Kodėl „Savas“ Ispanijoje pelno gastronominį pripažinimą ir pirmauja tarp geriausių pasaulio kokteilių barų? Priežasčių tam netrūksta. Šiame kokteilių bare Madride praleidau du vakarus. Tai vieta, kur norisi būti ir norisi grįžti. Baras, kurio geras ne tik pavadinimas, bet ir aura.
Vos tik įžengus pro duris Gintas jau žino, kokio kokteilio tau reikia. Nes tu čia tuoj būsi savas.
„Kas patinka? Rūgštu, saldu, sūru?“ – atidžiai klausinėjo Gintas, lyg koks gydytojas alchemikas tyrinėdamas mano veidą. Kai papasakoji barmenui apie savo pamėgtus skonius, paruoštas kokteilis yra toks, kokio ir norisi. Toks jausmas, kad Gintas net už mane pačią geriau žino, ar man labiau norisi „Tom Collins“, ar „Smoky Sour“. Ir labai tiksliai pataiko į taikinį.
Kiekvieną lankytoją D.Krauzaitė pasitinka su šilta šypsena, toks jausmas, kad atėjai į svečius. Kol renkiesi kokteilį, ji įpila vandens ir visą laiką rūpinasi, kad tau jo nestigtų.
Nors kartais G.Arlauskas per vieną vakarą sumaišo 250 kokteilių, jis su visais lankytojais pasisveikina ir atsisveikina kaip su gerais pažįstamais. Prie kokteilio „Savas“ pateikia savą užkandį – aštrių riestainiukų su kmynais.
„Dabartinis baro interjeras – kaip mamos virtuvėje“, – juokavo Gintas.
Ilgas prekystalis su baltomis plytelėmis jau tapo „Savo“ simboliu. Kadangi šeimininkams pro akis nepraslysta nė viena detalė, „Savo“ vizitinėje kortelėje lygiai tokios pat mažos baltos plytelės kaip ir ant prekystalio.
Meniu kabo ant sienos išraižytas stikle. Jis niekada nesikeičia. Čia – geriausia 12 klasikinių koktelių versija. Tik aukščiausios kokybės sudėtinės dalys ir labai subalansuotas skonis.
„Bloody Mary“ Gintas plaka su krienais. Dovilė pasakojo, kad vasarą „Caipirinha“ jie tiekė su agurkais, o tokios geros kaip „Savo“ „Margaritos“ nesu gėrusi niekur.
Be šių 12 (ne)klasikinių koktelių, Ginto galvoje yra dar apie 30, kurių gali paprašyti arba kuriuos barmenas gali tau pasiūlyti pagal tos akimirkos nuotaiką.
„Bet mes netenkiname visų klientų užgaidų. Yra kokteilių, kurių tiesiog nedarome“, – pasakojo G.Arlauskas.
Abu vakarus, man lankantis bare, turėjau garbės sėdėti, kaip vėliau supratau, privilegijuotoje vietoje – priešais Ginto postą, kur jis meistriškai, kaip kokioje alchemijos laboratorijoje arba amatininko dirbtuvėje, ruošia kokteilius. Į šią vietą bando patekti visi „Savo“ svečiai.
Kokteilių bare lankosi daug Madrido įžymybių, nuolat užsuka gurmanai ir barmenai – jie nori išragauti ir savo kailiu išmėginti jau legenda tapusio Madrido baro patirtį.
Ispanijos sostinėje yra 31 tūkstantis barų, tačiau anaiptol ne visi siūlo tokią kokybę. G.Arlauskas ir D.Krauzaitė yra klestinčio smulkiojo verslo pavyzdys – jie neturi kitų darbuotojų, viską pasidaro patys.
„Smulkieji verslai labai reikalingi, nuostabus dalykas kurti ne masėms ir saugoti kokybę“, – įsitikinusi Dovilė.
Aš „Savame“ lankiausi savaitės viduryje, kitaip nebūčiau turėjusi progos ramiai pasikalbėti su čia šeimininkaujančia lietuvių pora. Savaitgaliais čia – anšlagas. Eilės prie kokteilinės driekiasi per visą gatvę, vasarą žmonės netgi bando įlipti per prie pat gatvės esančias langines duris.
„Savaitgalį pas mus nepatenka apie 70 procentų norinčiųjų. Mes žinome, kad nuolatiniams mūsų klientams labai patinka rami baro aplinka, todėl bandome ją išsaugoti. Nors žmonės dėl to ir pyksta, nepriimame didesnių nei 6 žmonių grupių.
Didelės grupės kelia daug triukšmo ir jas sunku aptarnauti. Juk Ispanijoje žmonės linkę kalbėti visi vienu metu“, – juokėsi Dovilė, jau 14 metų gyvenanti Madride.
Pora ypač saugo nuo minios tuos klientus, kurie Madride yra labai žinomi žmonės, o šie jiems už tai dėkingi. Kokteilių baras populiarus ir tarp Madridą lankančių ar jame gyvenančių lietuvių.
„Lietuvių atvyksta iš visur. Tie, kurie mus jau žino, visada užsuka išgerti kokteilio“, – patikino Gintas. Į „Savą“ užsuka ir lenkų – specialiai jiems Gintas yra sukūręs kokteilį „Polski Fizz“.
Prieš 14 metų į Ispanijos sostinę atvykusi pora iškart įsikūrė Lavapjeso kvartale, todėl jiems jis jau seniai yra savas. Prieš įkurdami savo kokteilių barą Gintas ir Dovilė sėmėsi darbo patirties įvairiose Madrido gastronominėse mekose – geriausiuose sostinės restoranuose ir baruose. Dovilė baigė someljė kursus ir dirbo „Michelin“ žvaigždutę turinčiame Madrido restorane.
„Čia, Ispanijoje, geri barmenai ir geri virėjai labai svarbūs. Šalyje puoselėjamas gastronomijos kultas. Todėl mums atvykus į Ispaniją buvo patogu augti tokioje profesionalioje terpėje. Lietuvoje tikriausiai nebūtume taip gerai įvertinti“, – svarstė pasaulį bandanti išragauti pora.
Praėjusią vasarą būdami Lietuvoje jie autobusu apvažiavo visą šalį ir, kaip patys sako, išragavo daugybę šalies restoranų, užeigų, kavinių.
„Mums viskas įdomu, dažnai galvojame apie lietuviškų skonių panaudojimą Ispanijoje“, – paaiškino barmenai.
„Savas“ nedirba tik antradieniais, bet kartkartėmis Gintas ir Dovilė ištrūksta į trumpas gurmaniškas keliones – tai į Barseloną, tai į Kanarų salas, tai dar kur nors.
„Barselonoje mes jau turime savo gastronominį maršrutą – pirmiausia geriame „Dry Martini“ prie savo staliuko mėgstamiausiame aperityvų bare, vėliau einame pietauti į vieną pamėgtų restoranų.
Ryte atvažiuojame traukiniu, vakare grįžtame“, – su manimi, kaip su Barselonos apskrities gyventoja, patirtimi dalijosi Gintas ir Dovilė.
Kaip per trejus su puse metų lietuviai sugebėjo užkariauti žiniasklaidą, sužavėti vietinius gurmanus ir pavergti madridiečių širdis?
„Barą mes perėmėme iš savo draugų, kurie čia turėjo aludę. Mūsų mintis buvo ruošti autorinius kokteilius, tačiau iš pradžių niekam apie tai nesiskelbėme. Tiesiog atsidarėme ir laukėme, kas bus“, – „Savo“ istoriją pasakojo G.Arlauskas.
Tačiau žmonės greitai atpažįsta ir įvertina kokybę. „Savo“ bendruomenė susikūrė rekomenduojant vietą iš lūpų į lūpas. Ne veltui dabar kokteilinė ypač pamėgta vietos gurmanų ir virėjų. Juk čia tik aukščiausios kokybės ir tik šviežiausi produktai.
Pavyzdžiui, žaliųjų citrinų sultis Gintas spaudžia kiekvienam kokteiliui tą pačią akimirką. „Apskaičiavome, kad per metus sunaudojame 2,5 tonos šių vaisių“, – pasakojo barmenas.
Gintas neslepia savo kokteilių receptų: „Manau, ateityje galėsiu juos užrašytus dovanoti klientams. Tai tikrai ne paslaptis. Paslaptis slypi mano 14 metų kokteilių meistro patirtyje.“
Kokteiliai atrodo paprasti, bet kartu ir ypatingi.
„Viena svarbių detalių – kaip juose naudoti druską. Ji pabrėžia kitus skonius.
Man skonių ypatumas slypi ne įmantrume, o tokiuose junginiuose kaip agurkai su medumi“, – apie lietuviškus akcentus kalbėjo Gintas.
Dar viena ispanams nežinoma lietuviška detalė – ant baro stovintis milžiniškas stiklinis indas su „Bobelinės“ užpilu.
Pirmą kartą į „Savą“ atvykę klientai nustemba išgirdę, kad Gintas prisistato kaip „Gin“ – išvertus iš ispanų kalbos tai reiškia džiną.
Vardus trumpiname kaip galėdami, nes ispanams sunku juos prisiminti. Žiniasklaida, kad ir kiek kartotume savo pavardes, vis viena parašo jas su klaidomis“, – juokėsi D.Krauzaitė.
Ginto ir Dovilės nuotraukos mirgėjo didžiausiuose Ispanijos dienraščiuose, tokiuose kaip „Pais“, „Mundo“, „Avanguardia“, taip pat tarptautiniuose gastronomijos portaluose.
„Baras, kuris savęs neafišuoja“ arba „Geriausias Madrido baras priklauso lietuviams“ – tokios antraštės žiniasklaidoje pastaraisiais metais reklamuoja „Savą“.
Iškilo nuo pat pradžių
Vos tik atidarytas „Savas“ 2020 m. gavo geriausio naujai atidaryto baro apdovanojimą.
2021 m. pelnė geriausio baro Madride apdovanojimą.
„Savas“ užėmė 98 poziciją tarp 100 geriausių pasaulio barų „World’s 50 Best Bars“ reitingų sąraše.
Kokteilių barų Madrido „Fusion“ gastronomijos festivalyje 2021, 2022, 2023 m. „Savas“ pateko tarp geriausių barų Ispanijoje ir Portugalijoje.
Receptai
Greipfrutų limonadas
Reikės:
- 40 ml šviežiai spaustų greipfrutų sulčių
- 30 ml šviežiai spaustų žaliųjų citrinų sulčių
- 14 g cukraus
- 60 ml sūraus gazuoto vandens (mes naudojame „Vichy Catalan“, bet gali būti ir lietuviški pakaitalai)
Visus produktus, išskyrus gazuotą vandenį, supilkite į kokteilinę ir gerai išmaišykite, kad ištirptų cukrus. Pridėkite ledukų ir stipriai išplakite.
Patiekite su ledukais aukštoje stiklinėje, pabaigoje supildami gazuotą vandenį.
„Bourbon NO Smash“ – kokteilio „Bourbon Smash“ nealkoholinė versija
Reikės:
- ketvirčio nedidelio apelsino
- pusės žaliosios citrinos
- 10 g cukraus
- 150 ml „Ginger Beer“ (imbierinio alaus – nealkoholinio imbierų gaiviojo gėrimo)
Vaisius ir cukrų sudėkite į aukštą stiklinę ir pagrūskite, kol iš vaisių išsiskirs sultys. Pridėkite ledukų ir gerai išmaišykite. Supilkite imbierinį nealkoholinį gėrimą.
„Savas Fizz“ – nealkoholinė kokteilio „Polski Fizz“ versija
Reikės:
- 30 ml šviežiai spaustų žaliųjų citrinų sulčių
- 50 ml obuolių sulčių
- 20 ml pasterizuoto kiaušinio baltymo
- 10 g cukraus
- 50 ml gazuoto vandens
Visus produktus, išskyrus gazuotą vandenį, supilkite į kokteilinę ir gerai išmaišykite, kad ištirptų cukrus. Pridėkite ledukų ir stipriai išplakite. Patiekite su ledukais aukštoje stiklinėje, pabaigoje supildami gazuotą vandenį.