Pokštas, padėjęs atrasi pašaukimą
Dar paauglystėje G. Sasnauskaitė pasakoja pirmuosiu kišenpinigius užsidirbdavusi krikšto mamos restorane. O baigus universitetą, ėmė rimtai svarstyti, kur kelias turėtų vesti toliau. „Vieną vakarą, sėdėdama megstamiausiame bare leptelejau vadovui, kad jei jam reikia žmonių, aš mielai pabandyčiau. Tai buvo visiškai neplanuotas posūkis, kuris nulėmė visą mano karjerą. Greitai supratau, kad man labai patinka būti dalimi tos atmosferos į kurią žmonės ateina atsipalaiduoti, švęsti, įsimylėti, kartais paliūdėti.“
Iššūkius mėgstanti G. Sasnauskaitė pasakoja vėliau juokais sugalvojusi išbandyti jėgas kokteilių konkurse. „Kai sakau, kad darbas reikalauja kūrybiškumo – nė kiek neperdedu. Sukūriau gėrimą su kietuoju sūriu, nors pati tokio turbūt nebūčiau sugalvojusi užsisakyti. Mano idėja sužavėjo komisiją tai tai atvėrė man duris į pasauinį finalą Londone“.
Čia aptarnavimo bei svetingumo srities profesionalė gyvena jau 6-erius metus. Nors pradžia nebuvo lengva, ji pasakoja, kad pažįstamų ratas plėtėsi greit, esami ir būsimi kolegos noriai dalijosi patirtimi, o visai netrukus nustebino ir kvietimas dirbti baro prižiūrėtoja prabangiame „Ritz-Carlton“ viešbutyje Macau. „Širdyje jaučiau, kad turiu sutikti – tokie pasiūlymai nesimėto. Neslėpsiu, kultūrinis šokas buvo milžiniškas, tačiau įgyta patirtis – neįkainojama. Atgal į Londoną grįžau įgijusi neįkainojamos patirties.“
Darbas geriausiame pasaulio bare
Nors šalys skiriasi, žmonės, pasakoja G. Sasnauskaitė, į tokias vietas ateina panašių dalykų: atsipalaiduoti, gerai praleisti laiko, išrankesni – sužinoti kažką naujo. Londone kokteilių barų kultūra viena labiausiai išpuoselėtų pasaulyje, todėl dirbti čia nėra lengva ir paprasta. Vis dėlto tai verčia pasitempti, pripažįsta profesionali barmenė, o dar maloniau, kai pastangos įvertinamos.
„Netrukus sulaukiau pasiūlymo dirbti „Artesian“, kuris 2012–2015 pripažintas geriausiu pasaulio baru. Negalėjau patikėti – palyginus nedaug patirties turinti mergina iš Lietuvos verta tapti dalimi geriausios pasualio komandos? Tačiau greitai supratau, kad kad ir koks nusipelnęs baras gali būti, jo tikslas vienas – sukurti nuostabią patirtį svečiams, o tai ir buvo tai, kas man labiausiai patiko dirbant aptarnavimo ir svetigumo srityje.“
Dalysis patirtimi ir barų parodoje Vilniuje
Barų konferencijos Berlyne, Kyjive, kvietimas svečio teisėmis padirbėti už baro Bankoke, geriausių Azijos barų apdovanojimų ceremonija Singapūre, Hong Kongo kokteilių festivalis, renginiai Paryžiuje – skirtinguose pasaulio kampeliuose patirties įgijusi G. Sasnauskaitė savo žiniomis visai netrukus ketina pasidalyti ir Lietuvoje vyksiančioje barų parodoje „Baltic Bar Show“.
„Vyrų, dirbančių už baro, procentaliai yra daugiau, tačiau vis daugiau merginų taip dar drąsiai imasi barmenių darbo. Daugėja moterų, kurios atidaro savo barus kuria konsultacijų verslus. Todėl prieš keletą metų tuometinė mano vadovė, dabar viena geriausių draugių, Anna Sebastian, nusprendė įkurti ne pelno siekiančia organizaciją „Celebrate Her“ („Švęsti ją“ liet.), kuri atstovautų moteris ir asmenis, kurie indentifikuojasi kaip moterys, aptarnavimo stiries sektoriuje. Organizacijos tikslas yra skatinti lygybę darbo vietose, organizuoti mokymus ir įgudžių lavinimo užsiėmimus bei bendradarbiavimo renginius, kurie padeda moterims siekti karjeros“, – pasakoja G. Sasnauskaitė.
„Barmeno darbas nėra nei vyriškas, nei moteriškas. Taip, jis reikalauja daug disciplinos, edukacijos, tačiau tai yra galimybė suteikti patirtį, nustebinti, pradžiuginti. Barmenams būtina kantrybė ir meilė darbui – svečiams šiandien vis dažniau smalsu, kaip gimė meniu ar kokteilio idėja, kaip kuriame naujus derinius. Tačiau tai puikiai atlieka ir vyrai, ir moterys. Kaskart grįždama į Lietuvą tuo įsitikinu ir suprantu – pagrindiai barai čia – tikrai aukštos klasės. Šilta širdyje ir dėl to, kad atsiranda tokios iniciatyvos, žmonės nori garsinti Lietuvą, Baltijos šalių vardus kultūrą.“
Metas nusikratyti mitų
Kalbėdama apie Lietuvą, G. Sasnauskaitė prisipažįsta – norėtųsi išsklaidyti čia vis dar vyraujančius mitus, jog barai – tai vietos girtuokliauti ir neatsakingai leisti laiką. „Toks supratimas atėjęs iš niūrių laikų, kai žmonės negyveno gerai, kai galbūt nebuvo kitokio laiko praleidimo būdo. Kažkas taip malšindavo mintis apie rūpesčius. Tačiau dabar taip nebėra. Į barus kaip ir į restoranus dabar einame ieškoti nepatirtų skonių, naujų patirčių“, – dalijasi mintimis profesionalė.
Ji pastebi, kad rinkoje daugėja ir nealkoholinių gėrimų bei kokteilių, kurie patirtis daro prieinamas dar platesniam ratui žmonių. Pasak jos, geriems barmenams rūpi produktų kokybė, jų atsiradimo istorija, aplink tvyranti atmosfera, žmonių būsena. Šiuo metu daugiausiai laiko G. Sasnauskaitė praleidžia dirbdama barų rinkodaros srityje, atstovaudama prekės ženklus, organizuodama džino mokymus: „matau, kokioms vietoms seksis puikiai. Jų bendras vardiklis – žingeidūs barmenai, pas kuriuos visuomet malonu sugrįžti.“
„Baltic Bar Show“ organizatoriai, žinau, laukia visų žmonių, kurie domisi gėrimų kultūra. Tai bus smagus renginys, kuriame bus rimtai kalbama svarbiomis temomis. Nekantrauju susitikti tiek su kolegomis, tiek su smalsiais entuziastais“, – sako G. Sasnauskaitė.
„Baltic Bar Show“ vyks rugpjūčio 25–26 dienomis Vilniuje, Lukiškių kalėjimo erdvėje. Bilietus platina www.bilietai.lt.