Dvaro kuchmistras išdavė senovinį kalėdinį receptą – puikiai derės prie žuvies ar paukštienos patiekalų

2024 m. gruodžio 10 d. 11:17
Lrytas.lt
Receptas
Morkos ir kiti šakniavaisiai – mums įprastos daržovės, tačiau anksčiau tai buvo tik ponų delikatesas.
Daugiau nuotraukų (4)
Anot Zyplių dvare įsikūrusio restorano „Kuchmistrai“ virtuvės šefo Artūro Rakausko, įvairūs šakniavaisiai viduramžiais į Lietuvą buvo atgabenti iš vokiškų žemių.
„Manoma, kad tik Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės laikotarpiu ant stalų pradėjo rastis pirmosios daržovės. Nuo vokiečių pirmiausia nusižiūrėti šakniavaisiai: burokai, ropės, runkeliai, pastarnokai, griežčiai ir, žinoma, morkos. Pradžioje tai buvo tik kilmingųjų stalo gurmaniški valgiai“, – pasakojo A. Rakauskas.
Anot kuchmistro, anuomet morkos buvo geltonos, violetinės ar net baltos. Oranžinė morkų veislė, kuri tapo populiariausia, buvo išvesta tik XVII amžiuje Nyderlanduose.
Tad šventiniu laikotarpiu kuchmistras siūlo prisiminti istoriją ir pasimėgauti gastronominiais atradimais. O jei pavyktų atrasti baltų, geltonų ar violetinių morkų, patiekalą galima paruošti dar puošniau.
Kaip gi pasigaminti Kalėdines morkas, puikiai derančias prie žuvies ar paukštienos patiekalų, kuchmistras A. Rakauskas dalinasi receptu.
Patiekalui reikės:
1 kg plautų ir nuskustų plonesnių, dailesnių morkų
2 v.š. alyvuogių aliejaus
1 apelsino sulčių
1/2 žvaigždinio anyžiaus
2 gvazdikėliai
1/2 a.š. cinamono
2 v.š. medaus
žiupsnelis druskos
žolelės (čiobreliai, petražolės ar peletrūnai)
Gaminimo eiga:
Pirmiausia anyžių ir gvazdikėlius sutriname iki miltelių. Tuomet įkaitintoje keptuvėje kelias sekundes paskrudiname sausus prieskonius ir sudedame visus likusius ingredientus, išskyrus morkas. Pakaitiname maišant ant silpnos ugnies, kol susidarys vientisa masė.
Tuomet į kepimo formą gražiai suguldome nuplautas morkas ir apipilame paruoštu užpilu. Dedame į iki 180 laipsnių Celsijaus įkaitintą orkaitę. Kepame apie 30 min, kol morkos apskrus ir suminkštės. Patikrinti, ar morkos jau iškepė, galima duriant į morką dantų krapštuku.
Morkas tiekiant ant stalo rekomenduojama apibarstyti šviežiomis žolelėmis: čiobreliais ar petražolėmis, o gurmanams – peletrūnais.
Skanaus!
morkosZyplių dvarasKuchmistrai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.