Karmėlavoje, Kauno rajone, gyvenančios L.Kazlauskienės nuosavo namo kiemą puošia didelis gėlynas, tačiau dainininkė gali didžiuotis ir ne mažiau įspūdingu sodu bei daržu.
Atlikėja sakė: nors vasara buvo kaitri, derlius užderėjo neblogas. Ji su vyru Petru augalus daug laistė ir prižiūrėjo.
„Kone visą vasarą džiaugėmės savomis braškėmis, vyšniomis, serbentais, avietėmis, kitomis uogomis“, – kalbėjo dainininkė. Jos daržo lysvėse ir šiltnamiuose netrūko prieskoninių žolelių, daržovių, o ant medžių – obuolių, kriaušių, slyvų.
Tik abrikosų, kurie jau kelis dešimtmečius laikomi Kazlauskų sodo pasididžiavimu, šįmet beveik nebuvo.
„Abrikosmedžiai įprastai vaisius veda kas antrus metus. Pernai nuo abrikosų lūžo šakos. Šiemet, matyt, medžiai ilsisi. Tikėkimės, kad kitais metais vėl džiaugsimės abrikosais“, – kalbėjo L.Kazlauskienė.
Atlikėja pasidžiaugė ypač geru pomidorų ir agurkų derliumi. Pomidorai šįmet puikiai dera be didelių pastangų. O augindama agurkus L.Kazlauskienė paisė ūkininkų patarimų.
Dar pernai jie pamokė moterį, kaip tinkamai sodinti, auginti ir laistyti agurkus, kad vaisiai nebūtų kartūs, džiugintų sultingumu, geru skoniu, dydžiu.
L.Kazlauskienė laikėsi jų nurodymų, todėl antrą mėnesį šeima valgo savus agurkus. Per sausrą jie puikiai išsilaikė, nes šeimininkei buvo patarta nuo stiebų nuskinti kuo daugiau agurkų lapų.
– Daržoves ir kitas sodo bei daržo gėrybes valgote vien šviežias ar jų priruošiate ir žiemai?
– Mano rūsio lentynose netrūksta pernykščio ir šiųmečio derliaus konservuotų sodo ir daržo gėrybių. O konservuoti išmokau iš savo mamytės.
Dar nuo vaikystės prisimenu, kai žiemą ji sakydavo: gerai, kad vasarą ar rudenį nepatingėjome ir prisivirėme uogienių, kompotų, sirupo, prispaudėme sulčių, prikonservavome agurkų, pomidorų, paprikų. Skanu ir raugintos daržovės.
Man patinka ir eksperimentuoti, todėl kriaušių džemą verdu su bruknėmis, abrikosų džemą skaninu apelsinais. Uogienes pagardinu cinamonu, vanile, net šafranu. Daržoves taip pat mėgstu žiemai ruošti pagal įprastus ir naujus receptus.
– Uogų ir kitų sodo gėrybių daug prišaldėte?
– Gėrybių jau prišaldžiau tiek, kad šaldytuve esančio šaldiklio skyrių nepakanka. Vis ruošiuosi pirkti atskirą didelį šaldiklį, bet šiemet turbūt jau tikrai neišvengsiu.
Šaldau ne tik uogas, bet ir pjaustytus obuolius, morkas, petražoles, krapus, salierus, kitas sodo ir daržo gėrybes. Mano šaldiklyje rasite net moliūgų. Tokia ledų mėgėja kaip aš kitaip negali.
– Turite išskirtinį karštą vasaros dieną atgaivinančių naminių ledų receptą. Gal net ne vieną?
– Šaldiklyje visada turiu įvairių uogų, vaisių, o šaldytuve – kefyro ar skysto jogurto, kuris yra būtina mano ledų sudedamoji dalis.
Kad desertas tiesiog tirptų burnoje, dar reikia šiek tiek cukraus, šokolado, apelsinų žievelių ir mėtų lapelių.
Ledų receptą sukūriau prieš keletą metų. Desertą ruošiu iš produktų, kurių visada turiu po ranka.
Esu įsitikinusi, kad mano ir artimųjų pamėgtas ledų receptas sudomins daug žmonių, o ypač turėtų tikti vaikus auginantiems tėvams. Iš šaldytų uogų, vaisių ir kefyro paruošti naminiai ledai ne tik skanūs, bet ir sveiki, nekaloringi, be konservantų.
– Iš sode prinokusių uogų greičiausiai ruošiate ne tik ledus?
– Turiu išbandyto puikaus pyrago receptą. Šiam pyragui paruošti ir iškepti pakanka vos valandos. Vasarą jį kepu labai dažnai. Kepinyje karaliauja braškės, vyšnios, serbentai, rabarbarai.
Rudenį, kai sode obelys apsipila obuoliais, pyragą kepu su jais. Žinoma, kai būna abrikosų, pyragui kepti naudoju ir šiuos vaisius. Pyragui reikia pusės kilogramo uogų ar vaisių, 4 kiaušinių, 1,5 stiklinės cukraus, vanilinio cukraus, druskos, cinamono, 400 g miltų.
Visas sudedamąsias dalis sudėkite į dubenį ir gerai išmaišykite. Masę supilkite į kepimo formą ir kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 45 minutes. Būtinai papuoškite, kad jis būtų ne tik skanus, bet ir gražiai atrodytų.
– Kokie dar valgiai šią vasarą dažniausiai puikavosi ant jūsų stalo?
– Vasarą sunkaus maisto nesinorėjo. Pusryčiams su šeima pamėgome omletą. Kad nepabostų, sugalvojau gaminti kelių spalvų ir skonių omletą. Patiekiu jį sluoksniuotą, prie jo derinu daržoves.
Žinoma, vasarą nė dienos neįsivaizduoju be šviežių salotų iš nuosavo daržo. Aš mėgstu nusiskinti ir skaniai sutriaukšti šviežią įprastos salotos ar gražgarstės lapą, suvalgyti ką tik nuskintą agurką ar pomidorą.
– O kaip šaltibarščiai, be kurių daugelis lietuvių sunkiai įsivaizduoja vasaros pietus ar vakarienę?
– Dažnai ruošiau šaltibarščius. Prie jų patiekiu ir virtų bulvių, gausiai apibarstytų svogūnų laiškais ir krapais.
Bulves galiu valgyti ir su kefyru, kitomis šviežiomis daržovėmis arba paskanintas kepintu faršu su svogūnais.
– Kokį pasiūlytumėte karštą dieną atgaivinančio kokteilio receptą?
– Ant stalo vasarą visada stovi ąsotis su vandeniu, pagardintu mėtų lapeliais, cukrumi, žaliosiomis citrinomis ir agurkų griežinėliais.
– Mėgstate ruošti šiuo metu itin madingais laikomus glotnučius?
– Šią vasarą su Petru ir Ingrida ruošėme daugybę įvairių glotnučių. Jų receptų sugalvojame įvairiausių.
Dažniausiai jie būna sveikuoliški ir vitaminingi. Man patinka ne tik vaisių, uogų, bet ir daržovių, prieskoninių augalų glotnučiai.
Ypač skanūs tie, kurie patiekiami su įvairiomis sėklomis, pavyzdžiui, ispaninių šalavijų ar sezamų.
Uogų ir kefyro ledai
Reikės:
- 0,5 l šaldytų ar šviežių uogų
- 300 ml kefyro ar skysto jogurto
- 2–3 a. š. cukraus
- 10 g ispaninių šalavijų sėklų
- cinamono
- šokolado drožlių
- mėtų lapelių
- apelsinų žievelių
Šaldytas uogas arba vaisius, kefyrą, ispaninių šalavijų sėklas ir cukrų (jeigu jo reikia) suplakite dideliame inde elektriniu plaktuvu, pagardinkite cinamonu. Ledus palikite bent pusei valandos šaldymo kameroje. Sudėkite į ledaines, pagardinkite šokoladu, apelsinų žievelėmis ir papuoškite mėtų lapeliais bei šaldytomis uogomis.
Kivių, špinatų ir bananų glotnutis
Reikės:
- 3 kivių
- 2 bananų
- saujos špinatų
- 10 g ispaninių šalavijų sėklų
- 1 stiklinės vandens
Produktus suplakite, patiekite su šaltais ledo kubeliais.
Omletai
(Žaliam) Špinatų ir dilgėlių omletui reikės:
- 4 kiaušinių
- 4 pievagrybių
- 20 g špinatų
- 5 svogūnų laiškų
- šlakelio pieno
- krapų
- dilgėlių
- žiupsnio druskos
- žiupsnio pipirų
- 1 v. š. aliejaus
Visus produktus suplakite plaktuvu, iškepkite su šiek tiek aliejaus.
(Geltonam) Pievagrybių su ciberžolėmis omletui reikės:
- 4 kiaušinių
- 4 pievagrybių
- 0,5 paprikos
- 1 v. š. miltų
- šlakelio pieno
- 1 v. š. aliejaus
- maltų ciberžolių
- pipirų
- druskos
Visus produktus suplakite plaktuvu, iškepkite su aliejumi.
Omletus sudėkite sluoksniais vieną ant kito, patiekite su lengvai apkeptais slyviniais pomidorais su šakelėmis, pievagrybiais, cukinijomis, paprika ir gražgarstėmis.
Pomidorų ir salierų glotnutis
Reikės:
- 4 pomidorų
- 1 saliero
- 0,5 stiklinės vandens
- 0,5 stiklinės pomidorų sulčių
- druskos
- grūstų penkių rūšių pipirų
Pomidorus nulupkite ir suplakite su puse saliero, įpilkite vandens ir sulčių, įberkite druskos, šviežiai grūstų pipirų. Patiekite su šaltais ledo kubeliais ir dalimi saliero.