Jas šviežias įtraukti į meniu išties nesunku – pavyzdžiui, visai lengvai pasiruošus nebrangaus padažo. Jis puikiai derės tiek prie paukštienos, tiek prie mėsos patiekalų ir pakels juos į naują skonio lygį.
„Rudens derlius vis dar lepina. Šalia obuolių, kriaušių, slyvų, įvairiausių rūšių moliūgų, morkų, kopūstų parduotuvėse pirkėjai noriai į krepšelius dedasi ir dar vienas pasirodžiusias rudeniškas miško gėrybes – spanguoles“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Nauda – didžiulė, bet kai kam vartoti derėtų atsargiau
„Nuo senų laikų spanguolės užima svarbią vietą žmogaus gyvenime. Jau seniai buvo pastebta, kad šios raudonos gražuolės pasižymi ne tik geru skoniu, bet gali turėti ir gydančių savybių, tonizuoja ir stiprina organizmą. Indai, pavyzdžiui, jau šimtus metų naudoja spanguoles ir žaizdų gydymui“, – sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Spanguolių tikrai neapkaltinsi vitaminų naudingų medžiagų stygiumi. Jose yra C, A, E, B grupės vitaminų, taip pat mikroelementų, tokių kaip manganas, geležis, kalis, kalcis, varis ir kobaltas, ir daug antioksidantų flavonoidų, kurie padeda lėtinti senėjimo procesus.
Spanguolės ar jų sultys gali padėti sergant peršalimo ligomis, turint šlapimo takų problemų, jos bus naudingos norint apsisaugoti nuo dantų ėduonies, kitų bakterinių burnos ir dantenų ligų. Kartu spanguolės pasižymi ir probiotiniu poveikiu, palaiko naudingos žarnyno mikrofloros augimą.
Visgi jas atsargiau vartoti turėtų tie, kurie skundžiasi padidėjusiu skrandžio rūgštingumu, inkstų akmenlige arba vartoja kraują skystinančius vaistus.
Kur laikyti, kad išstovėtų net kelis mėnesius
„Spanguolės mėgsta šaltį, todėl parsinešus uogų iš parduotuvės, jas reikėtų laikyti šaldytuve. Palikite jas originalioje pakuotėje arba galite laikyti sandariai uždarytame inde. Tinkamai laikomos jos šaldytuve gali išstovėti ir kelis mėnesius. Tačiau paliktos atvirame ore, kambario temperatūroje spanguolės greitai praranda šviežumą“, – sako J. Sabaitienė.
Verta ne tik pasimėgauti šviežiomis uogomis, bet ir jų atsargų pasiruošti žiemai. Pasak J. Sabaitienės, lengviausias ir greičiausias būdas išsaugoti spanguoles ir jų naudingąsias savybes yra šaldymas. Džiovinimas taip pat puikiai išsaugos mikroelementus.
Populiaru ir konservavimas, terminis apdorojimas. Tiesa, gaminant uogienę, sirupą, kompotą, proceso metu prarandama dalis vitaminų ir pridedama kalorijų.
Spanguolės – ne tik kisieliui
Ne visi mėgsta šias uogas valgyti vienas, tačiau jos puikiai dera tiek saldžiuose, tiek pikantiškuose patiekaluose. Pasak „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės, iš spanguolių galima ruošti desertus, salotas vakarienei, apkepus, naudoti ruošiant padažus mėsai, dėti į troškinius ar derinti su paukštiena.
Spanguolės kaip pusryčių priedas. Spanguolės pasižymi stipriu skoniu, kuris puikiai tinka prie saldžių avižinių dribsnių, kokteilių ar glotnučių. Jos dera su tokiais ingredientais kaip šokoladas, obuoliai ir cinamonas. Taip pat verta išbandyti egzotiškesnių skonių kompozicijas – su kokosais, bananais, ananasais ar citrusiniais vaisiais. Spanguoles taip pat galima naudoti kaip priedą prie viso grūdo miltų blynų.
Desertai su spanguolėmis. Uogos saldiems kepiniams suteiks nepamainomą skonį. Jomis galima puošti pyragus ir tortus. Jų dedama į sūrio pyragus, štrudelį ar keksiukus, taip pat iš liofilizuotų vaisių galima paruošti miltelių, kurie bus veiksminga įvairių desertų puošmena ir puikiai prislopins šokolado ar plaktos grietinėlės saldumą.
Spanguolės pikantiškuose patiekaluose. Šios uogos tinka prie paukštienos – antienos, žąsienos, vištienos ar kalakutienos. Uogienės dažnai atsiduria ir lėkštėse prie raudonos mėsos patiekalų. Daugelyje Europos virtuvių galima rasti tradicinio spanguolių užtepo receptų. Iš šių uogų gaminama uogienė taip pat dažnai derinama su sūriu ir yra puikus priedas sūrių lėkštėje.
Spanguolių sultys ir arbatos. Džiovintų uogų arbata turi daug naudos sveikatai. Spanguolių sulčių taip pat galima tiesiog įpilti į juodosios arbatos užpilą. Šis variantas ypač skanus rudenį ir žiemą. Spanguolių sultis taip pat galima naudoti kaip pagrindą kitiems šaltiems gėrimams gaminti.
G. Urbonavičiūtė siūlo ir visai paprastai pagaminamo spanguolių padažo receptą, kuris bus idealus palydovas mėsos, paukštienos patiekalams. Tereikės kelių nebrangių ingredientų ir vos 15 minučių virtuvėje.
Greičiausias ir skaniausias spanguolių padažas prie mėsos ir paukštienos
Reikės:
- 150 g cukraus,
- pusės puodelio apelsinų sulčių,
- pusės puodelio vandens,
- 350 g šviežių spanguolių,
- žiupsnelio druskos,
- 1 cinamono lazdelės,
- 1–2 apelsino žievelės gabalėlių.
Kaip gaminti
1. Dideliame puode ant vidutinės ugnies sumaišykite cukrų, apelsinų sultis ir vandenį. Sudėkite spanguoles, druską, cinamono lazdelę ir apelsino žievelę.
2. Virkite ant vidutinės ugnies dažnai maišydami. Spanguolės arba didžioji jų dalis turi išbrinkti – tai turėtų nutikti per 10–15 minučių.
3. Palikite atvėsti bent 30 minučių. Uždenkite ir laikykite šaldytuve. Šaldytuve padažas išbus maždaug 3 dienas.