Tačiau keletas nedidelių paslapčių padės juos padaryti ypatingais. Štai jos.
1 paslaptis: teisingai paruoškite tešlą.
Tešla turi būti kieta ir elastinga. Tad nepersistenkite su skysčiu.
Visų pirma būtina miltus persijoti per sietelį. Kalnelyje, kuris susidarys sijojant, padarykite įdubimą ir ten maža srovele įliekite vandenį, plaktus kiaušinius ir druskos.
Po to reikėtų pamažu įmaišyti aplink esančius miltus, po truputį imant juos iš šonų ir beriant į vidurį, rašoma interneto puslapyje „KitchenMag“.
Kuo ilgiau minkysite, tuo geriau. Tai – vienas pačių populiariausių gaminimo variantų.
2 paslaptis: leiskite tešlai „pailsėti“.
Išminkius tešlą neskubėkite iškart gaminti koldūnų. Leiskite jai apie pusvalandį pastovėti kambario temperatūroje, pridengtą švariu rankšluosčių, kad „kvėpuotų“ ir būtų apsaugota nuo skersvėjų.
Dauguma šeimininkių tešlą ruošia būtent taip, nes toks būdas perduodamas iš kartos į kartą. Taip būtina daryti, nes tuo metu brinksta glitimas, kuris tešlai suteikia reikalingo elastingumo.
3 paslaptis: įdaras.
Pats populiariausias koldūnų įdaras yra mėsa. Retesnis – žuvis. Kadangi dauguma labiausiai mėgsta pirmąjį, apsistosime ties juo.
Apskritai turėtų būti naudojamas faršas iš lygiomis dalimis sumaišytos mėsos: jautienos, kiaulienos ir avienos. Tačiau dažniausiai įdaras daromas iš kiaulienos ir jautienos faršo. Taip pat kai kuriems patinka faršas, kurio 80 proc. sudaro kalakutiena, o 20 proc. – jautiena.
Svarbiausia, kad faršas būtų ne iš vienos rūšies mėsos. Tuomet jis bus sultingesnis. Žinoma, reikia būtinai įmaišyti ir prieskonių, svogūnų ar česnakų.
4 paslaptis: lipdymas.
Kad koldūnai būtų vienodo dydžio, geriausia iškočioti vieną didelį tešlos blyną (1-2 mm storumo). Po to stikline ar taurele jame išspauskite mažus apskritimus.
Ant kiekvieno per vidurį uždėkite įdaro. Tada sulenkite tešlos apskritimus pusiau, kad įdaras liktų viduje ir užspauskite kraštelius. Būtinai įsitikinkite, kad jie visiškai sulipdyti, antraip ištekės sultys. Turi išeiti „pusmėnuliai“.
Po to sujunkite abu „pusmėnulių“ kampus taip, kad koldūnai taptų apvalūs. Išoriškai jie primins ausytes. Ne veltui rusiškas koldūnų pavadinimas reiškia „duonos auselės“.
5 paslaptis: kaip valgyti koldūnus.
Koldūnus reikėtų valgyti šaukštu, net ir tada, kai jie patiekiami be sultinio.
Jeigu į koldūnus besite šakute, iš jų ištekės sultys.
Kinijoje ir Japonijoje koldūnai valgomi lazdelėmis.
Koldūnų receptas
Paprastai patyrusios šeimininkės nesinaudoja tiksliais receptais. Bet tiems, kas niekad nedarė koldūnų, pravartu žinoti tikslias proporcijas.
Todėl siūlome jums naminių koldūnų receptą.
Tešlai reikės:
- 500 g miltų;
- 2 kiaušinių;
- 200 ml vandens;
- 0,5 a. š. druskos;
- 1 v. š. augalinio aliejaus.
Įdarui reikės:
- 300 g kiaulienos;
- 300 g jautienos;
- 1 svogūno;
- pagal skonį druskos;
- pagal skonį pipirų.
Gaminimas:
1. Iš miltų pagaminkite tešlą, kaip nurodyta aukščiau ir palikite ją „pailsėti“.
2. Tuo metu sumalkite mėsą, įdėkite į ją pjaustyto svogūno, druskos ir pipirų.
3. Iškočiokite tešlą ir stikline išspauskite apskritimus, iš kurių formuokite koldūnus. Jie neturėtų būti per dideli.
4. Sumeskite koldūnus į verdantį vandenį ir pavirkite 10-15 min., priklausomai nuo jų dydžio. Kai iškils į paviršių, galima juos išgriebti iš vandens.
Koldūnus reikia patiekti karštus. Galima su sultiniu, kuriame jie virė. Pagardinkite juos trupučiu sviesto, grietine ir užbarstykite šviežių petražolių.
Skanaus!