Pasak Gražinos Paškevičienės, Raubonių kaimo bendruomenės pirmininkės, norisi atgaivinti senąsias krašto kulinarines tradicijas, tad „virtienius“ bendruomenės moterys gamina ir „varškėtus, ir bulvėtus, ir plaučėtus“.
„Virtieniai visų mėgstami, nes įdarai skirtingi, ir kiekvienas atranda sau skaniausią. Su plaučiais ir mėsyte yra bene populiariausi, o tešlai užtenka tik miltų ir šalto vandens su trupučiu druskos.
Skonio daug prideda ir skirtingi padažai – spirgučių ar sviesto-grietinės. O visų svarbiausia įdėti šaukštą meilės“, – pasakojo edukacijas Raubonių vandens malūne vedanti G.Paškevičienė.
Pasak jos, kuomet įvarių švenčių metu verdami „virtieniai“, visada nusidriekia eilė norinčių paragauti, o gaspadinės besidomintiems kaskart išsamiai papasakoja apie jų gaminimą ir siūlo patiems pamėginti suraityti.
Šiuolaikinės gaspadinės prisigalvoja įvairiausių mandrysčių. Kaip antai tešlą pliko su karštu vandeniu, tačiau Raubonių moterys gamina pagal senovinius receptus. Būtent tokius siūlo ir namuose pasigaminti.
Aukštaitiški „virtieniai“
Tešlai reikės:
- 1–1,5 kg miltų;
- 0,5 l šalto vandens;
- žiupsnelio druskos.
Plaučių įdarui:
- 400 g virtų kiaulės plaučių;
- 100 g kiaulienos;
- 1–2 svogūnų;
- šiek tiek maltų juodųjų ir kvepiančių pipirų;
- druskos.
Bulvių įdarui:
- 300 g šoninės;
- 1 kg bulvių;
- 1 svogūno;
- pipirų.
Varškės įdarui:
- 1 kg varškės;
- 1–2 kiaušinių;
- druskos.
Gaminimo eiga:
Pirmiausia pasiruošiame tešlą. Sumaišome miltus su šaltu vandeniu ir druska, bei minkome kol ji nebelimpa prie rankų.
Tuomet pasiruošiame skirtingus įdarus. Ruošdami plaučių įdarą plaučius ir mėsa išverdame ir sumalame, svogūną pakepame. Tuomet viską sumaišome, įberiame prieskonius ir dar kartą permaišome. Virtiniai su plaučių įdaru skaniausi valgant su spirgučiais.
Ruošdami bulvių įdarą supjaustome šoninę ir pakepiname su pjaustytais svogūnais. Bulves išverdame ir sutriname. Visus įdaro priedus gerai išmaišome.
Ruošdami varškės įdarą sausą varškę gerai ištriname su kiaušiniais, pasūdome ir išmaišome.
O tuomet iš tešlos padarome apvalius paplotėlius į kurių vidurį įdedame įdaro. Perlenkus paplotėlį pusiau jo kraštus suspaudžiame ir gražiai užlankstome. Patarimas šeimininkėms – „virtienius“ su skirtingais įdarais geriausia užlankstyti skirtingai, kad išvirus būtų galima atskirti kur kuris.
Virtinius verdame pasūdytame vandenyje 15–20 minučių. Patiekiame su sviesto ir grietinės arba spirgučių padažu.
Skanaus!