarkuoto kietojo sūrio
- 0,25 puodelio pieno
- 1 kiaušinio
- 2 skiltelių smulkinto česnako
- smulkiai supjaustytų šviežių petražolių
- druskos ir pipirų pagal skonį
Padažui reikės:
- 800 g konservuotų pomidorų savo sultyse
- 1 svogūno
- 1 šaukšto balzaminio acto
- 1 šaukštelio džiovintų raudonėlių
- 1 šaukštelio cukraus
- 0,5 šaukštelio aitriųjų paprikų
- 2 skiltelių smulkinto česnako
Kaip gaminti
Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros. Į didelį dubenį sudėkite visus kukuliams skirtus ingredientus ir juos sumaišykite. Iš mišinio suformuokite norimo dydžio mėsos kukulius. Juos išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir dėkite į jau įkaitusią orkaitę. Kepkite apie 20–25 minutes.
Kol kukuliai kepa, paruoškite padažą. Keptuvėje kelias minutes apkepinkite svogūną ir česnaką, tada sukrėskite konservuotus pomidorus. Berkite cukrų, raudonėlius, aitriąsias paprikas, pilkite balzaminį actą. Padažą nuolat maišykite ir kaitinkite apie 10 minučių.
Švediški mėsos kukuliai
Kukuliams reikės:
- 450 g smulkintos jautienos
- 0,5 puodelio džiūvėsėlių
- 0,25 puodelio pieno
- 1 kiaušinio
- mažo smulkiai supjaustyto svogūno
- 0,5 šaukštelio druskos
- 0,5 šaukštelio maltų juodųjų pipirų
- aliejaus kepimui
- krapų
Padažui reikės:
- 2 šaukštų sviesto
- 2 šaukštų miltų
- 1,5 puodelio jautienos sultinio
- 0,5 puodelio riebios grietinėlės
Kaip gaminti
Į didelį dubenį sudėkite visus kukulių gamybai reikalingus ingredientus ir juos sumaišykite. Iš mišinio formuokite norimo dydžio mėsos kukulius. Juos iš visų pusių apkepkite gerai įkaitintoje keptuvėje.
Kol kukuliai kepa, paruoškite padažą. Didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą. Suberkite miltus ir nuolat maišydami juos kepinkite apie 1–2 minutes.
Tuomet po truputį supilkite jautienos sultinį ir grietinėlę. Kaitinkite, kol padažas užvirs, tuomet sumažinkite kaitrą ir į jį sudėkite apkepintus kukulius. Juos padaže troškinkite dar 10–15 min.
Pagardinkite krapais ir tiekite su bulvių koše.