Sveikuolių pamėgtas sviestas tiks tiek pusryčiams, tiek užkandžiui

2019 m. liepos 23 d. 08:48
Receptas
Riešutų sviestas tampa vis populiaresnis tiek JAV, tiek didelėje dalyje Europos, o tuo pačiu vis dažniau randa kelią ir į lietuvių virtuvę. 
Daugiau nuotraukų (2)
Tinklaraščio „Cukrinis avinėlis“ autorė Berta Garuckė teigia, kad tautiečiai po truputį įvertina šio iš žemės riešutų gaminamo valgio naudą ir randa vis daugiau būdų, kaip jį įtraukti į maisto ruošimo procesą, pavyzdžiui, kad ir pagardinant paprasčiausius blynelius.
Ištakos – XIV amžiuje
Šio produkto istoriją galima skaičiuoti jau nuo maždaug XIV amžiaus, kai actekai ir inkai trindavo riešutus į vienalytę masę. Palaipsniui receptas buvo tobulinamas, o XIX amžiaus pabaigoje kanadietis Marcellus Edsonas užpatentavo savo gamybos žemės riešutų sviestą, kurį skirdavo sunkiai maistą kramtantiems pacientams.
Po truputį valgio populiarumas vis didėjo, o dabar neabejotina šio produkto lydere laikoma JAV. Joje ne tik suvartojama daugiausiai riešutų sviesto, bet ir gaunama daugiausiai pajamų iš jo pardavimų, kurie pernai sudarė pusę iš 3,12 mlrd. eurų pasiektos pasaulinės apyvartos.
„Nieko keisto, kad riešutų sviestas yra labai populiarus tarp amerikiečių, mat jį jau žinojo senosios Amerikos žemyno civilizacijos. Į Europą šis sviestas atkeliavo dar XVI amžiuje ir taip pat greitai tapo mėgstamas bei mielai vartojamas. 
Pastaruoju metu jo populiarumas yra itin išaugęs visame pasaulyje, o vienos svarbiausių to priežasčių – maistinės savybės: šiame svieste gausu augalinių baltymų, maistinių skaidulų, gerųjų riebalų, A, E, D ir B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų, aminorūgščių ir Omega-6 ir Omega-9 riebiųjų rūgščių“, – tendencijas ir riešutų sviesto naudą pristato B.Garuckė.
Teminės amerikietiškos virtuvės savaitės prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse kaskart sulaukia vis daugiau pirkėjų susidomėjimo.
Vis dažniau naudoja ir lietuviai
Riešutų sviesto gerąsias savybes ir lengvą panaudojimą virtuvėje įvertina vis daugiau savo sveikata besirūpinančių lietuvių. 
„Pastaruoju metu riešutų sviestas yra išties populiarus ir Lietuvoje – jis puikiai tinka tiek pusryčiams, tiek maistingam užkandžiui dienos metu. Taip pat Lietuvos gyventojai šį sviestą dažnai naudoja kaip maistingą ingredientą įvairiuose kepiniuose, padažų gamyboje, valgo su vaisiais, tepa ant duonos ar įvairių trapučių, dažnai juo  gardina avižinę košę, blynus, kokteilius. 
Be to, riešutų sviestas gali būti puikus ir maistingas užkandis ne tik darbo dieną, bet ir keliaujant ar leidžiant laiką gamtoje“, – pasakoja tinklaraščio „Cukrinis avinėlis“ autorė.
Prie gerųjų riešutų sviesto savybių ji priskiria ir tai, kad dėl daugybės naudingų medžiagų jis gerina bendrą darbingumą, o sportuojantiems jis svarbus, nes padeda išsaugoti raumenų masę. Prie šio valgio populiarumo prisideda ir tai, kad vis daugiau įvairesnių rūšių galima rasti ir prekybos centruose. Taip pat parduotuvėse galima rasti ir daugybę įvairiausių rūšių riešutų, iš kurių šį patiekalą nesudėtingai galima pasigaminti ir namuose.
„Riešutus vienu sluoksniu supilkite į kepimo skardą ir 190 laipsnių kaitrumo orkaitėje kelias minutes apkepkite maišant, kol jie lengvai paruduos. Tuomet belieka neskubant kiek ilgiau trinti juos maisto smulkintuvu iki vientisos masės“, – teigia pašnekovė.
Paruošus riešutų sviestą jį panaudoti virtuvėje galima gaminant įvairiausius patiekalus. 
B.Garuckė pasidalino receptu, kuriame riešutų sviestu pasiūlė pagardinti blynus su bananais.
Blynai su riešutų sviestu ir bananais
Reikės:
1 kiaušinio,
2 puodelių arba 500 ml miltų,
300 ml pieno,
žiupsnelio druskos,
2 šaukštelių cinamono,
1,5 šaukštelio kepimo miltelių,
2 šaukštų riešutų sviesto,
3–4 šaukštų rudojo cukraus (jei norisi saldžiau, cukraus dėkite šiek tiek daugiau),
2 bananų,
klevų sirupo,
šiek tiek kepintų žemės riešutų gabaliukų,
aliejaus arba sviesto kepimui.
Kaip gaminti 
Išplakite kiaušinį, suberkite miltus, kepimo miltelius, supilkite pieną ir užmaišykite tirštą tešlą be gumulėlių. Sutrinkite bananą ir jį taip pat įdėkite į tešlą. Pagardinkite cukrumi, cinamonu, riešutų sviestu, įpilkite aliejaus. Tuomet dar kartą gerai išmaišykite tešlą.
Į įkaitintą keptuvę įdėkite šiek tiek sviesto arba įpilkite aliejaus ir kepkite vidutinio storio blynus. Tiesa, juos reikia labai greitai vartyti, nes gali pridegti. Iškeptus blynus pagardinkite klevų sirupu, kepintų žemės riešutų gabaliukais ir banano griežinėliais.
riešutų sviestas^Instantriešutai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.