Tačiau ar žinote, kuo ši daržovė naudinga, ir kaip ją paruošti, kad teiktų daugiausia naudos?
Daugybę metų burokėliai buvo vertinami dėl savybių, gerinančių kraujo sudėtį. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad jų nauda sveikatai gerokai didesnė. Tačiau ne bet kokių burokėlių – netinkamai paruoštos daržovės praranda gerąsias savybes.
Kaip rašo „Livestrong“, patys maistingiausi ir naudingiausi – karščiu neapdoroti, tai yra, žali burokėliai. Kuo daugiau jie kaitinami, tuo mažiau juose lieka antioksidantų ir maistinių medžiagų.
Be to, burokai – krakmolingos daržovės, juos verdant ar kepant aukštoje temperatūroje, krakmolas virta cukrumi. Todėl burokėlius geriau valgyti žalius ir dėl šios priežasties.
Žalių burokėlių nauda
Burokėliuose yra gausybė naudingų elementų – geležies, kalcio, vitaminų A, C, B6, magnio, vario, antioksidantų, folio rūgšties, kuri saugo nuo onkologinių ar širdies ir kraujagyslių ligų.
Burokėliai pasižymi viena unikalia savybe – jie yra augalinių medžiagų, vadinamų betalainais, šaltinis. Būtent betalainai yra pigmentai, nudažantys burokėlius raudona ar geltona spalva. O jų nauda organizmui – neišmatuojama: betalainai veikia kaip antioksidantai, naikinantys organizme ligas sukeliančius laisvuosius radikalus, slopinantys uždegimus ir turintys detoksikuojančio poveikio.
Skirtingai nuo kai kurių kitų maisto pigmentų, betalainai prarandami ilgai verdant maisto produktus. Pavyzdžiui, vienas neseniai atliktas tyrimas parodė, kad raudonuosiuose burokėliuose esantys pigmentai betalainai yra daug mažiau atsparūs karščiui, nei pigmentai antocianinai, esantys raudonuosiuose kopūstuose.
Lyginant 15 ir 25 minutes virtų burokėlių sudėtį, taip pat keptų orkaitėje 60 ir 90 minučių, pastebimas reikšmingas betalainų skirtumas – kaitintuose ilgiau naudingųjų medžiagų liko mažiau. Dėl to burokėlius virti rekomenduojama ne ilgiau nei 15 minučių, o kepti – trumpiau nei valandą.
Žinoma, šis patarimas tinka tik tiems, kurie nori iš burokėlių gauti maksimalios naudos.
Mokslininkai nepradžiugintų ir tų, kurie mėgsta marinuotus burokėlius.
2016 metais atlikta studija, paskelbta „Journal of Current Research in Nutrition and Food Science“ parodė, kad burokėlius marinuojant jie praranda didžiumą maistingųjų medžiagų, išskyrus vitaminą C.
Tad būtent žaliuose burokėliuose ir burokėlių sultyse yra daugiausia antioksidantų ir maistinių medžiagų.
Naudingi ir sportininkams, ir vyresniems žmonėms
Net kelios studijos, paskelbtos tokiuose leidiniuose, kaip „Nutrition Journal“, „British Journal of Nutrition“ ar „Journal of the American College of Cardiology“ parodė, kad žalių burokėlių sultys gali padėti sumažinti kraujo spaudimą. Jos naudingos tiek sveikiems žmonėms, kaip profilaktikos priemonė, tiek kenčiantiems dėl padidėjusio kraujospūdžio.
2015 m. burokėlių naudos sveikatai apžvalgoje žurnale „Nutrients“ raudonieji burokėliai buvo siejami su pagerėjusia širdies veikla ir numalšintu uždegimu. Burokėliai gali turėti įtakos sergant ne tik hipertenzija, bet ir įvairiomis kitomis ligomis, įskaitant aterosklerozę, diabetą ar demenciją.
Valgyti žalius burokėlius itin naudinga ir sportuojantiems ar profesionaliems sportininkams – ne viena studija parodė, kad burokėlių sultys ar valgomi burokėliai padeda pagerinti sportinius rezultatus, nes jie didina raumenų jėgą ir ištvermę.
Patiekalus praturtinę neapdorotais burokėliais, jiems suteiksite ne tik daugiau naudingųjų savybių, bet ir traškumo, o taip pat spalvos. Vienas paprasčiausių būdų – įtarkuoti burokėlio į salotas ar paruošti vitaminingas salotas su raugintais kopūstais.
Tad tiesiog dažniau pasimėgaukite patiekalais iš žalių burokėlių. Žemiau rasite receptų – valgykite ne tik sveikai, bet ir skaniai.