Įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairius patiekalus. Tad be pamėgtų šašlykų ar dešrelių, dažno lėkštėje karaliauja ir įvairiausi kepsniai.
Kaip sako tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ kūrėja ir „Iki“ ambasadorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė, jos šeima šiltuoju metų laiku itin mėgsta kurti kepsninę, o gardžiam kepsniui paruošti tereikia žinoti kelias gudrybes.
Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, teigimu, lietuviai nevengia eksperimentuoti su grilio patiekalais, išbandyti naujus skonius bei marinatus, o kepsniams renkasi ne tik kiaulieną, bet ir vištieną arba lašišą.
„Grilio patiekalai tarp pirkėjų tikrai populiarūs. Pabodus tradiciniams šašlykams, gyventojai bando eksperimentuoti, ieškoti įvairesnių skonių bei receptų. Pastebime, kad pastaruoju metu ant žarijų kepama ne tik kiauliena, bet ir žuvis, jūros gėrybės, sūris ar daržovės“, – sako V.Budrienė.
Ir daržovės, ir tinkamas padažas
Tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ kūrėja ir autorė K.Pišniukaitė-Šimkienė kepimo grilyje pomėgį puoselėja kartu su savo vyru Vytautu. Jis vadina save tikru grilio entuziastu, o dažniausiai gamina tradicinius patiekalus – šonkaulius arba sultingus mėsainius.
„Mano vyras tikrai daug laiko praleidžia prie kepsninės. Žinoma, maisto ruošimas kepsninėje reikalauja specifinių žinių ir įgūdžių. Vis dėlto, po truputį išbandydamas skirtingus patiekalus, Vytautas jau perprato grilio veikimo principus. Jis dažnai leidžiasi į kulinarinius eksperimentus – grilyje šalia tradicinių patiekalų gamina ir troškinius, ir saldžius kepinius“, – pasakoja tinklaraštininkė.
Išbandyti receptai papildo ir Kristinos tinklaraštį, o kol Vytautas eksperimentuoja prie grilio, Kristina rūpinasi patiekalų garnyrais.
„Mano mėgstamiausia formulė prie grilio patiekalų – salotos iš daug daržovių, derančios prie pagrindinio patiekalo, skanus padažas, pavyzdžiui, pesto, tzadzikis ar čimičiūris, ir marinuoti svogūnai. Jie suteikia akcentą kiekvienam grilio patiekalui.
Taip pat man patinka ir kepsninėje keptos daržovės. Jas ruošiant labai svarbu atitaikyti kiekvienai daržovei tinkamą kepimo temperatūrą ir laiką. Daržoves sumaišau su aliejumi, pagardinu druska, pipirais, o tuomet grupuoju panašias pagal kepimo laiką“, – patarimais, kaip ruošti daržoves, dalijasi Kristina.
Svarbiausia – tinkama mėsa ir jos marinavimo būdas
Kristina ir Vytautas pasakoja, kad svarbiausias aspektas ruošiantis kepti kepsnius – išsirinkti tinkamą mėsą ir marinavimo būdą.
„Būtina įvertinti, kokią mėsos dalį ar žuvį kepsime, nes nuo to priklauso marinavimo būdas. Labai svarbu paruoštą marinatą gerai įtrinti į mėsą ir išlaukti reikiamą valandų skaičių. Geriausia mėsą marinuoti per naktį, nes tuomet marinatas pasieks giliausias kepsnio dalis“, – sako Kristina.
Tinklaraštininkė taip pat atkreipia dėmesį į mėsos kepimo būdo pasirinkimą – jei mėsa kepama kepsninėje virš ugnies, tuomet ji skaniai apskrus. O jei kepama netiesioginėje kaitroje, mėsa iškeps kaip orkaitėje ir bus minkšta, sultinga bei aromatinga.
Ruošiantis kepti kepsniu, Kristina siūlo eksperimentuoti ir kepimui pasitelkti įvairius kepsninių priedus: „Prekyboje šiuo metu galima rasti įvairiausių medienos drožlių, gabaliukų, granulių arba, pavyzdžiui, brendžio statinės dalį, kuri kepsniams suteikia specifinį dūmo kvapą“, – sako moteris.
Tinklaraštininkė siūlo išbandyti du receptus.
Mango vištiena
Reikės:
- 700 g vištienos šlaunelių mėsos
- 1 prinokusio mango
- 3 v. š. žaliosios citrinos sulčių
- 2 v. š. alyvuogių aliejaus
- 1 v. š. sojų padažo
- 1 v. š. cukraus
- 1 v. š. saldaus aitriųjų paprikų padažo
- 3 česnako skiltelių
- 1 a. š. druskos
Gaminame
Į smulkintuvą dedame mango minkštimą, pilame žaliosios citrinos sultis, sojų padažą, aliejų, cukrų, saldų aitriųjų paprikų padažą, česnaką ir druską. Susmulkiname viską iki vientisos masės.
3/4 padažo sumaišome su vištiena ir dedame į šaldytuvą marinuotis bent 4 valandoms arba per naktį. 1/4 padažo atidedame – iš jo vėliau ruošime mango glajų.
Paruošiame grilį kepti tiesioginėje kaitroje, 200 laipsnių temperatūroje. Dedame vištieną ir kepame apie 10 minučių. Tuomet vištieną apverčiame ir patepame padažu, likusiu nuo vištienos marinavimo, ir kepame dar apie 10 minučių arba iki vidinės 74 laipsnių mėsos temperatūros.
Ruošiame mango glajų: likusį 1/4 padažo pilame į mažą puodą, įpilame apie 100 ml vandens ir užverdame. Sumažiname ugnį ir maišydami kaitiname apie 5 minutes, kol padažas sutirštės.
Kai mėsa iškepa, aptepame ją mango glajumi. Likusį glajų patiekiame kaip padažą.
Sultingi jautienos kepsniai
Jautienai reikės:
- 2 jautienos kepsnių
- 50 ml aliejaus
- 2 žaliųjų citrinų
- 3 skiltelių česnako
- saujos šviežių kalendrų
- 1 a. š. maltų kuminų
- 1/2 a. š. maltų aitriųjų paprikų
- 1/2 a. š. druskos
- 1/4 a. š. pipirų
Takams reikės:
- 10 tortilijų
- 2 didelių avokadų
- 2 žaliųjų citrinų
- šviežių kalendrų
- 1 skiltelės česnako
- druskos, pipirų
- 1 raudonojo svogūno
- fetos sūrio
Gaminame
Pirmiausia paruošiame jautienos marinatą. Indelyje suaišome visus marinato ingredientus: aliejų, žaliosios citrinos sultis, trintą česnaką, smulkintą kalendrą ir prieskonius.
Paruoštu marinatu apipilame jautienos kepsnius, išmaišome ir leidžime marinuotis mažiausiai valandą, o geriausia – apie 4 valandas.
Kai jautiena pasimarinavusi, laikas kepti kepsnius. Kai malkos ar anglys jau sudegusios iki reikiamos kaitros, dėkite kepsnius į kepsninės karščiausią vietą ir kepkite po 3 minutes iš abiejų pusių, tik labai svarbu tas 3 minutes, kai kepa viena pusė, kepsnio nejudinti. Kai abi pusės jau apskrudintos, pastumkite kepsnius į mažiau kaitrią vietą, uždenkite kepsninės dangtį ir leiskite kepti dar keletą minučių. Taip kepant bus pasiektas vidutinis iškepimo lygis, kai vidus dar sultingas ir rožinis.
Jei norite pilnai iškepusios mėsos, uždengus dangtį kepkite ilgiau. Tik nepamirškite, kuo ilgiau kepsite, tuo mėsa taps kietesnė ir mažiau sultinga. Kai kepsniai iškepa, perkelkite juos į lėkštę, apdekite folija ir leiskite pailsėti 10 minučių.
Ruošiame gvakamolę – avokadus sutriname šakute kartu su vienos žaliosios citrinos sultimis, sauja smulkintų šviežių kalendrų, smulkintu česnaku, druska ir pipirais.
Supjaustome svogūną.
Pašildome tortilijas. Tai galite padaryti grilyje, orkaitėje ar tiesiog ant keptuvės.
Supjaustome kepsnius juostelėmis.
Į kiekvieną tortiliją dedame po šaukštą gvakamolės, jautienos juostelių, svogūno, trupintos fetos, šviežių kalendrų.
Apšlakstome žaliųjų citrinų sultimis.