Visos jos dalyvavo tortų dekoro iššūkyje „Aš tikrai myliu Lietuvą“, kurį paskelbė Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Julija Jokubauskienė.
„Pasaulyje jau seniai tortų dekoratoriai rengia panašius projektus, kurių metu miklina rankas, varžosi tarpusavyje, mokosi vieni iš kitų“, – pasakojo Julija.
Ji pati, pradėjusi kepti tortus ir juos įdomiai dekoruoti, ne kartą dalyvavo panašiuose projektuose, yra juos organizavusi.
Emigrantė pastebėjo, kad yra daug gabių lietuvių konditerių, tortų dekoratorių, tačiau jie bijo dalyvauti tarptautiniuose renginiuose, nepasitiki savo sugebėjimais, nors, pasak Julijos, gabumais nenusileidžia užsieniečiams.
„Todėl nusprendžiau sukurti projektą, skirtą tik Lietuvos konditeriams. Tai ne konkursas, o bendraminčių surengtas iššūkis sau ir proga sukurti darbą, kuris atskleistų visus per daug metų įgytus sugebėjimus tortų dekoro srityje.
Kadangi tortų dekoratorių bendruomenė nėra didelė, pakviečiau ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse gyvenačius bendraminčius pamiklinti savo sugebėjimus. Tai pirmas toks lietuviškas iššūkis, tad ir tema buvo labai lietuviška – „Aš tikrai myliu Lietuvą“. Konditeriai turėjo sukurti tai, kas jiems asocijuojasi su Lietuva ir lietuviškumu“, – pasakojo J.Jokubauskienė, prie kurios prisijungė septynios tortų kepėjos iš viso pasaulio.
Pati J.Jokubauskienė ta proga sukūrė tortą skulptūrą – Arvydo Sabonio biustą.
Tortus ji pradėjo gaminti jau prieš 11 metų, dar gyvendama Lietuvoje. Prieš šešerius metus persikėlusi į Jungtinę Karalystę, lietuvė dar labiau susidomėjo įvairiomis technikomis, o prieš ketverius metus pradėjo gaminti tortus–skulptūras.
JAV šiuo metu gyvenanti Gitana Višinskaitė, sukūrusi tortą „Gedimino pilis“, patikino, kad visas jis yra valgomas.
„Tiek pilies danga, tiek akmenys – iš cukraus masės. Juodi turėklai pagaminti iš plonų spagečių. Langai – iš saldiklio izomalto. Tik vėliavos stovas – medinis pagaliukas, o medžiuose yra vielučių“, – pridūrė emigrantė, kurios darbus galima stebėti puslapyje „Gitana's Sweet Dreams“.
Beveik 10 metų JAV gyvenanti tautietė kepti ir dekoruoti tortus pradėjo, kaip ir dauguma savamokslių konditerių – nuo savo pačios ar draugų vaikų gimtadienių. „Taip po truputį atsirado meilė ir potraukis konditerijai“, – pridūrė Gitana.
Milita Stankus, kepyklėlės „Mi Desserts“ įkūrėja, gyvena ir tortus kepa Norvegijoje.
„Meilė tortams ir konditerijai prasidėjo, kai auginau sūnų. Būdama su mažyliu namuose laisvu laiku kepdavau ir išbandydavau naujus receptus. Dabar jau kepu ir vietiniams miestelio gyventojams, priimu užsakymus įvairioms šventėms“, – pasakojo moteris, iššūkiui „Aš tikrai myliu Lietuvą“ sukūrusi tortą–trobelę.
Jurgita Zelenkevič, konditerijos srityje dirbanti porą metų, sukūrė tortą–krepšinio kamuolį, kuris turėtų patikti visiems antrosios lietuvių religijos gerbėjams.
„Aš ir mano šeima, ypač vaikai, mėgsta saldumynus, tad namie visada kepdavau įvairius pyragus ir tortukus. Bet jie buvo paprasti ir dažniausiai be papuošimo.
Vaikai ėmė prašyti tortų, kurie būtų išpuošti filmukų personažais, tad užsakinėdavome tokius tortus iš kitų kepėjų.
Taip atsirado didelis noras išmokti puošti pačiai, tai ir pastūmėjo mokytis dekoruoti tortų. Jaučiau ir didelį draugės Jūratės palaikymą – ji užsakė pirmąjį tortą ir palinkėjo sėkmės. Tad saldumynų kelyje jau esu porą metų“, – pasakojo Jurgita.
Tuo metu Jūratė Dovidauskienė be kitų konditerijos gaminių, kuriais džiugina šeimą, labiausiai mėgsta gaminti trimačius želės tortus – juos moteris gamina jau apie 40 metų.
„Želiukai veža!“ – pajuokavo Jūratė, kurios tortas primena ne tortą, o pienių pilną pievą.
Notingeme (Jungtinė Karalystė) gyvenanti buvusi šiaulietė Olga Bucytė tortą, kaip ir dera Vasario 16-ajai, papuošė trispalviu Vyčiu. O Londone gyvenanti Rasa Lopez Trivino iššūkiui sukūrė tortą–kraičio skrynią.
„Mano konditerinis kelias prasidėjo prieš 6 metus. Kodėl pradėjau domėtis konditerija? Turbūt tai genuose, nes mano krikšto mama buvo nuostabi konditerė. Vis su nostalgija prisimindavau jos nuostabių gaminių skonį. Tas jausmas ypač sustiprėjo išvykus gyventi į Londona“, – atskleidė Rasa.
O Regina Glinskienė, kūrybinės virtuvės „Cukraus burtai“ įkūrėja, desertų gaminimu ir dekoravimu susidomėjo 2012 metais. 2015 m. Klaipėdoje atvėrė duris kūrybinė virtuvė, kurioje nuolat vyksta pamokos norintiems susipažinti su desertų gaminimu, o nuo 2020 m. gaminami desertai pagal užsakymą.
„Domiuosiu naujausiomis saldaus pasaulio tendencijomis, išbandau ir atrandu naujus skonių derinius, dekoravimo būdus ir savo atradimais užkrečiu pamokų dalyvius“, – patikino Regina.