Visoje šalyje išsidėsčiusias „Norfos“ parduotuves šviežia mėsa ar subproduktai pasiekia iš „Rivonos“ mėsinės skerdyklos Struikuose (Šilalės r.). Po to, kai prieš pusantrų metų ji buvo atnaujinta, išplėsta ir aprūpinta pažangiausia įranga, ši skerdykla tapo pačia moderniausia Baltijos šalyse.
Siekiant ją atnaujinti buvo apgalvota kiekviena smulkmena, turinti įtakos tam, kad pirkėjus pasiektų pati kokybiškiausia ir šviežiausia mėsa ar jos gaminiai.
Pastatyti ir paleisti tokio didelio našumo ir modernumo skerdyklą buvo nemenkas iššūkis tiek įrangą montavusiems specialistams, tiek „Rivonos“ skerdyklos specialistams.
Jiems teko įveikti daug derinimo darbų, kad visos automatizuotos sistemos dirbtų sklandžiai.
Atnaujinimai padėjo ne tik padidinti skerdyklos našumą, bet ir pagerinti darbuotojų darbo sąlygas. Ne mažiau svarbu ir tai, kad buvo skirta daug dėmesio gyvūnų gerovei.
„Iškeltos užduotys ir tikslai įgyvendinti, o tobulėti visada yra kur.
Dėl atnaujintos skerdyklos laimėjome visi – ir mes, gamintojai, ir pirkėjai“, – kalbėjo UAB „Rivona“ mėsinės mėsos technologė Daiva Vaišvilienė.
Kaip ir „Norfos“ prekybos tinklas tai pačiai bendrovei – UAB „Rivona“ – priklausanti skerdykla leidžia optimaliai sutrumpinti šviežios skerdienos kelią į parduotuves.
Bet dar prieš tai, kai gyvuliai paskerdžiami ir skerdiena išvežiojama po visą Lietuvą, kruopščią atrankos procedūrą pereina mėsos ar paukštienos tiekėjai.
„Mėsos ir paukštienos tiekėjus atsirenkame pagal patikimo tiekėjo atrankos žaliavos pirkimo procedūrą. Tiekėjai yra tikrinami pagal daugelį numatytų kriterijų, reitinguojami. Žaliava yra perkama iš aukščiausią įvertinimą surinkusių tiekėjų“, – patikino D.Vaišvilienė.
Kasdien iš naujosios skerdyklos į „Norfos“ parduotuves išvežama beveik 60 tūkstančių kilogramų skerdenų.
Praėjus vos parai po paskerdimo skerdiena pasiekia net ir atokiausias „Norfos“ parduotuves.
Čia pat, parduotuvėse, dirbantys mėsininkai ją išpjausto, smulkina, marinuoja ir pateikia pirkėjams.
Dėl to parduotuvių vitrinose galima rasti plačiausią asortimentą šviežios kiaulienos ar kitos mėsos – nuo kojų, galvų, kitų subproduktų iki sprandinės, išpjovų ir kitų brangių dalių. Tad šeimininkėms ar šeimininkams telieka išsirinkti patiekalą, kurį norisi gaminti, ir užsukti į „Norfą“.
Šviežia kiauliena jau seniai tapo savotiška „Norfos“ prekybos tinklo vizitine kortele, kuria pagrįstai didžiuojamasi. Kiaulienos čia parduodama daugiausia.
Nieko nuostabaus, nes kiauliena – mėsa, kuri dažniausiai atsiduria ant lietuvių stalo, o jos populiarumas neatslūgsta nei vasarą, nei žiemą.
Keičiasi tik patiekalai, ruošiami iš jos: šaltuoju metu daugiau perkama smulkintos ar troškinti skirtos mėsos – mentės, kumpio, taip pat mėsos, tinkamos šaltienai virti, – karkų, kojų, o šiltuoju sezonu daugiau perkama tokios mėsos, kurią galima kepti lauko kepsninėse, – sprandinės, nugarinės, mentės.
Puikiai įvaldę kiaulienos ar kitos mėsos perdirbimo meną žemaičiai iš Šilalės ėmėsi ir paukštienos. Atidarę visiškai naują vištienos perdirbimo cechą dabar jie per mėnesį pagamina apie 150 tonų įvairių vištienos gaminių.
„Kadangi cechas buvo visiškai naujas, teko priimti naujų darbuotojų. Keletas jų buvo dirbę kitose mėsos perdirbimo įmonėse, kitus mokėme naujų technologijų.
Dabar dirba visus gamybinius procesus įvaldžiusi nuolatinių darbuotojų komanda, pirkėjus džiuginanti naujais gaminiais“, – pasakojo mėsos technologė D.Vaišvilienė.
Šilalės rajone įsikūrusi mėsinė pasiūlo ne tik šviežios mėsos, bet ir gausybę įvairiausių gaminių, kurių asortimentas maloniai stebina net pačius išrankiausius.
Šiuo metu, pasak D.Vaišvilienės, pro įmonės vartus į „Norfos“ parduotuves išvažiuoja daugiau kaip 150 pavadinimų gaminių. Per mėnesį pagaminama per 600 tonų įvairių mėsos gaminių produkcijos.
Tarp jos – vytintos ir šaltai rūkytos dešros, vytinti ir šaltai rūkyti gaminiai, virtos ir karštai rūkytos dešros ir dešrelės, karštai rūkyti gaminiai, virti vyniotiniai, šaltiena, vėdarai, mėsos slėgtainiai.
Grilio ar kepsninių entuziastai „Norfose“ visuomet randa kepti paruoštų pusgaminių – šašlykų, kepsnių, šviežių dešrelių.
O lėtai virti produktai, kuriuos reikia tik pašildyti, jau seniai užkariavo gurmanų širdis ir itin praverčia per šventes, norint ko nors išskirtinio, bet nesunkiai paruošiamo.
„Jų gaminame net 7 pavadinimų. Juos patogu naudoti – reikia tik pašildyti. Ir į svečius patogu nusinešti, nes jie supakuoti gražioje popierinėje dėžutėje“, – teigė mėsos technologė.
Gausų asortimentą papildė ir įvairūs marinuoti, karštai rūkyti vištienos gaminiai.
Patys populiariausi, pasak D.Vaišvilienės, yra šaltai rūkyti ir vytinti gaminiai, taip pat ir kasdienio vartojimo virtų produktų grupės.
„Vieni populiariausių tradicinių gaminių iš aukščiausios rūšies išlieka „Kaimiškų“ gaminių linija. Tai tikru kaimišku dūmu kvepiantys gaminiai su tradiciniais lietuviams įprastais prieskoniais – pipirais, česnakais, laurų lapais.
Populiariausi yra šaltai rūkyti kumpiai ir nugarinė, šoninė, lašiniai bei vytinti kumpiai, sprandinė, išpjova“, – vardijo mėsos technologė.
Šventėms paprastai pasiūloma tiek naujų tradicinių, tiek įdomesnių skonių produktų. Itin populiarūs šventiniai vyniotiniai, kurių kasmet pasiūlome vis įdomesnių skonių. Vištienos, kalakutienos, kiaulienos vyniotiniai papildomi pikantiškais skoniais – džiovintomis spanguolėmis, obuoliais, figomis.
Dar vienas šilališkių pasididžiavimas – šventinis šaltai rūkytas didelis kiaulienos kumpis, kuris pirkėjams pasiūlomas tik per didžiąsias šventes.
„Šio kumpio gamybos procesas pagal senovinį receptą užtrunka iki pusės metų, todėl jį ruošiame tik šventiniais laikotarpiais. Kumpis yra puikaus skonio, supakuotas patogioje popierinėje dėžutėje, todėl puikiai tinka ir dovanoms“, – patikino D.Vaišvilienė.
Saldžiarūgštė kiauliena su grybais ir daržovėmis
Supjaustykite kiaulieną kubeliais, morką – žiedeliais, paprikas – juostelėmis, pievagrybius padalinkite į keturias dalis.
Kiaulieną apvoliokite kukurūzų miltų ir prieskonių mišinyje. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, sudėkite mėsą ir kepkite, kol paruduos ir taps traški. Perkelkite ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų aliejus.
Į išvalytą keptuvę įpilkite aliejaus, suberkite morkas, pakepkite porą minučių, suberkite paprikas ir grybus, dar pakepkite, kol šiek tiek suminkštės, bet neperkeps. Supilkite sojų ir saldžiarūgštį padažą, pakaitinkite, galiausiai sudėkite iškeptą kiaulieną ir dar porą minučių patroškinkite.
Patiekite su virtais ryžiais. Į troškinį galite berti šaldytų žirnelių, smulkintų konservuotų kukurūzų burbuolių, šparaginių pupelių.
Dėmesys gyvūnų gerovei
- Statant naująją skerdyklą daug dėmesio buvo skirta gyvūnų gerovei. Atsirado nauji gardai, jie įrengti taip, kad kiaulės iš furgonų judėtų į lengvą įkalnę, o tai joms yra natūralu.
- Nuolydis grindyse neleidžia kauptis nešvarumams, leidžia kiaulėms ramiai ilsėtis garduose. Gardai yra saugūs, girdykloms nuolat tiekiamas geriamasis vanduo.
- Kiaulių gardai yra skirti nustatytam kiaulių skaičiui – jos nesusigrūda, turi laisvos erdvės, jaučiasi gana komfortabiliai.
- Vienas iš svarbių dalykų mėsos kokybei – kad kiaulės prieš skerdžiant apsvaiginamos ne rankiniu, o automatiniu būdu grupėmis, kitaip tariant – dujomis.
- Kiaulių apsvaiginimas dujomis yra neskausmingas, sukeliantis mažiau streso. Taikant šį metodą taip pat prisidedama prie gyvūnų gerovės didinimo, gamybos sąlygų ir mėsos kokybės gerinimo.