Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad konservavimo sezonas įgavo pagreitį – tai rodo ir pardavimų duomenys.
Pirmiausia – švariai išplauti stiklainius
„Prasidėjus konservavimo sezonui išauga šiam procesui reikalingų ingredientų ir įrankių pardavimai. Pavyzdžiui, lyginant su birželio mėnesiu, liepos 1-13 dienomis savaitėmis stiklainių pardavimai išaugo net pusantro karto. Populiariausi užsukami 425 ml talpos stiklainiai, antroje vietoje rikiuojasi 235 ml talpos stiklainiai. Be to, pastebimas ir sodos, kuri puikiai tinka stiklainiams valyti, pardavimų šuolis – birželio 27-liepos 10 dienomis, lyginant su birželio 13-20 dienomis, jis išaugo beveik 200 procentų“, – teigia V.Budrienė.
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad norint pradėti konservavimo procesą pirmiausia reikės pasiruošti tam reikalingus įrankius ir ingredientus: stiklainius, sodą, druską, cukrų, mėgstamus prieskonius.
„Konservavimas prasideda nuo stiklainių valymo. Tam puikiai tinka ne tik plovikliai, bet ir pati paprasčiausia soda. Tereikia stiklainius palaikyti sodos ir vandens tirpale, tuomet kruopščiai nuvalyti ir nuskalauti po šiltu vandeniu. Dar vienas puikus būdas natūraliomis priemonėmis išplauti stiklainius – panaudoti actą. Geriausia acto ir vandens mišinyje stiklainius pamirkyti per naktį. Tuomet taip pat kruopščiai išvalyti ir nuplauti po tekančiu vandeniu“, – sako V.Juodkazienė.
Populiariausias būdas – rauginimas
Vienas populiariausių daržovių konservavimo būdų – rauginimas. Dažniausiai rauginami yra kopūstai ar agurkai, tačiau šiuo būdu paruošti galima ir kur kas daugiau daržo gėrybių: pomidorus, burokėlius, cukinijas, paprikas, morkas.
Pavyzdžiui, kopūstai yra raugiami itin greitai ir nesudėtingai. Jų raugti nebūtina didelėse bačkose, užtenka paprasčiausio stiklainio. Kaip pasakoja V.Juodkazienė, pirmiausia kopūstus ir morkas reikėtų sutarkuoti. Tuomet juos gerai suminkyti rankomis, kad išsiskirtų sultys ir sudėti į švarų stiklainį. Galiausiai ant kopūstų ir morkų reikėtų supilti gazuoto vandens, druskos ir cukraus mišinį. Stiklainį įstatyti į tuščią indą, pridengti dangeliu ir palikti rūgti.
Po kelių dienų taip paruoštus kopūstus reikėtų sumaišyti su kmynais. Jeigu mėgstate daugiau rūgštelės – galite įmaišyti spanguolių, o jeigu labiau netradicinius skonius – netgi imbiero. Galiausiai kopūstus reikėtų sudėti atgal į sandarų stiklainį, jį sandariai užsukti ir laikyti vėsioje vietoje. Jeigu mėgstate aštriau, kopūstams rauginti galite naudoti ir pikantiškesnius prieskonius, pavyzdžiui, aitriąsias paprikas.
Kaipgi be raugintų agurkų
Konservavimo sezonas neatsiejamas ir nuo agurkų. Kaip teigia V.Juodkazienė, rauginimui geriausia rinktis mažiausius ir tvirčiausius agurkus. Būtent jie net po ilgo laiko stiklainyje išliks traškiausi ir nesuminkštės.
Toliau šio proceso eiga itin paprasta – agurkus reikia sudėti į sterilius stiklainius, užpilti druskos ir vandens tirpalu. Taip pat pridėti įvairiausių prieskonių: nuo tradicinių krapų ir petražolių iki ąžuolo, vynuogių, juodųjų serbentų lapų. Kartais į stiklainius prieš juos užsandarinant dedami netgi ir keli šaukštai juodosios arbatos.
V.Juodkazienė dalijasi ir keliais konservuotų daržovių receptais, kuriuos lengvai pasigaminsite namuose.
Aštrūs agurkėliai su aitriosiomis paprikomis ir imbieru
Reikės:
- pusės kilogramo nedidelių agurkų
- 3 šaukštelių jūros druskos
- 2 šaukštelių aitriųjų paprikų miltelių
- 2 šaukštų susmulkinto imbiero
- 6 susmulkintų česnako skiltelių
- 2 šaukštų sojų padažo
- 3 supjaustytų svogūnų
- 1 puodelio vandens
Gaminame
Nupjaukite agurkų galus ir juos supjaustykite išilgai į keturias dalis. Tuomet agurkus sudėkite į dubenį. Berkite druską, aitriąsias paprikas, imbierą, česnaką, sojos padažą ir sudėkite supjaustytus svogūnus. Viską gerai išmaišykite ir dėkite į stiklainius. Tuomet agurkus užpilkite karštu vandeniu. Tvirtai užsukite ir palikite juos tamsioje, vėsioje vietoje fermentuotis. Tokius agurkus galite patiekti ir po 24 valandų, tačiau kuo ilgiau juos laikysite – tuo daugiau skonio jie įgaus.
Rauginti agurkai su česnakais ir ciberžolėmis
Reikės:
- 1 kg nedidelių vienodo dydžio agurkų
- 5 puodelių vandens
- 2 šaukštų druskos
- 1/4 arbatinio šaukštelio ciberžolės
- 1 arbatinio šaukštelio: pankolių, kalendrų, krapų, garstyčių sėklų, kvapiųjų pipirų, pipirų žirnelių
- 10–12 griežinėliais supjaustytų česnakų skiltelių
- 1/2 plonais griežinėliais supjaustyto svogūno
- didelės saujos šviežių krapų
- 1-3 šviežių raudonųjų aitriųjų paprikų
- 3–4 lauro, vynuogių ar ąžuolo lapų
Gaminame
Paruoškite agurkus: juos nuplaukite, nupjaukite galus ir įmerkite į dubenį su lediniu vandeniu. Tuomet 2 šaukštus druskos sumaišykite su 5 puodeliais vandens ir palaukite, kol ši ištirps. Į gautą tirpalą sudėkite ciberžolę. Galiausiai į didelį švarų dviejų litrų talpos indą sudėkite visus prieskonius, tuomet sudėkite agurkus, česnakus ir svogūnus bei užplikykite gautu sūrymu.
Stiklainius sustatykite į vandens puodą, pridenkite (neužsukite) dangteliais ir kaitinkite 10-15 minučių. Sandariai užsukite, apverskite stiklainius, šiltai uždenkite ir palikite visiškai atvėsti.
Aštrūs marinuoti pomidorai su aitriosiomis paprikomis ir česnaku
Reikės:
- kilogramo nedidelių tvirtų pomidorų
- kelių žirnelių juodųjų pipirų
- kelių lauro lapų
- kelių aitriųjų paprikų
- kelių skiltelių česnako
- vandens
- 100 ml acto
- 1,5 šaukšto druskos
- 3 šaukštų cukraus
Gaminame
Pirmiausiai į puodą įpilkite vandens, įdėkite druskos, cukraus ir acto. Viską kelias minutes pavirkite ir atvėsinkite. Tuomet į stiklainį sudėkite nepjaustytus pomidorus, lauro lapus, pipirus bei aitriąsias paprikas, česnako skilteles ir užplikite paruoštu marinatu.
Stiklainius sustatykite į vandens puodą, pridenkite (neužsukite) dangteliais ir kaitinkite iki 10-15 minučių. Sandariai užsukite, apverskite stiklainius, šiltai uždenkite ir palikite visiškai atvėsti. Skanaus!