Prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologas Vidas Nadzeika pažymi, kad įvairios gyvūno dalys turi skirtingą kiekį riebalų, todėl ir mėsos patiekalų gaminimas gali užtrukti ne vienodai: kuo stambesnius gabalėlius ruošite, tuo daugiau laiko reikės skirti marinavimui, kepimui ar troškinimui.
Avienos išskirtinumas ir nauda
Avienos lietuviai suvartoja daug mažiau nei jautienos ar kiaulienos, tačiau retkarčiais specialistai rekomenduoja ją įtraukti į savo mitybos racioną. „Daug kas vengia šios mėsos dėl specifinio skonio ir kvapo, kuris priklauso nuo mėsoje esančių riebalų, bet avys yra žolėdės, o tai jų riebalų sudėtį paverčia palankesne sveikatai. Be to, aviena įvardijama kaip mėsa, turtinga vitaminais B3 ir B12, kuris itin svarbus kraujodarai. Joje taip pat yra kalio, fosforo ir cinko, kuris palaiko normalią imuninės sistemos veiklą bei baltymų sintezę organizme“, – vardija E.Gavelienė.
Pasak gydytojos dietologės, bet kuri raudonos mėsos rūšis nėra kasdienio vartojimo produktas – jos patariama valgyti ne dažniau kaip porą kartų per savaitę.
„Geriausia neapsiriboti vienos rūšies mėsa, kokia naudinga ji bebūtų, o valgyti kuo įvairesnę mėsą – taip bus naudingiau organizmui. Pastaruoju metu pasirodo nemažai tyrimų, kuriais įrodyta, kad gausiai vartojantys raudoną mėsą žmonės dažniau suserga vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, antrojo tipo cukriniu diabetu“, – primena gydytoja dietologė.
Paruošimas nėra sudėtingas
Kulinarai vertina avieną dėl jos aukštos kokybės ir išskirtinio skonio, o skaniausia ji laikoma ne visai iškepta – iki rausvo atspalvio. Norint, kad mėsa būtų sultingesnė, mėsos technologas V.Nadzeika rekomenduoja rinktis mėsą su kaulais.
„Avienos marinavimo bei ruošimo laikas labai priklauso nuo gyvulio amžiaus: kuo jis jaunesnis, tuo mėsa minkštesnė ir paruošiama greičiau. Rekomenduočiau rinktis ėrieną iki gyvulio metų amžiaus, be to, geriau, kad ji nebūtų labai liesa, o turėtų truputį riebalų. Labai svarbu avienos neperkepti“, – įspėja technologas.
Nepjaustytas avienos kumpis bei nugarinė puikiai tinka kepimui orkaitėje, o pjaustytą porcijomis galite išsikepti grilyje, tik svarbu mėsos per daug neapskrudinti. „Avienos mentė su kaulais labai tinka troškinti, tik svarbu mėsos nesupjaustyti labai mažais gabaliukais, nes mėsa bus sausa. Avienos šonkauliukai ypač minkšti ir gardūs, juos siūloma kepti ant grotelių, o visą avienos šonkaulių gabalą galima iškepti orkaitėje ir padalinti prieš pateikiant“, – pataria V. Nadzeika.
Vis šaltėjant dienoms, norisi gardžių troškinių, todėl verta savaitgalio pietums pasigaminti plovą su aviena. Mėsos technologas V.Nadzeika sako, kad autentiškas plovas gaminamas kazane, o jeigu jo neturite, tiks gili keptuvė arba greitpuodis.
„Pagrindiniai plovo ingredientai paprasti: mėsa, ryžiai, morkos, aliejus, česnakai ir prieskoniai. Tradiciškai plovui naudojami kuminai, pipirai, kalendros, ciberžolės, aitriosios ir saldžiosios paprikos. Rekomenduočiau plovą pagardinti čiobreliais, mairūnais, rozmarinais, laurų lapais – tiesiog kaskart išbandykite skirtingus prieskonių mišinių variantus, kol rasite sau labiausiai patinkantį“, – siūlo mėsos technologas.
Būtinas plovo ingredientas – ryžiai
Prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Diana Špūrienė pastebi, kad pirkėjai vis dažniau išbando ir renkasi kokybiškesnius, rūšinius ryžius, pavyzdžiui, „Basmati“ ir jų porūšius – „Jasmine“ ar „Arborio“. Taip pat mėgstami funkciniai ryžiai, tinkami sušių, paelijos, rizoto arba plovo gamybai.
„Lietuvoje daugiausia vis dar suvartojama ilgagrūdžių ir plikytų ryžių. Tiesa, pastaraisiais metais pastebime ryškų funkcinių ir rūšinių ryžių vartojimo augimą – pirkėjai vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį ir noriai išbando asortimento naujienas. Rūšinių ryžių apdirbimui visais atvejais yra skiriama daugiau dėmesio, o tai lemia ir aukštesnę jų kokybę, gardesnį skonį. Gaminant patiekalus su ryžiais patariama juos gerai perskalauti vandeniu. Taip bus nuplaunamas susikaupęs krakmolas, pašalintos dulkės. Jei ruošiatės gaminti plovą, gerai nuskalauti ryžiai taps biresni“, – atkreipia dėmesį D.Špūrienė.
„Rimi“ siūlo pasigaminti originalesnį plovą, kurio ingredientai – ne tik ryžiai, bet ir avinžirniai.
Plovas su avinžirniais ir aviena
Reikės:
- 700 g „Basmati“ ryžių;
- 1 kg avienos kumpio be kaulo;
- 6 šaukštų alyvuogių aliejaus;
- 600 g morkų;
- 1 česnako galvos;
- 1 šaukštelio malto imbiero;
- 75 g džiovintų abrikosų;
- 10 g petražolių;
- 400 g avinžirnių;
- 300 g pomidorų;
- 10 g kalendrų;
- 2 vnt. aitriųjų paprikų.
Gaminimo eiga
1. Avinžirnius mirkykite per naktį 12 val. Avienos kumpį be kaulo supjaustykite mažais kubeliais. Susmulkinkite svogūną ir česnaką. Supjaustykite abrikosus. Pomidorus supjaustykite kubeliais, morkas – šiaudeliais. Ryžius labai gerai perplaukite.
2. Plačioje, gilioje keptuvėje ant didelės kaitros pakaitinkite alyvuogių aliejų. Sudėkite į kazaną arba puodą paruoštą mėsą ir pakepinkite 4–5 min., kol pasidarys gražiai rusvos spalvos. Išgriebkite mėsą kiaurasamčiu ir kol kas atidėkite į šalį.
3. Tuomet į kazaną arba puodą suberkite supjaustytą svogūną ir pakepinkite ant vidutinės kaitros, kol suminkštės. Pridėkite česnako, imbiero, morkų ir pakepinkite dar 2–3 min.
4. Grąžinkite į puodą mėsą, sudėkite kubeliais supjaustytus pomidorus, pakepkite dar 5 min., tada dar įpilkite vandens, kad apsemtų mėsą, ir 20 min. troškinkite. Tuomet į mėsą įmaišykite avinžirnių ir supjaustytų abrikosų, pakaitinkite dar apie 20 min. Ant viršaus sudėkite ryžius, įsmeikite česnako galvą ir aitriąsias paprikas. Įpilkite vandens, kad apsemtų ryžius, uždenkite ir troškinkite apie 30 min.
5. Pabarstykite lapinėmis petražolėmis, kalendromis ir patiekite.
Skanaus!