Gausu vitaminų
Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, skaičiuoja, kad šis receptas leis sutaupyti, nes išlaidos patiekalui bus minimalios – be šiuo metu ypač geros kainos kopūsto, reikės visai paprastų ingredientų.
„Kopūstai naudojami tiek tradiciniuose lietuviškuose, tiek egzotiškuose patiekaluose, todėl pirkėjų mėgstami ištisus metus. Net ir dabar, kai įvairus šviežias derlius jau vežamas į parduotuves, kopūstai išlieka tarp populiariausių daržovių. Jie parduotuvių lentynas iš Lietuvos ūkių pasiekia vos per 1 dieną, todėl taip pasirūpinama ir maksimaliu šviežumu, ir patrauklia kaina. Juk sutaupyti, įsigyjant kokybiškų produktų, aktualu kiekvienam“, – sako G. Kitovė.
Kopūstai dažnai asocijuojami su pigiais, sočiais patiekalais, tačiau nereikia pamiršti ir milžiniškos šių daržovių naudos. Pasak minėto prekybos tinklo daržovių ir vaisių skyriaus darbuotojos Jolantos Sabaitienės, švieži kopūstai yra tikra sveikatos bomba gerąja šio žodžio prasme.
„Kopūstuose gausu vitaminų C, A ir E, taip pat K ir B grupės vitaminų. Kartu kopūstai turi labai mažai kalorijų, todėl tai yra ideali daržovė metant svorį. Mitas, kad jie gali tukinti – taip klaidingai manoma, nes dažnai jie patiekiami su riebiais priedais. Apskritai gydomosios kopūstų savybės jau šimtmečius naudojamos tradicinėje medicinoje, o specialistai ir dabar kopūstą vadina viena sveikiausių daržovių“, – sako šviežių gėrybių žinovė Jolanta.
Iš kopūstų – netgi kepsniai griliui ar kotletukai
Šviežias kopūstas dera ne tik mėsiškuose patiekaluose, bet yra ir nepamainoma daržovė tiems, kurie atsisakę mėsos ar tiesiog nori dažniau ją keisti augaliniais produktais. Prekybos tinklo kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė pasakoja, kad nors lietuviams pirmiausiai galvą šaunantis kopūstų patiekalas tikriausiai yra balandėliai, skaniai paruošti kopūstus galima visiškai be mėsos.
„Pastaraisiais metais neįmanoma nepastebėti mados iš kopūstų ruošti „kepsnius“. Stambiomis riekėmis arba skiltimis supjaustytas kopūstas gali būti kepamas tiek orkaitėje, tiek ant griliaus, ir įgauna ypač malonų skonį. Pakaks tik prieš kepant apšlakstyti aliejumi ir pagardinti druska bei pipirais. Tačiau galima taip kepamą kopūstą pagardinti ir šlakeliu sojų padažo, apibarstyti tarkuotu kietuoju sūriu ar riešutais, paskaninti šviežiomis žolelėmis – pavyzdžiui, labai tiks petražolės. Norintiems gurmaniškesnės patirties, verta bebaigiant kepti kopūstą pabarstyti ir sūriu su mėlynuoju pelėsiu“, – idėjomis dalijasi maisto gamybos ekspertė.
Kopūstas gali virsti ir skaniais kotletukais. Kotletai neatsiejami nuo lietuviškos virtuvės, juos mėgsta ir vaikai, o kopūstiniai sužavės savo netikėtu skoniu.
„Receptas visai paprastas, ir jiems paruošti nereikia jokių specialių įgūdžių. Sutarkuotus kopūstus reikėtų 10–15 min. pavirti sūdytame vandenyje, tuomet nuspausti vandenį ir daržovę sumaišyti su aliejuje pakeptais svogūnu ir česnaku. Įmuškite kiaušinį ar du, įdėkite kelis šaukštus miltų, džiūvėsėlių ir smulkintų petražolių, paskaninkite mėgstamais prieskoniais. Formuokite paplotėlius, apvoliokite dar kartą džiūvėsėliuose ir kepkite keptuvėje. Bus lengva paruošti, skanu ir nebrangu“, – receptą siūlo G. Urbonavičiūtė.
Visą šeimą nustebinsite ir iškepę kopūstų pyragą. Šis pikantiškas patiekalas bus skanus tiek karštas, tiek šaltas, todėl verta išsikepti net ir pora jų – tikrai neišbus šaldytuve ilgiau nei pora dienų, nes tiks visiems dienos valgiams. Jis ypač patiks norintiems sutaupyti. Pasak G. Kitovės, dažnam tereikės įsigyti tik kopūstų, nes daugelį kitų produktų rasite šaldytuve ar spintelėje. O pasinaudojus akcija šviežiems kopūstams, išleisite vos eurą ar du.
Greitas kopūstų pyragas keptuvėje su šviežių krapų padažu
Porcijos: 6
Gaminimo laikas: 35 min. (10 min. ruošti ir 25 min. kepti)
Reikės:
- 500 g šviežio kopūsto,
- 3 svogūnėlių (ir baltosios dalies, ir laiškų),
- 3 kiaušinių,
- 1 šaukšto Dižono garstyčių,
- 1 šaukštelio druskos,
- ½ šaukštelio pipirų,
- 2/3 puodelio miltų (įprastų ar be glitimo),
- 1 šaukštelio kepimo miltelių, aliejaus,
- ½ puodelio tarkuoto sūrio (čederio, mocarelos ar kt.).
Krapų padažui reikės:
- 1/3 puodelio grietinės,
- 2 šaukštų majonezo,
- 2 šaukštų smulkintų šviežių krapų,
- druskos, pipirų.
Plonai supjaustykite kopūstus, susmulkinkit svogūnėlius ir jų laiškus.
Dubenyje suplakite kiaušinius su garstyčiomis, druska ir pipirais.
Supilkite ant kopūstų ir gerai išmaišykite.
Įberkite miltų, kepimo miltelių ir darkart viską išmaišykite.
Didelėje keptuvėje įkaitinkite apie 2 šaukštus alyvuogių aliejaus ant vidutinės ugnies. Sudėkite kopūstų mišinį į keptuvę ir tolygiai paskleiskite, išlyginkite mentele. Uždenkite keptuvę dangčiu ir ant vidutinės arba mažos ugnies kepkite apie 15 minučių, kol ant dugno atsiras aukso spalvos plutelė.
Ant keptuvės uždėkite didelę lėkštę arba pjaustymo lentą ir apverskite keptuvę aukštyn kojomis, kad kopūstų pyragas iškristų.
Į keptuvę įpilkite dar vieną šaukštą aliejaus ir įdėkite kopūstų pyragą nekepta puse žemyn.
Apibarstykite sūriu ir kepkite 10–15 minučių neuždengę, kad ir ant kitos pusės susidarytų auksinė plutelė. Prieš patiekdami ir pjaustydami leiskite pyragui šiek tiek atvėsti. Papuoškite smulkintais žalumynais.
Norėdami pasigaminti krapų padažą, tiesiog sumaišykite ir suplakite ingredientus dubenyje.