Potraukį gaminti Karina pajuto paauglystėje. Bet tada ji labiau kepdavo įvairius keksiukus, pyragus – viską, kas saldu. Taip pat labai mėgdavo gaminti pusryčius.
Pažintinė maisto kelionė prasidėjo dėl to, kad paauglystėje mergina buvo nepatenkinta savo svoriu. K.Kozmėnaitė nusprendė pakeisti mitybos įpročius, pradėjo dažniau sukiotis prie viryklės ir valgyti mažiau kaloringą, sveikesnį, maistingesnį maistą.
– Kaip ir kada kilo mintis kurti tinklaraštį?
– Tinklaraštis atsirado karantino metu. Jį susikurti pastūmėjo mano gera draugė, vis sakydama, kad mano patiekalai atrodo viliojamai ir žmonėms jie tikrai patiktų, būtų įdomūs. Draugė netgi pakišo mintį tinklaraščio pavadinimui – „Prie puodų“.
Ilgai spyriojausi, ar verta kurti tinklaraštį, nes buvau įsitikinusi, kad mano receptai vargu ar kam nors bus įdomūs ir aktualūs. Nemaniau, kad sudominsiu ar pritrauksiu žmones. Bet po ilgų svarstymų nusprendžiau surizikuoti.
– Pavadinimas „Prie puodų“ kelia įvairių minčių. Pavyzdžiui, moterims, kasdien gaminančioms šeimai valgyti ir neretai sukančioms galvą, ką naujo paruošti, kaip įtikti visų skoniui, šis pavadinimas gali kelti siaubą. Ne viena pagalvoja: „Ir vėl puodai, kad jie kur prasmegtų.“
– Šis pavadinimas man iš pradžių skambėjo kiek kvailokai ir keistai, bet tuomet pagalvojau, kad gal tai visai originalu. Man pavadinimas nesukelia siaubingų minčių, nes mėgstu gaminti maistą.
– Ar niekada nepabosta sukiotis prie viryklės?
– Sukiotis virtuvėje nepabosta, nes didžiosios dienos dalies ten nepraleidžiu, užsiimu ir kitais darbais. Kai jaučiu, kad nėra noro ar nuotaikos gaminti, ir neverčiu savęs to daryti, padarau pertraukėlę.
– Ką ruošti jums prie širdies – pusryčius, pietus, vakarienę? Pirmenybę teikiate sriuboms, karštiesiems patiekalams, saldumynams ar užkandžiams?
– Vienareikšmiškai visus sentimentus skiriu pusryčiams. Tai mano mėgstamiausia dienos dalis. Labiausiai patinka gaminti karštuosius patiekalus. Dėl maisto gaminimo sudėtingumo – būna dienų, kai norisi išbandyti ką nors sudėtingesnio, o kartais norisi gaminti tik tai, kas greita ir paprasta. Viskas priklauso nuo nuotaikos bei turimo laisvo laiko.
– Kokių patiekalų niekada negaminate? Arba kokių produktų vengiate?
– Nėra tokių patiekalų, ties kuriais būčiau uždėjusi kryželį, kad tikrai negaminsiu. Rečiau gaminu gal tik žuvies patiekalus, nes mano sužadėtinis nėra žuvies gerbėjas. Stengiuosi gaminti tai, ką mėgstame abu. Nors aš pati dievinu žuvį.
– Kas yra pagrindinis jūsų kulinarinių gaminių degustuotojas?
– Sužadėtinis, nes gyvename kartu. Toliau – šeima, retkarčiais – draugės.
– Ar gamindama dažniau improvizuojate, ar laikotės tikslios receptūros?
– Dažnai mėgstu improvizuoti, taip lengviau pavyksta sukurti tobulą skonį, tobulą receptą. Nesu iš tų, kurie griežtai laikosi tikslios receptūros.
– Kur semiatės idėjų: iš galvos, interneto, knygų?
– Dažniausiai idėjų kyla naršant internete, labiausiai „Instagram“ tinkle. Taip pat dažnai jų atsiranda galvoje. Būna net tokių atvejų, kai mintis kyla vidury nakties ar prieš užmiegant, tuomet tenka keltis, imti telefoną į rankas ir užsirašinėti, kad nepamirščiau.
– Kokių produktų visada galima rasti jūsų šaldytuve?
– Kiaušinių, duonos bei daržovių.
– Be kokių produktų negalėtumėte gyventi?
– Turbūt be kiaušinių. Mėgstu juos įvairiai paruoštus, ar tai būtų kepti, ar virti. Galėčiau juos valgyti pusryčiams, pietums ir vakarienei.
– Ar esate smaližė?
– Taip. Dažnai užsimanau ko nors saldaus. Kartais ir pati pagaminu saldėsių. Manau, jei užsimanai šokoladuko ar saldainio, vadinasi, tavo organizmui to reikia, imi ir valgai. Niekada nereikia savęs riboti ar sau ką nors drausti. Su saiku valgyti galima viską.
– Jei netikėtai jus užkluptų svečiai, ar sugalvotumėte, kuo juos pavaišinti?
– Tikrai sugalvočiau, nes visuomet turiu kokių nors produktų šaldytuve ar spintelėje.
– Kokia jūsų mitybos filosofija? Kaip ji kinta su metais? Ar vaikotės kulinarinės mados? Gal kokių nors produktų ar patiekalų nevalgote?
– Su metais mano mityba ne itin kinta, nes visuomet stengiuosi valgyti kuo maistingesnį maistą, tuomet ir jautiesi žvalesnis, energingesnis nei suvalgęs picą ar kebabą. Aišku, neslėpsiu, būna ir nukrypimų.
O mados, manau, daugiau ar mažiau vaikomės visi. Tenka pagaminti tuo metu populiarių, naujoviškų patiekalų. Tačiau vegetarė nesu.
– Ar planuojate, ką gaminsite savaitės eigoje, ar viskas atsiranda iš anksto neapgalvojus?
– Nutinka labai įvairiai. Būna ir planuotų, gerai apgalvotų patiekalų, ir neapgalvotų.
– Kiek per dieną pagaminate patiekalų tinklaraščio sekėjams? Kas sunkiausia – pagaminti, nufotografuoti, aprašyti?
– Per vieną dieną pagaminu dažniausiai vieną patiekalą, jo receptu pasidaliju socialiniuose tinkluose. Labai retai vienu metu ten atsiduria dviejų ar trijų patiekalų variantai.
Sunkiausia – idėja. Kartais galvoje sukasi begalė minčių, tik spėk gaminti, o kartais ji būna visai tuščia – tenka padaryti bent nedidelę pertraukėlę, kol pagauna kūrybinis impulsas. Kartais sunkumų atsiranda ir aprašant receptą, nes stengiuosi kuo aiškiau perteikti gaminimo eigą ir jaudinuosi, ar žmonėms tikrai viskas bus aišku.
– Ar būdama užsienyje mėgstate lankytis restoranuose, įsiminti patikusius receptus? Kokios šalies virtuvė jums labiausiai patinka?
– Užsienyje pastaraisiais metais neteko būti, tad sunku atsakyti, bet visuomet mėgstu išbandyti naujoves. Dievinu meksikiečių virtuvę. Labai mėgstu tortilijas ir aštrų maistą.
– Koks keisčiausias ragautas patiekalas?
– Kai paauglystėje buvau Tailande, teko ragauti keptų žiogų. Jų skonio iki šiol nesupratau.
– Kokie yra mėgstamiausi jūsų prieskoniai?
– Prieskoniai – labai svarbi skanaus patiekalo dalis. Mano favoritai – citrinpipiriai.
– Ką kulinarijos srityje dar norėtumėte išmokti, patobulinti?
– Vertėtų patobulėti įamžinant patiekalus nuotraukose – dekoravimo estetikos ir dizaino srityje.
Vasaros skonis
Reikės:
- pilno grūdo tortilijos
- „Philadelphia light“ tepamo sūrio
- vyšninių pomidoriukų
- agurkų
- mėlynojo svogūno
- gražgarsčių
- itališko sūrio „Burrata“
- braškių, šilauogių
Padažui reikės:
- alyvuogių aliejaus, sojų padažo
Tortiliją apskrudinkite sausoje keptuvėje ir viršų aptepkite „Philadelphia“ sūriu. Visas daržoves susmulkinkite ir sumaišykite su aliejumi bei sojų padažu. Ant tortilijos dėkite daržoves, pjaustytus vaisius, uogas. Ant viršaus dėkite „Burratą“. Aš viršų dar šiek tiek pašlaksčiau balzaminiu padažu.
Varškės pado pica
Padui reikės:
- 3 kiaušinių
- 2 pakelių liesos varškės (viso 360 g)
- maždaug 7 v. šaukštų miltų
- šiek tiek kepimo miltelių
Visus ingredientus sumaišykite. Iš tešlos formuokite apvalų picos padą. Dėkite jį kepti į įkaitintą 190 laipsnių orkaitę. Kepkite 15–20min, kol apskrus.
Iškeptą padą ištepkite natūraliu pomidorų padažu bei sudėliokite ingredientus: kiaulienos arba vištienos kumpį, mėlynąjį svogūną, pomidoriukus, mocarelos sūrio gabaliukus.
Ir tuomet picą dar kepkite apie 10 min. Galiausiai uždėkite žaliojo pesto padažo.
Buritai
Reikės:
- 5–6 pilno grūdo tortilijų
- 450 g vištienos filė
- salotos lapų
- mėlynojo svogūno
- konservuotų kukurūzų
- agurko
- kario prieskonių
- mocarelos tarkuoto sūrio
Padažui reikės:
- graikiško jogurto
- garstyčių
- tarkuoto česnako
- svogūnų laiškų
- druskos
- pipirų
Susmulkintą vištieną dėkite kepti su kario prieskoniais, kukurūzais ir svogūnu. Iškeptą masę sudėkite į vieną dubenį, kartu su susmulkintais agurkais ir išmaišykite. Į tortilijos vidurį dėkite salotos lapų, įdaro ir užbarstykite sūriu. Tortilijos kraštus užlenkite ir gražiai suvyniokite į ritinėlį. Pakepame sausoje keptuvėje kol ištirps sūris.