Anot mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologės Teresos Žukauskytės, vis daugiau lietuvių perka jau paruoštą ar bent išdarinėtą silkę, o nusprendusius ruošti namuose įspėja – svarbu rinktis silkę iš sūrimo, tuomet ji bus riebesnė, natūralesnė, be papildomo aliejaus.
Jai pritaria ir gydytoja dietologė dr.Edita Gavelienė: „Silkė – riebi žuvis, tad svarbu rinktis mažiau riebalų turinčius jos priedus“.
Populiariausia silkė – jau paruošta
Anot T.Žukauskytės, pirkėjai prieš šventes vis mažiau laiko gali skirti Kūčių ar Kalėdų stalo patiekalų ruošimui, tad renkasi jau pagamintas ar bent išdarinėtas žuvis, taip pat ir silkę: „Pati populiariausia – silkė pataluose, kurios receptas nekinta metai iš metų, nes pirkėjai ją labai mėgsta. Taip pat gaminame silkes su pievagrybiais, svogūnais, kepintomis morkomis ir svogūnais – jomis sėkmingai prekiaujame visus metus. Šios klasikinės silkės niekada nenusibosta, nes yra paprastos, skanios ir prieinamos kiekvienam. Žinoma, prieš šventes sukuriame ir kažką naujo. Šiemet turime dar vieną silkę pataluose su lengvesniu jogurtiniu užpilu ir kepta duona, sluoksniuotas silkių salotas, taip pat įvairių daržovių salotas su silke. Pasirinkimas išties labai įvairus, tad įtiks net įnoringiausiems skoniams.“
Ruošiantys silkę namuose dažniausiai turi mėgstamą iš kartos į kartą keliaujantį receptą. Jam technologė rekomenduoja rinktis Atlantinę silkę iš sūrimo: „Jos yra natūralios, galima pasigaminti pagal savo skonį, pasirinkti mėgstamą pagardą. Pati esu technologė ir gaminuosi silkę namuose, tad visada žiūriu, kad ji būtų kuo riebesnė. Iš sūrimo silkė bus natūralesnė, be papildomų priedų ir aliejų. Pati išdarinėju kaulus ir renkuosi įvairius pagardus: svogūnų, grybų, įvairių keptų daržovių įdarą, taip pat visada pabarstau skrudintomis sėklomis: saulėgrąžų, moliūgų arba kanapių – kas mėgsta natūralumą, gali rinktis tokią alternatyvą.“
Renkantis silkę iš sūrimo technologė siūlo pirkti ją porą dienų prieš šventes ir išdoroti namuose. „Gaminant silkę pataluose, ji būna skanesnė pagaminta prieš parą laiko. Žuvis per šį laiką prisisotina visų skonių ir būna gardesnė. Kiti mėgsta dėti pagardą atskirai, o silkę – šalia jo. Tokį patiekalą galima pasigaminti ir tą pačią dieną“, – sako T.Žukauskytė.
Maisto technologė išduoda ir dar vieną triuką, leidžiantį lengvai patikrinti, ar silkė – kokybiška: „Paspauskite žuvies šoną pirštu – jeigu duobutė išsilygins ir netrukus grįš į pradinę padėtį, žuvis puikios kokybės, o jeigu įdubimas liks – eikite dairytis silkės kitur.“
Ribokite druską ir valgio kiekius
Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr.Editos Gavelienės, per Kūčias ruošiami tradiciniai šeimos patiekalai, tad paragauti jų nėra nuodėmė. Viskas priklauso nuo suvartojamo maisto kiekio: „Kiekvienam žmogui nurodyti, kiek Kūčių vakaro metu jis gali suvalgyti silkės ar kito patiekalo – neįmanoma, bet svarbu atminti, jog skrandžio talpa nėra begalinė. Taigi, jeigu patiekalų dvylika, juos turime ragauti, o ne valgyti pilnomis porcijomis.“
Silkę gydytoja dietologė rekomenduoja valgyti ne tik per šventes, nes joje gausu jodo, kalio, seleno, taip pat D ir B grupės vitaminų: „Tiesa, silkė netinka asmenims, kurie yra alergiški žuviai. Ją reikėtų atsargiai valgyti ir tiems, kurie vartoja vaistus depresijai gydyti ar sergantys podarga. Visiems kitiems silkė yra puikus maisto produktas, tik paprastai ji būna sūdyta, tad prieš ruošiant patiekalą reikėtų ją pamirkyti arbatoje, vandenyje arba piene. Tokią išmirkytą silkę ir reikėtų naudoti iš jos ruošiant patiekalus.“
Specialistė žuvį siūlo rinktis bent 2–3 kartus per savaitę, suvartojant iki 300 gramų, o riebia žuvimi, kaip silkė, mėgautis tik progomis: „Silkė puikiai paįvairina asortimentą, bet neturėtų užimti visos žuviai skirtos vietos mityboje.“
Žuvies ir jūros gėrybių produkcija prekybos tinkle „Rimi“ žymima specialiais MSC ir ASC sertifikavimo logotipais. „Jūros priežiūros tarybos (angl. „Marine Stewardship Council“) ir Akvakultūros priežiūros tarybos (angl. „Aquaculture Stewardship Council“) įsteigtos ženklinimo sistemos yra labiausiai paplitusios pasaulyje. Šių institucijų įsteigtas sertifikatas patvirtina, kad žuvys auginamos ekologiškai ir be antibiotikų. Taip pat, etiketėse nurodoma, kur ir kaip žuvys buvo sugautos ar augintos, užtikrinama, kad šiame procese nebūtų padaryta žala gamtai.