Edukacijų metu gilių kava yra vaišinami muziejaus svečiai. Vyresnioji muziejininkė Agnė Brazaitienė dalijosi ne tik gilių kavos nauda, bet ir išpuoselėtu receptu.
Skonių įvairovė ir vitaminų gausa
Pašnekovė atskleidė, kad muziejaus lankytojai, ragaudami kavą, akcentuoja jos panašumą su tirpia kava. Sako, kad turi karamelinį poskonį. „Tik paragavę suprasite, ar gilių kava jums tinka, ar netinka“, – teigė vyresnioji muziejininkė.
Gilių kava yra unikali – ją galima skanauti su visa šeima. Pašnekovė portalui lrytas.lt pasakojo, kad pagal tradicinę receptūrą gilių kava yra balinama pienu. Ji puikiai tinka sergant mažakraujyste, dažnai naudojama organizmui nusilpus po žiemos laikotarpio.
„Gausu vitaminų A, E, galima rasti ir vitamino C. Su pienu gauname kalcio. Ją gerdavo žmonės, turintys virškinimo problemų, nešdavo kaip raminantį gėrimą prieš miegą. Nuo visų ligų neišgydys, bet naudos kažkiek tikrai įgausite“, – šypsojosi A.Brazaitienė.
Muziejininkė kalbėjo, kad gilių kava yra nuo seno žinomas gėrimas, sunkiaisiais laikotarpiais – tarpukariu, naudotas vietoje pupelių kavos. Dėl aukštos pupelių kavos kainos ja mėgautis galėdavo ne visi. Būtent todėl gilių kavą dažniau gamindavo ir gerdavo kaimo žmonės.
Kavos gaminimo procesas
„Žmonėms neužtenka tik paragauti kavos, jie nori pamatyti patį procesą“, – sakė pašnekovė, pasakodama apie gilių kavos gaminimo idėją. Ji pabrėžė, kad greta Jono Basanavičiaus gimtinės esantis Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas yra puiki vieta kanadinėms gilėms rinkti.
Kaip ilgiausias proceso dalis A.Brazaitienė išskyrė žaliavos surinkimą ir kavos ruošinio gamybą. Šios užtrunka bemaž dvi dienas. Tiesa, muziejuje vykdomų edukacijų metu kava yra verdama iš jau pagaminto ruošinio. Taip pat lankytojai turi galimybę susipažinti visu gilių kavos atsiradimo procesu.
Pati muziejininkė prisipažino ir pati gerianti gilių kavą, tačiau maloniai siūlo ją išmėginti ir kitiems. „Tie, kas paragauja, tai jau žino, ir tą žinią neša kitiems“, – pasakojo ji. Jono Basanavičiaus gimtinėje gilių kava degustuojama kartu su paprastu baltu varškės sūriu, džiovintais vaisiais, obuolių sūriu ar riestainiais. Sodraus skonio kava yra balinama pienu ar grietinėle.
Sūduvos folkloro festivalis
Pasakodama apie vykstančias edukacijas Jono Basanavičiaus gimtinėje, A.Brazaitienė maloniai kvietė į Suvalkiją – Sūduvos folkloro festivalio 25 metų jubiliejų. Jis vyks birželio 10 dieną, 13 val., Ožkabalių kaime, Vilkaviškio rajone. Tądien lankytojai galės ne tik mėgautis šurmuliuojančių tautodailininkų, amatininkų, kulinarinio paveldo puoselėtojų draugija, bet ir išbandyti gilių kavą.
„Džiaugiamės, kad šiemet festivalis atgims Ožkabaliuose. Tądien mes atversime naują erdvę muziejuje – vieną iš naujos ekspozicijos dalių „Kalbantys ąžuolai“, – dalinosi muziejininkė. Erdvė bus skirta būtent ąžuolo medžio pristatymui per žaidimą. Patekimas į ekspozicijas bus nemokamas.
Daugiau informacijos Facebook puslapyje.
Gilių kavos receptas
Norėdami išbandyti pupelių kavos alternatyvą – gilių kavą, pirmiausiai pasigaminkite kavos ruošinį:
1. Surinktas (paprastojo lietuviško arba kanadinio ąžuolo) giles išgliaudykite.
2. Užpilkite giles vandeniu ir virkite, kol suminkštės.
3. Nupilkite vandenį ir įpylę pieno tęskite kelių valandų virimą maišydami.
4. Išvirtas giles sumalkite mėsmale ir iš lėto skrudinkite orkaitėje.
5. Skrudintas giles sumalkite kavamale.
Toliau kavą gaminkite iš jau paruošto kavos ruošinio:
1. Užvirkite vandenį ir įpilkite į jį gilių kavos ruošinio.
2. Pavirkite keletą minučių, įpilkite pieno ir dar pakaitinkite.
3. Rekomenduojama kavą saldinti ruduoju cukrumi arba medumi. Pagardinti galima cinamonu, gvazdikėliais ar kardamonu. Skanaus!