Dažniausiai užsikrečiama per termiškai neapdorotą mėsą
Toksoplazmozė yra žmonių ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia parazitiniai pirmuonys – toksoplazmos. Infekcijos šaltinis yra užsikrėtusios katės, kurios su išmatomis platina sukėlėjus.
Toksoplazmomis užsikrėtusi katė kasdien į aplinką išskiria apie 100 mln. oocistų, kurios subręsta per 1–5 dienas. Nuo užterštos aplinkos užsikrečia naminiai, laukiniai gyvūnai, paukščiai. Jų raumenyse, įvairiuose organuose susidaro toksoplazminės cistos.
Pasak ULAC gydytojos epidemiologės A.Bartulienės, dauguma susirgusių žmonių užsikrečia valgydami nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią mėsą (šašlykus, ant grotelių keptą mėsą, vytintus mėsos produktus ir kt.), dalis – vartodami užkrėstą vandenį, nevirintą pieną, valgydami neplautas daržoves, vaisius, uogas, per užterštas rankas ar kitus daiktus.
„Daugelis žmonių gali būti užsikrėtę toksoplazmomis, tačiau ne visiems ši liga yra pavojinga. Didžiausią
riziką patiria besilaukiančios moterys dėl galimo vaisiaus užkrėtimo ir įgimtos toksoplazmozės bei žmonės, kurių itin silpna imuninė sistema, pavyzdžiui, užsikrėtusieji ŽIV, žmonės po organų persodinimo vartojantys imunitetą slopinančius vaistus ir kiti“, – pažymi A.Bartulienė.
Toksoplazmozė dažniausiai praeina be simptomų
Simptomai atsiranda tik vienam procentui užsikrėtusių žmonių.
Liga pasireiškia silpnumu, galvos, raumenų skausmais, padidėja kaklo, pakaušio, pažastų limfmazgiai. Sunkios ligos atveju toksoplazmos gali pažeisti smegenis, akis ar kitus organus. Tai dažniausiai nutinka nusilpusio imuniteto žmonėms.
Nors nedažnai, tačiau per placentą gali būti užkrėstas vaisius. Užkratas vaisiui gali būti perduotas tik tuomet, kai nėščioji pirmą kartą suserga ūmia toksoplazmoze nėštumo metu arba tris mėnesius prieš nėštumą. Nedidelė dalis infekuotų naujagimių gimę gali turėti rimtų akių arba smegenų pažeidimo simptomų.
Jei įtariate, kad jums gali būti toksoplazmozė, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris skirs reikiamus tyrimus, kad išsiaiškintų dėl galimos ūmios toksoplazmozės.
Jei įtariate, kad jums gali būti toksoplazmozė, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris skirs reikiamus tyrimus, kad išsiaiškintų dėl galimos ūmios toksoplazmozės.
Siekiant išvengti užsikrėtimo toksoplazmoze, ULAC medikai pataria:
- valgyti tik gerai termiškai apdorotą mėsą, užšaldymas, marinavimas, rūkymas sumažina mėsos užkrėstumą, bet toksoplazmozės sukėlėjų nesunaikina;
- nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių, negerti vandens iš atvirų vandens telkinių;
- kiekvieną kartą po sąlyčio su žalia mėsa, neplautomis daržovėmis, kruopščiai nusiplauti rankas su muilu, išplauti virtuvės paviršius;
- vengti kontakto su kačių ekskrementais;
- jaunas kates maitinti sausu, konservuotu ar virtu maistu ir laikyti namuose;
- nežaisti su svetimomis katėmis, ypač valkataujančiomis;
- mūvėti pirštines dirbant sode, darže;
- neliesti nešvariomis rankomis akių, nosies ar burnos;
- kuo dažniau plauti rankas, ypatingai po sąlyčio su katėmis ir jų ekskrementais, grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant.
ULAC duomenimis, pernai Lietuvoje buvo užregistruoti 46 toksoplazmozės atvejai, per 2020 m. pirmus penkis mėnesius – 17 atvejų. Dažniausiai sirgo 25–34 metų amžiaus moterys, o per pastaruosius penkerius metus mūsų šalyje užregistruotas vienas įgimtos toksoplazmozės atvejis.