Ukrainiečių nacionalinė virtuvė, kuri įtinka ir lietuvių skoniui – soti, riebi, saldi, ir, kaip pati tauta, yra labai sena. Tradicinės ukrainietiškos virtuvės ypatumai formavosi šimtmečiais. Kulinarinėse knygose rašoma, kad nuo seno ukrainiečiai virdavo įvairių juškų – tradicinių sriubų, sultinių, troškinių, kurių receptai skiriasi priklausomai nuo regiono. Tai vandenyje virti maistingi patiekalai, dažniausiai su kiauliena, nes ukrainiečiai buvo dažnai puldinėjami totorių, kurie grobė viską, išskyrus kiaules. Taip ir lašiniai tarp ukrainiečių patiekalų atsirado.
Šios tautos valgiai yra gausiai gardinami prieskoniais, o jų karalius – česnakas. O be ko šiandien ukrainiečiai neįsivaizduoja savo virtuvės? Kokie patiekalai jai ryškiausiai atstovauja? Apie tai kalbamės su Alytuje gyvenančiomis karo pabėgėlėmis iš Ukrainos.
Gimtinę paliko dar prieš karą
Su ukrainietėmis Anna ir Olga susitikome Alytaus Likiškėlių progimnazijoje veikiančiame Daugiakultūrinio ugdymo centre, kurio koordinatorė Nadiežda Krakovskaja nuoširdžią pagalbą suteikia visiems čia apsilankantiems kitataučiams.
Ukrainietė Anna Sapielka į Lietuvą su dviem sūneliais atvyko dar prieš Rusijos ginkluotųjų pajėgų karinę invaziją į Ukrainą. Jiems neteko girdėti ir matyti, kai rusų raketos atakavo oro uostus ir kitus svarbius jų gimtojo Charkivo apylinkių objektus. „Pajutome, kad stipriai aštrėja situacija, supratome, kad tai ne karių mokymams ruošiamasi, ir su širdgėla palikome namus, išvykome. Jaunėliui buvo tik trys mėnesiai...“ – sunku jaunai moteriai paslėpti jaudulį.
Atvykusi į Alytų ukrainiečių šeima išsinuomojo butą Naujojoje gatvėje. Šiandien jos vyresnėlis sūnus lanko mokyklą, ūgtelėjęs jaunėlis – darželį. Sūnų išleido į „lietuvišką“ klasę, jis greitai pramoko kalbos, o ir pati Anna jos mokosi. Viliasi, kad išmokusi ras mūsų mieste darbą pagal savo specialybę, ji – inžinierė-ekologė.
Moteris buvo įsidarbinusi vienoje įmonėje, kur kalbėti nereikėjo, bet, darbdaviams mažinant darbuotojų skaičių, ir jai teko palikti darbą. Antras mėnuo ji – Užimtumo tarnyboje.
„Vaikams reikia ugdymo, jie lanko įstaigas, o aš panirau į konditeriją. Nesu profesionalė, bet visuomet mėgau ir mokėjau piešti, tad tą pojūtį perteikiu kažką gamindama savo virtuvėje“, – sako Anna.
Jau pusmetis, kaip Alytuje gyvena Olga Lobko su sūneliu Artiomu. Jie atvyko iš Dnipro. „Čia mums gerai, – sako ji. – Kur besikreipčiau, vis gerus žmones sutinku. Bet be galo ilgiuosi Ukrainoje likusių savų – mamos, sesers, brolių, sūnaus tėčio. Ilgiuosi jų. Ne visada ir susisiekti, pakalbėti pavyksta su jais. Ukrainoje ne visuomet tiekiama elektros energija“, – kalba 34 metų moteris.
Geri barščiai – kai šaukštas juose stovi
Abi ukrainietės tikina, kad ir anuomet pagrindiniai patiekalai buvo tai, kas ir dabar labiausiai garsina Ukrainą – barščiai ir lašiniai. Daug tautų mėgsta ir verda barščių sriubą, bet ukrainietiški – išskirtiniai – šioje sriuboje yra begalė įvairių maistingų ingredientų.
„Kiekvienas Ukrainos kraštas verda vis kitokius barščius. Vieno griežto, kanoninio jų recepto net nėra. Galima sakyti, kad ir kiekviena šeimininkė turi savo gaminimo būdą. Jeigu šeimoje kažkas kažko nevalgo – to ir nededa. Galbūt kažkas nemėgsta grybų, pupelių ar kopūstų – neįdės jų. Vieni mėgsta aštriau, kiti gamina su jautienos sultiniu, kiti su kiauliena, dar kiti apskritai – be mėsos. Vienos šeimininkės ilgiau buljoną verda, mėsos daugiau įdeda ar daržoves trumpiau troškina ir skonis – jau kitoks. Bet kad ir kur barščius valgytumei, visur juose rasi bulvių, kaip ir česnako“, – teigia Anna.
Pasak pašnekovės, į ukrainietiškus barščius gali būti dedama ir šiek tiek cukraus ar medaus ir kiaulienos lašinių, tačiau jie gali būti net ir be burokėlių. Yra net posakis, kad „barščių vienam žmogui niekas neverda“.
Pirmiausia pasiruošiamas kiaulienos buljonas, kas mėgsta – naudoja paukštienos ar jautienos, kažkas – tik daržovių sultinį. Keptuvėje troškina daržoves: burokėlius, morkas, pomidorus, kopūstus, pupelės, paprikas… Ne viena šeimininkė šiai sriubai pasiruošia net iki 30 ar ir virš 30 ingredientų. Visi jie puikiai dera ir suteikia gero skonio. Ši sriuba verdama ne trumpiau kaip 3 valandas, tad natūralu, jog didelis jos puodas ruošiamas visai šeimai ar draugų kompanijai. Patiekiama su grietine. Kai kur dar mėgstama valgyti su lašiniukais stipriai įtrintais česnaku. Barščiai paprastai verdami tiršti, tokie, kad šaukštas juose stovi.
Šalia ukrainietiškų barščių patiekiamos dar šiltos ukrainietiškos česnakinės pampuškos, keptos bandelės, apipiltos česnakiniu sviestu ar aliejumi. Bent kartą per savaitę Anna savo šeimai ir čia, Alytuje, verda barščius.
Ukrainiečių namuose niekada nepritrūkdavo lašinių
Antrasis ukrainiečių virtuvės hitas, anot pašnekovų, yra sūdyti lašiniai. Anna sako, kad nuo seno ukrainiečiai augino daug kiaulių, jų namuose niekada nepritrūkdavo lašinių. „Mūsų žiemos – šaltos, drėgnos, lašiniai su česnaku sušildydavo. Bent tuo nuo seno tikėjo ukrainiečiai“, – savo pastebėjimą išsako Anna. Ji priduria, kad su lašiniais kartu valgo ir česnaką, ši daržovė stiprina organizmą, saugo nuo virusų.
Ukrainietiški lašiniai yra šios šalis kulinarinio tautinio paveldo dalis – tai nėra mitas. Ir tikrai labai skanūs.
„Kai atvažiavome į Lietuvą, sielojausi, kad čia nerasiu lašinių. Juk mes pripratę – be lašinių nė žingsnio. Apsidžiaugėme radę, nors skonis ne toks, koks ukrainietiškų lašinukų. Ne tai, kad neskanūs būtų, bet ne tokio skonio kaip Ukrainoje“, – sako Anna.
Paklausta, kur Alytuje perka lašinių, atitarė, kad jai skaniausiais prekiaujama Žuvinto turguje, su daugiau česnako ir druskos.
Šioje pokalbio atkarpoje dalyvavusi centro koordinatorė Nadiežda Krakovsjaja išsakė savus pastebėjimus: ukrainiečiai kitaip negu lietuviai augina kiaules. Lietuviai orientuojasi į didelius ūkius, o ukrainiečiai – mažus, kuriuose naudojami natūralesni pašarai, tad ir mėsos kokybė kita.
Ukrainiečiai valgo sūdytus lašinius, jų nerūko. Skonis priklauso ir nuo visų lašinių ruošimo etapų, ne vien nuo sūdymo.
Anna puikiai prisimena savo vaikystės vasaras pas promočiutę Dariją kaime. „Sūdyti lašiniai ruošiami su rupia druska, prie jų valgoma česnako, tai labai skanu. Pamenu, mūsų giminės moterys net į barščius dėdavo sūdytų lašinių, kartais kiek pakepindavo ir būtent tokius suversdavo į barščius. Dar galima skanauti ir maltų lašinukų, tai klasikinis ukrainietiškas užkandis“, – pasakoja pašnekovė.
Po pauzės Anna sugrįžta į Ukrainą, kur kiekvienas, pasak jos, turintis žemės sklypelį, sodina daug česnakų. Jos tėtis 15 arų kiekvieną rudenį žieminiais česnakais užsodindavo.
Prisiminė ir vaikystės vasaras pas promočiutę Dariją gražiame gamtos kampelyje, jos ant medinės tvoros išdžiaustytus po darbų išplautus indus, baltai išdažytą trobelę su prosenelio išpjaustytomis mėlynomis langinėmis. Taip pat baltai nudažytoje krosnyje promočiutė kepdavo duoną. Ji su kitais vaikais laukdavo kraukšlelio, kurį močiutė prieš paduodama stipriai įtrindavo česnaku pagardintais lašiniais.
Mieliniai pyragėliai, pyragai irgi sena ukrainietiška tradicija
Kad ukrainiečių patiekalai sotūs ir riebūs, patikina ir Anna. Maisto specialistai ragina pereiti prie sveikesnės mitybos – daržovių, vaisių, bet ukrainiečiai išbraukti iš savo raciono lašinių tikrai neketina.
Klausiame Annos, gal yra ukrainiečių virtuvėje produktas, kurio lietuvaičiams nepavyktų pasigaminti? Moteris atitaria, kad viską ir visi pasigamintų, jei receptas būtų iki smulkmenų aprašytas.
Olga aktyviai įsijungė į neoficialią grupę „Ukrainiečiai – Alytuje“, kurioje šiuo metu apie 300 žmonių.
„Man patinka Alytus, norėčiau čia ir toliau gyventi“, – sako ji.
Paklausta apie Kalėdų patiekalus, Olga tikina, kad jos karta dažniausiai gamina tai, ką šeima mėgsta. O prie kalėdinių patiekalų ji priskyrė šaltieną, baltą mišrainę, balandėlius ir, žinoma, svarbiausią švenčių patiekalą – antį, įdarytą obuoliais.
Dar vienas, pasak pašnekovių, labai svarbus ukrainietiškas patiekalas, kuris buvo, yra ir bus – tai mieliniai pyragai. „Lietuvoje nėra tokių“, – su nostalgija sako moterys. Jie gali būti nesaldūs ir saldūs, o jų išskirtinumas – labai lengva, nuostabiai iškilusi tešla.
Mieliniai pyragėliai, pyragai irgi sena ukrainietiška tradicija – turėti patiems namuose ir pavaišinti svečius. Šių kepinių įdarai labai įvairūs – ir mėsa, vyšnios, slyvos, trešnės, kiaušiniai su svogūnais, žuvis, kopūstai… Juos verda riebaluose, kepa krosnyse.
Dar klausiame, ar kruopštus darbas virtuvėje nors kiek nuramina jų širdis dėl šalies, kurią negailestingai, žiauriai niokoja agresorius?
„Dirbant atsipalaiduoji nuo neigiamų minčių. Juk beprotiškai skauda širdį dėl Ukrainos, jaudina kiekviena karo diena. Nuoširdžiai tikime, kad gal ne po metų kitų, bet Ukraina vėl sužydės kaip anksčiau. Ir karo metu ukrainiečiai nepraranda vilties, štai kasmet puošiamą didžiulę eglę Charkivo aikštėje pakeitė eglutė metro stotyje.
Dar norėtųsi, kad tėvynainiai mokėtų pasakyti ačiū ne tik bičiuliškų šalių vadovams, bet ir paprastiems žmonėms. Aš nuoširdžiai dėkoju lietuviams, ypač alytiškiams. Jie labai padorūs žmonės. Stebina vairuotojai, jie laikosi kelių eismo taisyklių, prie vairo jaučiuosi saugi. Dar ir pastebėjimą dėl gamtos turiu: labai mylite mišką, neiškirtote jo plėsdami miestą, gera gyventi gryname, tyrame ore“, – nuoširdžiai kalbėjo Anna.
Dar viena jos pasakyta frazė jautria pagarbos banga perbėgo kūnu, Anna teigė, kad labai jai brangu tai, ką ji jaučia šiandienos situacijoje – alytiškių šiltą požiūrį į ukrainiečių tautą, priėmimą čia, Alytuje. „Tas jausmas yra labai brangiai mūsų įkainotas“, – sakė ji.