„Gryniausias atsitiktinumas – turėjome atrakinti apleistą rūsį, kuris blokavo patekimą į techninę patalpą. Tame rūsio kambarėlyje buvo daug įvairiausių daiktų, tarp kurių akys užkliuvo už vienos etiketės – ne iškart supratome, kad tai „Vytautas“, bet iškart buvo aišku, kad radome kažką iš praeities,“ – pasakoja Tomas Akinis.
Vadintas gydomuoju
„Darbininkai norėjo bandyti ragauti, bet nusprendėme neeksperimentuoti, nors stiklinis butelis, kaip ir jį žyminti etiketė – puikiai išsilaikę. Kitame rūsyje ji tikriausiai būtų ištirpusi, o būtent šioje patalpoje, dėl šalia išklotų vamzdynų, visada buvo šilčiau ir sausiau. Galima lengvai perskaityti sudėtį, laikymo sąlygas, vanduo pavadintas gydomuoju. Matosi, kad buvo išaukštintas ir vertingas – gal dėl to buvo saugomas rūsyje ir vartojamas tik ypatingomis progomis,“ – svarsto Tomas Akinis.
Pasak mineralinį vandenį gaminančios bendrovės „Birštono mineraliniai vandenys“, šis butelis pasirinko tikrai ypatingą progą atsirasti, nes kaip tik šiemet mineralinis vanduo „Vytautas“ mini savo šimtmetį.
„Šis nutikimas mums – kaip gimtadienio dovana, kaip linkėjimai iš praeities su mistikos prieskoniu. Kas galėjo pagalvoti, kad būtent šimtmečio metais gausime žinią apie tikrai retą radinį. Esame dėkingi Tomui Akiniui ir visai jo kaimynystei, kad skyrė laiko pasidalinti šia istorija. Pasirūpinsime, kad butelis archyvuose gyvuotų dar ne vieną dešimtmetį,“ – sako „Vytautas“ prekių ženklo vadovė Aušra Kupliauskaitė.
Šis konkretus butelis prekyboje cirkuliavo apie 1995–1996 metus.
„Gydytojui nurodžius, geriamas kaip gydomasis vanduo, nesistemingai vartojant – kaip stalo vanduo“ – buvo spausdinama ne tik ant etiketės, bet ir lietuviškoje spaudoje. Gydytojai aktyviai skatino mineralinio vandens vartojimą ir kartojo, kad jo visada turėtų būti ant kiekvieno stalo.
Pirmas „Vytauto“ butelis – 1924 m.
Įmonė „Birštono mineraliniai vandenys“ savo veiklos pradžią sieja su 1924 metais, kai pirmą kartą Lietuvoje pramoniniu būdu į butelius buvo pradėtas pilstyti mineralinis vanduo. Seniausi įmonės gaminai – tai šaltinių „Vytautas“ ir „Birutė“ vanduo, išpilstytas į butelius.