Majų ir actekų kultūrinis paveldas
Šiandien ragaujamų ir plačiai mėgiamų populiariausių meksikietišų patiekalų istorija siekia dar didžiųjų Amerikos senovės civilizacijų laikus. Pavyzdžiui, majai savo kasdieniame maiste naudojo daug kukurūzų bei pupelių, o iš actekų virtuvės atėjo tokie ingredientai kaip aitriosios paprikos, medus, šokoladas, druska. Ispanų kolonizatoriai, atkeliavę į Pietų Ameriką, į Meksiką atvežė įvairias mėsos rūšis.
„Būtent gilios ilgametės tradicijos ir nulėmė tai, kad 2010 m. Meksikos virtuvė kartu su prancūziškąja tapo pirmosiomis, kurias UNESCO pripažino kultūriniu paveldu. Šiuo metu Meksikos virtuvė tokia pat populiari pasaulyje kaip ir kitų mums žinomų šalių, kurios iš nacionalinių tapo tarptautinėmis – italų, kinų ar japonų“, – pasakoja keliautojas ir šefas V.Radzevičius.
Būtent šis senųjų tradicijų ir kolonijinių naujienų derinys suformavo meksikietiškos virtuvės esmę: paprasti maisto produktai buvo pagardinti vietiniais prieskoniais. „Kukurūzai ir aitriosios paprikos yra pamatiniai meksikietiškos virtuvės akmenys. Jie naudojami daugelyje meksikietiškų patiekalų kartu su pupelėmis, avokadais ir pomidorais. Po ispanų invazijos į Pietų Ameriką į meksikietišką virtuvę įsiliejo jautiena, kiauliena, ėriena, taip pat pieno produktai, ryžiai, cukrus bei alyvuogių aliejus“, – sako Vytaras.
Paprasti, bet ryškūs skoniai netruko išpopuliarėti ir už Meksikos ribų. Prie to greičiausiai prisidėjo ir tai, kad šiam regionui būdingi patiekalai yra puikus baltymų šaltinis tiek visavalgiams, tiek vegetarams. Įvairios keptos ar marinuotos mėsos, pupelės bei sūriai gali praturtinti kiekvieno valgytojo mitybos racioną.
„Pasidaryk pats“ principas prie stalo
Žinoma, sėkmė lydėjo ir todėl, kad meksikietiški patiekalai yra ne tik išraiškingi savo skoniais, bet ir lydimi puikių emocijų. Jie puikiai tinka gausesniems susibūrimams – draugų vakarėliui ar šeimos pasisėdėjimui. Kiekvienas valgytojas paprastai turi skirtingus mėgstamus skonius ir produktus, tačiau Meksikos virtuvė įtikti visiems. Jai būdingas „pasidaryk pats“ principu gaminamos tortilijos, takai, buritai: ant stalo sudedama daug įvairių priedų ir kiekvienas žmogus gali susidėlioti sau patinkantį skonių derinį.
Kaip sako V. Radzevičius, tokiems vakarėliams verta atsargas kaupti iš anksto ir pasirūpinti produktais iš „Lidl” parduotuvėse vykstančios teminės „El Tequito“ Meksikos savaitės. Čia siūlomi specialūs buritų, fachitų bei kesadilijų rinkiniai, kurie gerokai palengvins pasiruošimą. Meksikos savaitės metu galite įsigyti ir virtą plėšytą kiaulieną su aštriu čipotlės marinatu, meksikietiškų užkandžių rinkinius, aštrų troškinį su pupelėmis skardinėse, vištienos juosteles su saldžiuoju aitriųjų paprikų padažu.
Meksikietiški skoniai su lietuvišku akcentu
Meksikietiška virtuvė ypatinga dar ir tuo, kad kone kiekvienas patiekalas gali turėti tiek mėsišką, tiek vegetarišką versiją, čia ką skanauti taip pat ras ir alergiški žmonės (pavyzdžiui, kvietiniai paplotėliai gali būti keičiami glitimo neturinčiais kukurūziniais). Bet į eksperimentus galima leistis ir dar drąsiau.
„Dėl skonio nesiginčijama – nesu didelis kukurūzų mėgėjas. Nei konservuotų, nei palaidų kukurūzų grūdų, nei kukurūzų miltų. Todėl gamindamas itin populiarų meksikietišką užkandį takus, kurie labiau žinomi tarptautiniu „tacos“ pavadinimu, pabandžiau kukurūzinius paplotėlius pakeisti lietuviškais bulviniais blynais. Ir, man regis, tai dar vienas puikus pasirinkimas, ruošiant užkandžių stalą, kuris tikrai nustebins jūsų svečius ar šeimos narius“, – Vytaras dalijasi idėja bei receptu.
Meksikietiški takai ant bulvinių blynelių
Reikės:
- 1 kg bulvių;
- 1 stiklinės pieno;
- 1 kiaušinio;
- druskos;
- aliejaus kepimui.
Bulves nuskuskite, smulkiai sutarkuokite, įmuškite kiaušinį, įdėkite druskos pagal skonį ir gerai išmaišykite. Pieną beveik užvirinkite, supilkite į tarkius ir išmaišykite. Kepkite blynelius keptuvėje ant įkaitinto aliejaus, liedami šaukštu, kad būtų nedideli, ploni ir apskriti, kad juos būtų galima valgyti vienu kąsniu. Apkepkite iki traškumo išorėje abi puses ir nuriebalinkite sluoksniais dėdami ant popierinių servetėlių. Sudėkite juos į indą ir laikykite šiltai.
Toliau gaminame tai, ką dėsime ant takų viršaus.
Reikės:
- 400 g maltos jautienos;
- 200 g konservuotų pupelių paprikų padaže;
- 2 pomidorų;
- 1 saldžiosios paprikos;
- 1 šaukšto pomidorų pastos;
- 1-2 svogūnų galvučių;
- 3-5 česnako skiltelių;
- Patiekalui prieskonių mišinį galite darytis patys, sumaišydami po pusę šaukštelio maltų kuminų, aitriųjų paprikų miltelių ir džiovintų raudonėlių arba galite naudoti jau paruoštą „El Tequito“ prieskonių mišinį;
- 100 g tarkuoto kietojo čederio sūrio;
- šviežių kalendrų
Gaminame
Keptuvėje ant įkaitinto aliejaus apkepame iki aukso spalvos smulkintus svogūnus, sudedame smulkintus česnakus, jautieną ir maišydami ją iškepame iki vienodos rudos spalvos. Sudedame prieskonius ir maišydami dar pakepiname kelias minutes. Sudedame pomidorų pastą, pupeles ir maišydami pakepame dar apie minutę.
Ant jau paruoštų blynelių dedame jautienos įdarą, apibarstome sūriu, užberiame smulkiai pjaustytų pomidorų, saldžiojo ankštinio pipiro ir šviežios kalendros.
Taip pat galima blynelius, jautieną, sūrį, pomidorus, saldųjį ankštinį pipirą ir kalendrą patiekti atskiruose induose ir tuomet pagal geriausias meksikietiškas tradicijas kiekvienas taką gali pasidaryti pats. Norintiems dar daugiau skonio čia puikiai tiks ir „El Tequito“ padažas „Salsa Dip“.
Skanaus!