Pakuotėje laukė nemaloni staigmena

2017 m. rugsėjo 30 d. 10:53
Nusprendusi pasigaminti humuso vilnietė Ugnė buvo nemaloniai nustebinta.
Daugiau nuotraukų (4)
Neatidarytame avinžirnių pakelyje ji pastebėjo kirmėlių kiaušinėlius, o geriau įsižiūrėjusi – ir besiraitančią didžiulę kirmėlę.
Kitoje pakelio pusėje nurodyta galiojimo data skelbė, kad produktas tinkamas vartoti iki 2018 m. vasario 28 dienos.
Kadangi avinžirnių pakelis buvo neatidarytas, moteris nusprendė, kad veikiausiai kirmėlės avinžirniuose įsiveisė dar juos pakuojant.
Išsirita net keturios kartos
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė sakė, kad plastikinėje avinžirnių pakuotėje kirmėlių galėjo atsirasti, jei produktas buvo nupirktas ir gan ilgai laikytas namuose.
„Kenkėjai pakuotėse atsiranda dėl netinkamai apdorotų ir sufasuotų produktų pačioje įmonėje, netinkamai laikant parduotuvių lentynose ar nupirkus ir netinkamai laikant namuose.
Laikant produktus pakuotėse, iš vikšrų išsivysto maistinės kandys. Jų gyvavimo laikas trumpas – vos dvi savaitės, tačiau tai – pavojingas, žaibiškai besidauginantis kenkėjas. Viena patelė prie būsimo maisto produkto šaltinio gali padėti net iki kelių šimtų kiaušinėlių.
Per metus vienoje virtuvėje gali išsiristi net keturios jų kartos“, – įspėjo V.Jarošienė.
Neapsaugotos net švariausios šeimininkės
Pasak specialistės, namuose maistinės kandys gali lengvai įsikurti bet kurioje, net ir labai kruopščiai tvarkomoje virtuvėje, pas pačią švariausią šeimininkę.
Šie kenkėjai gali į namus atkeliauti ir su namų augintiniams skirtų pašarų pakuotėmis, ir su vaistažolių ar kruopų maišeliu, net su šokoladinių saldainių dėžute.
„Galima patarti nedelsiant išmesti tuos maisto produktus, kuriuose aptikta kenkėjų, o po to – kruopščiai drėgnu skudurėliu, naudojant ūkinį muilą ar maistinio acto tirpalą, išvalyti spinteles, lentynas, įvairius plyšius tarp jų.
Namuose atsiradusių grūdinių kenkėjų naikinti įvairiais cheminiais purškalais nepatariama, nes tai gali pakenkti sveikatai“, – teigė V.Jarošienė.
Svarbu neužkrauti spintelių aklinai
Kandžių kiaušinėliai nesivysto gerai vėdinamose, vėsiose patalpose, nepakenčia tiesioginių saulės spindulių.
Birius produktus reikėtų laikyti sandariuose stiklo ar storesnės plastmasės induose ir nemaišyti senų produktų likučių su naujai įsigytais, taip pat neužkrauti spintelių aklinai – jose turi būti bent minimali ventiliacija.
Rekomenduojama vietą, kurioje laikomi dažniausiai kandžių gadinami produktai, laikyti švarią – kad nebūtų pribarstyta trupinių ar kruopų, miltų ar prieskonių – tai puiki terpė veistis kenkėjams.
Skundų mažėja
Pasak specialistės, VMVT šiais metais gavo 4 skundus dėl įvairiuose maisto produktuose rastų kenkėjų: maistinių kandžių ir jų lervų, miltinių erkių ir kt. Iš jų tik vienas pasitvirtino.
„Tai galima paaiškinti tuo, kad pirkiniuose aptikę kenkėjų, žmonės pirmiausia skuba į parduotuvę grąžinti prekių ir atsiimti pinigų, o skundą į VMVT parašo vėliau arba visai nepraneša. Todėl tokių skundų kasmet vis mažėja.
Parduotuvės, kurios suinteresuotos savo geru vardu, nedelsiant peržiūri prekes, jeigu randa užkrėstų kirminais ar kitais kenkėjais, pašalina tokius produktus iš rinkos“, – komentavo V.Jarošienė.
Siekiant produkciją apsaugoti nuo kenkėjų, parduotuvių lentynos, sandėliai, kuriuose fasuojami maisto produktai, turi būti tinkamai paruošti – vėdinami, valomi, apdorojami insekticidais – cheminiais preparatais, skirtais vabzdžiams naikinti.
Galima reikalauti grąžinti pinigus
Specialistės teigimu, vartotojas turi teisę iš pardavėjo reikalauti, kad prekė būtų pakeista į tokią pat tinkamos kokybės arba grąžinti prekę ir reikalauti sumokėtų pinigų.
Šia teise vartotojas gali pasinaudoti tik tuomet, jei jis turi prekės pirkimo čekį ir prekės tinkamumo vartoti terminas nėra pasibaigęs.
Jei pardavėjas nevykdo minėtų reikalavimų, vartotojas turi teisę kreiptis į VMVT visą parą veikiančia nemokamu telefono numeriu arba tarnybos internetiniame tinklalapyje užpildyti elektroninę skundo formą – anketą: https://vmvt.lt/skundu-formos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.