„Konsultuodami žmones buitinės technikos klausimais dažnai pastebime, kad vyrauja nemažai klaidingų įsitikinimų apie įvairius prietaisus, jų funkcionalumą bei priežiūrą“, – patirtimi dalijosi „Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Petras Gendvilis.
Tad kas yra tiesa, o kas – mitas, kai kalbame apie indaploves ir pagrindinius jų veikimo principus?
1. Indaplovės sunaudoja daug vandens ir elektros energijos.
Mitas. Vyrauja nuomonė, kad įsigijus indaplovę laukia daug papildomų išlaidų dėl padidėjusių vandens ir elektros sąnaudų. Tuo tarpu P.Gendvilis teigia, kad indaplovė gali padėti netgi ir sutaupyti.
„Plaudami indus rankomis ne visi vartotojai įvertina tai, kad naudodami vandenį kartu sumoka ir už vandens pašildymą, todėl karšto vandens tarifas gali būti kelis kartus didesnis. Bonos universiteto tyrimai rodo, kad plaunant rankomis 12 indų komplektų sunaudojama apie 2 kWh elektros energijos, tuo tarpu indaplovė priklausomai nuo programos gali sunaudoti nuo 0,7 iki 1,5 kWh“, – aiškino ekspertas.
Piniginės nepaplonins ir sunaudotas vandens kiekis. „Padidintos talpos indaplovėje galima išplauti iki 15 komplektų indų ir sunaudoti apie 14 l vandens, tuo tarpu plaunant indus rankomis įprastoje virtuvinėje kriauklėje, kurioje telpa apie 25 l vandens, tam pačiam indų kiekiui išplauti ir išskalauti jo bus sunaudojama daugiau“, – sakė P.Gendvilis.
Siekiant kokybiško rezultato reikėtų naudoti šiltą vandenį tiek plaunant rankomis, tiek indaplovėje.
2. Kokia tvarka sudėti indai – nesvarbu.
Mitas. Nuvils ar nenuvils rezultatas išėmus indus iš indaplovės, daugiausia priklauso nuo mūsų pačių. Tad norint užtikrinti, kad bus efektyviai pašalinti net patys menkiausi nešvarumai, reikėtų laikytis kelių taisyklių.
„Pati svarbiausia ir paprasčiausia taisyklė – indus dėti taip, kad jie nesiliestų vienas prie kito. Atkreipkite dėmesį, kokiu kampu juos dedate – indai turi būti pasvirę. Norint, kad visi indai būtų išplauti gerai, taip pat svarbu itin užterštus indus dėti į apatinį stalčių.
Tuo tarpu taures rekomenduojama dėti į indaplovės stalčius su specialiais guminiais laikikliais ar kilimėliu, taip pat galima naudoti sulankstomą taurių krepšį“, – patarimais dalijosi P.Gendvilis.
3. Indaplovėje galima plauti beveik visus indus.
Ir tiesa, ir mitas. Ką plauti indaplovėje ir ko geriau ten nedėti – dažnas galvos skausmas turintiems šiuos prietaisus. Pasak P.Gendvilio, reikėtų patausoti indus, kuriems gali pakenkti aukšta temperatūra ar plovimo priemonės, pavyzdžiui, ketaus, medienos ar dekoruoti indai, taip pat aliuminiai, žalvariniai ar sidabriniai įrankiai, kurie gali pakeisti savo spalvą.
„Svarbiausia atsižvelgti į specialius turimų indų žymėjimus bei jų priežiūros rekomendacijas. „Stiklo“ programa padeda puikiai išplauti net tuos indus, kurie yra jautrūs temperatūrai ir jos pokyčiams. Tuo tarpu „Auto“ programą rekomenduojama naudoti plaunant kasdien, nes automatiškai nustato indų įkrovos dydį ir užterštumo lygį parinkdama optimalią temperatūrą ir plovimo laiką“, – pastebėjo buitinių prietaisų ekspertas.
4. Iš indų reikia pašalinti maisto likučius.
Tiesa. „Su maistu į indaplovę sudėti indai tikrai nedžiugins plovimo rezultatu. Vis dėlto ir pernelyg vargintis valant lėkštes prieš indaplovę taip pat nereikėtų – indaplovė tam ir skirta, kad palengvintų buitį, todėl užtenka iš indų pašalinti stambius maisto likučius“, – pastebėjo P.Gendvilis.
Eksperto teigimu, geresnę plovimo kokybę galima pasiekti neleidžiant nešvarumams pridžiūti – čia padės skalavimo programa.
5. Indaplovei reikia specialios priežiūros.
Tiesa. Norint, kad ne tik indai džiugintų švara, bet ir indaplovė funkcionuotų ištikimai ir ilgai, reikia ja rūpintis. Pirmiausia, žinoma, reikėtų perskaityti instrukcijas ir laikytis jose nurodytų rekomendacijų. Taip pat reikia nepamiršti reguliariai valyti filtrus bei įvertinti vandens kietumą.
Jeigu vanduo kietas, svarbu naudoti druską, kuri jį suminkštintų. Tai svarbu net ir naudojant tabletes.
„Jeigu vanduo kietas, tabletės ne visada užtikrina gerus plovimo ir skalavimo rezultatus, todėl rekomenduojama naudoti papildomas priemones, t.y. indaplovės druską ir skalavimo skystį bei atitinkamai nustatyti jų dozavimą.
Kelis kartus per metus reikėtų indaplovę nuriebalinti ir nukalkinti. Papildomos nukalkinimo priemonės neleidžia kalkėms kauptis purkštukuose ir ant kaitinimo elemento“, – patarimų negailėjo P.Gendvilis.