Patarimais, kaip teisingai paruošti žuvį ant grotelių ir kokių klaidų vengti, pasidalino virtuvės šefė, barbekiu meistrė Halina Bovševič.
Jos teigimu, pirmasis žingsnis, kaip ir kepant mėsą ant grotelių, nesiskiria – tai marinavimas. Tačiau skirtingai nei kepant mėsą, žuvį galima marinuoti ir prieš pat kepimą.
„Jei žuvis ilgai marinuojama, prarandamas natūralus skonis. Aišku, būna, kad žuvis, pavyzdžiui, karpis ar šamas, turi intensyvų, ne visų mėgstamą dumblo skonį, kurį norime paslėpti – tuomet žuvies kepsnius reikėtų ilgiau palaikyti marinate“, – tvirtina H.Bovševič.
Specialistė pataria žuviai marinuoti naudoti žolelių mišinius, citrusinių vaisių sultis ir šiek tiek druskos. Jei norima išlaikyti kuo natūralesnį žuvies skonį, marinuoti reikėtų likus 15–30 minučių iki kepimo. Tiesa, laikas priklauso ir nuo kepimo būdo, žuvies dydžio bei rūšies.
„Pavyzdžiui, tuno didkepsnių galima išvis nemarinuoti ir juos kepti kaip mėsos kepsnius. Tereikia kepant ant jų pabarstyti druskos, pipirų arba citrinpipirių, apšlakstyti žaliųjų citrinų sultimis ir panašiai. Tunas – labai skani žuvis, turinti ypatingą švelnų skonį“, – kalba virtuvės šefė.
Populiarėja ir aštuonkojų kepimas
Panašiai kaip su tunu tarptautinių barbekiu konkursų laureatė ir teisėja H.Bovševič pataria elgtis ir su lašiša – nepatariama užmaskuoti tikrojo jos skonio, tad ir prieskonių paskaninant šią žuvį reikia kuo mažiau.
„Lašiša – populiariausia žuvis pasaulyje. Kepame ją netgi tarptautinių konkursų metu. Dėl puikaus skonio ir lengvo paruošimo ji itin populiari ir Lietuvoje. Čia mėgstami ir vaivorykštiniai upėtakiai, auksaspalvės dorados, jūros ešeriai“, – tendencijas apibendrina pašnekovė.
Anot jos, tam tikros žuvies populiarumas priklauso ir nuo šalies. Pavyzdžiui, jei valstybė arti jūros, populiaresnė gali būti skumbrė ar menkė, kaip yra Skandinavijoje. O štai šiltesniuose kraštuose itin populiarios jūros gėrybės, moliuskai ir aštuonkojai.
„Tokie egzotiškesni patiekalai tampa vis labiau populiarūs ir Lietuvoje, nors anksčiau nebuvo net kalbos, kad ant grotelių galima kepti, pavyzdžiui, aštuonkojį. Dabar tendencijos po truputį keičiasi ir tautiečiai išbando vis įdomesnius produktus“, – teigia H.Bovševič.
Kepimą gali palengvinti tiek specialios grotelės, tiek ir kokybiškos žuvies pasirinkimas
Lietuvoje populiarėja ir ežerų žuvų – karpių, plačiakakčių, karšių, amūrų – kepimas ant grotelių. Pašnekovės teigimu, prie tokių tendencijų atsiradimo prisidėjo ir tai, kad prekybos centrai siūlo vis didesnį asortimentą.
Pašnekovė pataria rinktis jau sufasuotą žuvį – dėl to visiškai nenukenčia kokybė. Pavyzdžiui, iš prekybos tinklo „Lidl“ parduodamos žuvies vakuuminių pakuočių pašalinamas visas oras, tad mikroorganizmai, kurie ir lemia produkto gedimą, nebegali daugintis. Be to, stabili temperatūra palaikoma visos kelionės nuo žuvies fasavimo iki jos atsidūrimo pirkėjo krepšelyje metu, o tai taip pat leidžia tikėtis kokybiško produkto.
Kepimo grilyje populiarumą didina ir daugybė rinkoje siūlomų funkcionalių jam palengvinti skirtų įrankių. Jie padeda lengvai paruošti bet kokią žuvį, tad pasidžiaugti gardžiais žuvies kepsniais galės ne tik profesionalai, bet ir pradedantys kepimo ant grotelių entuziastai.
„Žuvis, kurių filė gali pradėti byrėti, geriau kepti tarp suspaudžiamų grotelių jas tolygiai vartant, neskubant. Taip kepant itin svarbu, kad grotelės būtų labai gerai įkaitintos ir pateptos aliejumi. Tai padaryti padeda ir dabar populiarūs purškiami aliejai.
Žuvį reikia apversti, kai kepsniai savaime atšoka nuo grotelių. Biriai žuviai kepti galima naudoti ir ant grotelių dedamą silikoninį grilio kilimėlį, kuris atlaiko 280–360 laipsnių karštį“, – patarė virtuvės šefė.