Kai tai iš šen, tai iš ten ėmė plaukti informacija apie kavos žalą organizmui ir emociniam lygiui, supratau, kad tai ženklas. Žinau viena – jei kažkokia informacija pradeda pati lįsti į akis, tai – ženklas, kad turiu ją patyrinėti ir tai reiškia, kad esu užsiciklinusi kažkokioje neteisingoje pozicijoje, kurią reikia keisti.
Ir atėjo ta diena, kada aš galutinai įsitikinau, kad kava man tikrai nereikalinga. Pasakiau sau „viskas“ ir nukirpau mus jungusią bambagyslę.
Bet aš būčiau ne aš, jei nebūčiau prieš tai pasidomėjusi ir paragavusi visų įmanomų alternatyvų. Juk buvau tikra, kad tą rytą kai negausiu rytinio dopingo, tiesiog mirsiu.
Ragavau įvairias arbatas, bet kadangi rytinį dopingą vartodavau, kol skrandis dar būdavo tuščias, viskas kažkaip nelipo. Tada netikėtai sutikau tokį žmogų, kuris prasitarė, kad jis geria matę.
Internete radau informaciją, kuri mane įtikino ją išbandyti. Pasiskolinau specialią įrangą – tokį puodelį iš moliūgo ir specialų šiaudelį, pradėjau ragauti. Skonis iš pradžių nelabai sužavėjo, tačiau įsispaudus citrinos ir agavų sirupo, dar įmetus vieną kitą prieskonį, pasigaminau labai skanų gėrimą. Be to, daug žavesio tam reikalui suteikė ir savotiškas ritualinis matės gėrimas iš specialių indų. Pasijunti lyg kokios genties protėvis.
Pirmomis dienomis matę geriau tiesiog vietoje kavos ir tiek, vėliau pastebėjau, kad karts nuo karto jau patingiu darytis matę ir atsigeriu tik vandens su citrina, bei daugiau man nieko ir nebesinori. Atsirado ir rytinis apetitas – norėdavosi kažką lengvo suvalgyti. Pradėjau valgyti pusryčius, ko ankščiau nedarydavau. O jau po savaitės – kitos ryte man ėmė pakakti tik vandens, o matę pasilikau kaip dienos atgaivos ritualą.
Matė man patinka dar ir dėl to, kad ją galiu gerti bet kuriuo paros metu, ji neturi įtakos miego kokybei, galiu užmigti net ir vakare išgėrusi matės.
Matė turi apetitą mažinančių savybių, todėl maisto norisi tikrai gerokai mažiau. Matė labai švelniai tonizuoja, todėl nebeliko jokių širdies plakimų ar spaudimo šuolių. Be to, tikrai pastebėjau, kad matė skatina kūrybingumą, norą kurti, rašyti, padeda lengvai susikoncentruoti į darbus ir pakelia nuotaiką bei suteikia vidinės ramybės jausmą.
Tačiau įdomiausia, kad prie jos aš nepripratau, o su kiekviena savaite jos vartoju vis mažiau ir tik tada, jei pavakare būna dideli karščiai, ir dėl kaitros jaučiu apsnūdimą – tuomet ji tikrai labai gaivina ir puikiai tonizuoja. Matėje yra ne kofeinas, o mateinas, panašaus tonizuojančio poveikio medžiaga, tačiau ji neturi kofeinui būdingų neigiamų savybių. Mateinas netgi rekomenduojamas kraujospūdžio problemų turintiems asmenims, nes turi savybę jį normalizuoti, nepriklausomai nuo to – aukštas jis ar žemas.
Taigi, ką išeidama iš mano gyvenimo išsinešė kava:
dirglumą ir nervinimąsi dėl smulkmenų,
kraujo spaudimo šokinėjimą,
nuotaikų kaitą,
širdies daužymąsi,
vidurių užkietėjimą,
nenorą valgyti rytais,
pajuodusius paakius,
jautrų ir sunkų miegą,
sunkų atsibudimą ir negalėjimą ryte išlipti iš lovos,
galvos svaigimą,
dantų rudavimą,
pastovų nuovargio jausmą.
Ką atnešė matė:
geresnę nuotaiką,
energiją,
gerą miegą,
lengvą prabudimą ryte,
ramybę,
darbingumą bet kuriuo paros metu, kūrybingumo padidėjimą,
normalizavosi spaudimas,
sumažėjo apetitas, nebenoriu užkandžiauti, geriau išgeriu metės,
susinormalizavo svoris.
O čia pridedu ištraukas iš straipsnių, kuriais aš pati rėmiausi nuspręsdama atsisakyti kavos. Didžioji dalis to, kas rašoma, tikrai pasitvirtino – sakau remdamasi savo 3 mėnesių patirtimi.
• Kava sukelia ilgalaikę ir nepageidaujamą nemigą.
• Kofeinas sukelia priklausomybę, o kavoje jo yra daug.
• Kartais net ir galvos skausmą.
• Dažnai ir didesniais kiekiais geriama kava nuvargina kūną, veidui suteikia geltoną atspalvį.
• Mažina lytinį pajėgumą.
• Kava didina kraujospūdį, todėl turintiems šią ligą sukelia problemų.
• Kava (net ir be kofeino) turi didelius kraujo krešėjimą įtakojančio vitamino K kiekius – tai žalinga žmonėms, sergantiems širdies ligomis. Sunkina širdies veikla.
• Sukelia melancholiją.
• Kava gali sukelti cukraus kraujyje problemas.
• Kava taip gali būti naktinių košmarų priežastis, be to ji mažina miego kokybę.
• Trikdo kvėpavimo takų veikla.
• Kava gali sustiprinti skausmus skrandyje, todėl sergantiems skrandžio opa reikia vengti nekokybiškos kavos ir pernelyg didelio jos kiekio. Skrandžio gleivine veikia dirginančios medžiagos, atsirandančios skrudinant kavos pupeles.
• Kava trukdo pagrindinių mineralų ir B grupės vitaminų įsisavinimui.
• Kava skatina dantų ėduonies vystymąsi.
• Kava skatina šlapimo išsiskyrimą.
• Kava gali sukelti naujagimių apsigimimus.
• Kava labiausiai pesticidais purškiama kultūra – o tai turbūt kažką daugiau aiškinti ir nebūtina.
Pačios kavos pupelės neturi skonio, skonis atsiranda jas skrudinant. Tačiau skrudintas produktas – sudegintas produktas. Šio proceso metu susidaro policikliniai aromatiniai angliavandeniliai. Jie ir suteikia aromatą, dėl kurio visi dievina kavą. Tačiau tai kancerogeninė medžiaga. Vos vienos jų molekulės užtenka sukelti DNR pakitimus, kad prasidėtų vėžinis procesas. Žinoma, mūsų imuninė sistema ginasi, bet rezultatai kalba už save – kasdien nuo vėžio miršta 20 žmonių. Bent pusė šių mirčių, anot mitybos ir sveikatos specialisto Almanto Kranausko, susijusios su mityba, taip pat ir su kava.
O čia truputis apie matę
Matės sudėtyje yra A, B, C, E, P ir kitų vitaminų, daugybė mikroelementų (siera, kalis, kalcis, magnis,natris, geležis, varis ir t.t.) eterinių aliejų, taninų, gliukozės, augalinių aliejų ir kitų elementų, kurie suteikia šiai arbatai specifinį skonį. Šios arbatos sudėtyje – ir unikalus alkaloidas- mateinas. Savo poveikiu į žmogaus organizmą mateinas panašus į kofeiną, tačiau veikia daug švelniau ir neturi kofeinui būdingų pašalinių veiksnių. Mateinas reguliuoja kraujospūdį, gerina miegą, stimuliuoja centrinę nervų sistemą, suteikia energijos, didina atsparumą įvairioms ligoms.
Matė veikia kaip švelnus stimuliatorius, turintis įtakos fiziniam ir psichiniam žmogaus aktyvumui, ji gerina medžiagų apytaką, šalina skysčius iš organizmo, normalizuoja kraujospūdį. Daugybė tyrimų patvirtina, kad matė teigiamai veikia žmogaus imuninę sistemą. Taip pat ji gerai veikia kaip psichostimuliatorius: pagerina nuotaiką, ramina nervus ir padeda kenčiant nuo nemigos.
Taigi, aš savo pasirinkimu likau labai patenkinta. Kiek puodelių kavos išgeriate jūs? Ar žinojote, kad sunku ryte atsikelti ne be kavos, o dėl kavos?
Daugiau - transformacijos.lt ir Facebook/Transformacijos