Neišmeskite daržovių žievių ar stiebų – štai kur visa tai galima panaudoti

2022 m. spalio 12 d. 08:16
Daržovių stiebai, lapai, sėklos, vaisių žievelės į šiukšlių dėžę keliauja greitai ir be gailesčio. Tačiau sužinojus, kaip sunaudoti visas daržovių ir vaisių dalis, galima ne tik išvengti maisto ir pinigų švaistymo, bet ir pagardinti savo kasdienius patiekalus. 
Daugiau nuotraukų (3)
Elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ dalijasi idėjomis, kaip paprastai bei sumaniai suvartoti populiarių daržovių ir vaisių dalis, kurias iki šiol laikėme nevalgomomis. 
Moliūgų žievė ir sėklos 
Rudenį dažnas mėgaujasi šildančia ir jaukumo teikiančia trinta moliūgų sriuba. Tačiau ne tik visų vertinamas minkštimas, bet ir likusios rudens karaliaus – moliūgo – dalys gali būti skaniai paruoštos ir sunaudotos. 
Pasigaminkite naminį, puikiai žinomą moliūgų sėklų užkandį. Išimkite moliūgų sėklas, nuplaukite ir gerai jas nusausinkite. Gerai apibarstykite sėklas klasikiniais prieskoniais – druska ir pipirais arba paeksperimentuokite su naujais skoniais, apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Pagardintas moliūgų sėklas kepkite 170 laipsnių orkaitėje įjungę „vėjelio“ funkciją apie 15 minučių. 
Moliūgo žievelė gali virsti gardžiais traškučiais. Labai plonais griežinėliais supjaustę moliūgo žievelę apibarstykite druska, aitriosiomis paprikomis ir dėkite į džiovyklę. Jei džiovyklės neturite, galite naudoti orkaitę. 
Lapinių daržovių stiebai
Lapiniai kopūstai, lapiniai burokėliai, įvairios salotų rūšys, turinčios kietus kotelius, taip pat kartais suvartojamos tik dalinai, nuskabant lapinę dalį, o stiebelius išmetant. 
Lapinių daržovių stiebelius panaudokite ruošdami ilgiau verdamus ar troškinamus patiekalus – troškinius ar daržovių sriubas. 
Šių daržovių stiebelius galite ruošti garuose arba pakepti grilyje. 
Brokolių stiebai 
Žali, virti ar kepti – brokoliai vertinami dėl gausybės naudingų savybių ir kai kurių net vadinami supermaistu. Tiesa, dažniausiai naudojamos tik žiedinės brokolių dalys, o didžiausią daržovės svorį sudarantys stiebai nukeliauja į šiukšlių dėžę. 
Kur kas sumaniau – sunaudoti tiek brokolių žiedynus, tiek stiebus. 
Supjaustytus brokolių stiebus panaudokite daržovių sriubai ar sultiniui gaminti – jie derės prie morkų, svogūnų ar kopūstų. 
Brokolių stiebai gali būti troškinami kartu su kalafiorais ar paprikomis, toks garnyras tiks prie vištienos patiekalų. 
Supjaustyti plonomis juostelėmis, brokolių stiebai gali būti valgomi net žali – visai kaip, pavyzdžiui, morkų juostelės, mirkomos į humusą. 
Citrinos žievelė
Dažnas savo prekių krepšelio neįsivaizduoja be gaivios citrinos, kurios naudingoji dalis – sultingas minkštimas. Tiesa, kartais citrinos žievelės įtarkuojama į pyragus ar kremus, tačiau didelė jos dalis taip ir lieka nepanaudota. Ką daryti, kad tektų išmesti tik citrinos kauliukus? 
Pasigaminkite naminio citrinų limonado. Itin švariai nuplaukite citriną, supjaustykite ketvirčiais ir pašalinkite kauliukus. Tuomet dėkite citrinos ketvirčius su žievelėmis į trintuvą, įmeskite kelias saujas ledukų ir kelis šaukštelius cukraus pagal skonį. Viską gerai suplakę, turėsite intensyvaus ir gaivaus skonio gėrimą. 
Jei supjaustysite citrinos žievelę juostelėmis ar mažais gabalėliais ir gerai ją sudžiovinsite, galėsite šiuos griežinėlius įsimesti į arbatą – suteiks papildomo aromato. 
O jei džiovintos citrinos žievelę susmulkinsite ir sumaišysite su druska ir pipirais, turėsite naminį prieskonių mišinį patiekalams gardinti. 
Šviežios citrinos žievelė gali pagardinti ir papuošti jūsų mėgstamą kokteilį. 
Banano žievelė 
Tikra tiesa, kad banano žievelė nėra skani ir visai nevilioja būti suvalgyta. Tačiau jeigu ją tinkamai paruošite, galėsite džiaugtis neišvaistę nė kruopelės šio populiariausio vaisiaus „Barboros“ pirkėjų krepšelyje. 
Banano žievelė tampa saldesnė laikui bėgant. Tad jei mėgstate bananus sunokinti ir tik tuomet valgyti, neišmeskite žievelės – ją vos vos pakepinę, galite dėti į trintus glotnučius. Žievelė suteiks savito skonio, o sakoma, kad ji dar ir vertinga. 
Pasigaminkite karamelizuotą bananų žievelės sirupą. Keptuvėje pakepinkite supjaustytą banano žievelę, pridėkite trečdalį stiklinės rudojo cukraus ir pusę stiklinės vandens, sulaukite, kol užvirs ir maišykite kelias minutes, kol masė taps panaši į sirupą. Toks sirupas šaldytuve gali išsilaikyti iki 2 savaičių bei tapti pagardu ledams, pyragams ar kitiems desertams. 
Ridikėlių lapai 
Šviežių daržovių salotas mėgstame gardinti traškiais ridikėliais, tačiau dauguma šios daržovės branduolį sunaudoja, bet lapus išmeta nė nemirktelėję.  Iš tiesų ridikėlių lapai yra valgomi ir net gali papildyti patiekalus išskirtiniu skoniu. Šis žalumynas gali būti naudojamas tiek žalias, tiek keptas. 
Ridikėlių lapai tinka makaronų patiekalams gardinti. Be to, šie lapai dera su kietuoju sūriu. 
Švieži ridikėlių lapai tinka dėti ir į salotas – jais netgi galite pakeisti špinatus. 
Ridikėlių lapus sutrinkite ir panaudokite gamindami naminį pesto padažą. 
Arbūzo žievelė 
Arbūzo žievelė nepasižymi itin puikiu skoniu, jei valgoma žalia. Tačiau ši arbūzo dalis savo struktūra labai primena daržoves, tad gali būti panaudota būtent kaip daržovių atitikmuo.
Pašalinę ploną viršutinę odelę, arbūzo žievelę galite užraugti. Pusės arbūzo žievelei užraugti reikės trečdalio stiklinės acto, pusės stiklinės vandens, 2 v. š. cukraus, 1 v. š. druskos, šiek tiek gvazdikėlių. Visus šiuos ingredientus pavirinę keletą minučių, kol druska ir cukrus ištirps, sumeskite arbūzo žievelės gabalėlius ir pavirkite dar 10 minučių. Kai arbūzo žievelės gabaliukai suminkštės, visą šį mišinį sudėję į stiklainius, atvėsinę ir padėję į šaldytuvą, raugintą arbūzo žievelę galėsite naudoti kaip garnyrą. Taip raugta žievelė šaldytuve išsilaiko apie mėnesį. 
Arbūzo žievelę galite naudoti ruošdami gaivinančią gaspačo sriubą – žievelė suteiks savito skonio ir traškumo, kokį suteikia, pavyzdžiui, agurkai. 
Kubeliais pjaustyta arbūzo žievelė puikiai derės įvairiuose daržovių troškiniuose arba gaminant vegetarišką karį. Nulupkite arbūzo odelę, gabaliukais supjaustykite žievelę ir naudokite kaip įprastas daržoves. 
žievė^Instanttaupumas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.