Pietryčių Prancūzijoje, Ansi mieste, prieš keletą metų I.Kazlauskaitė studijavo inžineriją. Gyvendama svečiame krašte atlikėja tiesiog įsimylėjo prancūzišką kraštovaizdį su mėlynuojančiomis levandomis ir pasaulyje vertinamų vietos parfumerininkų kuriamus kvepalus.
Tačiau didžiausią įspūdį moteriai paliko maistas, todėl Prancūzija jai ligi šiol išliko gurmanų rojus.
Atlikėja pasakojo, kad studijuodama kiekvieną ketvirtadienio vakarą su kitais studentais turėjo tradiciją eiti į skirtingus restoranus, kavines, mažas parduotuvėles, desertines ragauti vietos maisto.
O dažną savaitgalį ji vykdavo į prancūziškų daržovių, jūrų gėrybių ūkius, vynuogynus. Ypač lietuvei įsiminė išvykos pas sūrių gamintojus.
Ji tikino, kad Prancūzijoje paragavo tiek karvių, ožkų, avių pieno sūrio rūšių, kiek nebuvo ragavusi per visą savo gyvenimą.
Kai kurios jų itin retos ir jų įsigyti galima tik tam tikrame ūkyje.
Vien peilių sūriams pjaustyti yra didelė pasiūla. I.Kazlauskaitę nustebino, kad kai kuriems sūriams sukurti specialūs peiliai ir jie tinka tik būtent to ūkio gaminiams.
„Labai patiko įvairūs produktai ir iš jų paruoštas maistas, iš viduramžių ar dar ankstesnių laikų atėję laiko patikrinti receptai, šiuolaikinių prancūzų virėjų išradingumas ir fantazija, maisto gaminimo filosofija. Labai smagu, kad jie pasidalijo su manimi kai kurių valgių receptais ir gaminimo paslaptimis“, – kalbėjo pašnekovė.
Nors praėjo ne vieni metai, I.Kazlauskaitė prancūzų virėjų pamokų nepamiršo. Ji dažnai verda svogūnų sriubą, ruošia jūrų gėrybes, gamina burgundišką jautienos troškinį, ančių kepenėlių paštetą, „Žiuljeno“ salotas.
Dainininkei labai patinka ir prancūziški užkandžiai bei desertai.
„Džiaugiuosi, kad Lietuvoje jau atsiranda specializuotų parduotuvėlių, kuriose galima rasti tikrų prancūziškų produktų. Iš jų labai greitai ir lengvai galima paruošti prancūzišką vakarienę ar tiesiog užkandžių. Ir, žinoma, burnoje tirpstančius desertus“, – sakė I.Kazlauskaitė.
Prancūziškų patiekalų kaunietė neįsivaizduoja be svogūnų džemo, figų marmelado, ančių ar žąsų kepenėlių pašteto, garstyčių, marinuotų česnakų, įvairių pelėsinių ir kitokių sūrių, padažų, Provanso žolelių.
„Labai mėgstu saldumynus. O prancūziški skanėstai – vieni gardžiausių pasaulyje. Gyvendama Ansi išmokau gaminti krembriulė, šokoladinius putėsius, kaneles, kepti kruasanus, citrinų pyragą“, – tikino I.Kazlauskaitė.
Gurmanė patiekalams mėgsta suteikti išskirtinio prancūziško skonio, paskanindama juos levandų žiedais. Nebijantiems eksperimentuoti virtuvėje ji siūlo levandomis pagardinti ledus, gaiviuosius gėrimus, net užkandžius ar mėsos patiekalus.
Salotos su sūriu „Vienuolio galva“ ir ličiais
Reikės:
- 1–2 agurkų
- 5–6 vyšninių pomidorų
- 30–50 g sultenių
- 30–50 g gražgarsčių
- 100 g baltojo pelėsinio sūrio
- kelių riekelių sūrio „Vienuolio galva“
- kelių marinuotų voveraičių
- kelių salotų lapų
- 2 v. š. mangų tyrės
- 3 ličių
- žiupsnio raudonųjų pipirų žirnelių
- žiupsnio kmynų
- žiupsnio Provanso žolelių
- žiupsnio druskos
Daržoves ir pelėsinį sūrį supjaustykite, salotas suplėšykite, sudėkite į dubenį, paskaninkite druska, pipirais, kmynais, voveraitėmis, ličiais, mangų tyre, specialiu peiliu atpjauto sūrio „Vienuolio galva“ riekelėmis.
Šokolado putėsiai
Reikės:
- 100 g juodojo šokolado (ne mažiau nei 75 proc. kakavos)
- 1 kiaušinio
- 20 g rudojo cukrus
- 2 braškių
- 5–6 lazdynų riešutų
Šokoladą sulaužykite, sudėkite į dubenį, lėtai tirpinkite virš garų, nukelkite nuo ugnies ir išmaišykite iki vientisos masės.
Kiaušinio baltymą atskirkite nuo trynio. Baltymą kelioms minutėms padėkite į šaldytuvą, po to išplakite iki vientisos masės, suberkite cukrų ir dar plakite, kol pasidarys blizgi masė. Trynį plakite, kol masė taps puri, ir mediniu šaukštu įmaišykite į šiltą šokoladą. Į atvėsusią šokolado masę įmaišykite baltymų plakinį. Masė turi būti labai puri.
Putėsius išpilstykite į taures, uždenkite plėvele, kad neprisigertų kvapų, ir palikite kuriam laikui šaldytuve. Prieš tiekdami susmulkinkite riešutus ir supjaustykite 1 braškę. Kita braške papuoškite taurę.
Užkandis su ožkų pieno sūriu ir svogūnų džemu
Reikės:
- 10 mažų šviesios sumuštinių duonos riekelių
- 1 a. š. lydyto sviesto
- 1 didelio virto burokėlio
- 10 mažų pomidorų
- 100 g ožkų pieno sūrio
- 10 a. š. svogūnų džemo
- saujos gražgarsčių
- 1 a. š. baltųjų ir juodųjų sezamų sėklų
Ant duonos riekelių plonai užtepkite lydyto sviesto, uždėkite po gabalėlį sūrio, gabalėlį burokėlio, pagardinkite sezamų sėklomis, uždėkite po mažą pomidorą. Dėkite užkandį į iki 190 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepkite apie 10 min. Ištraukite iš orkaitės ir ant kiekvieno užkandžio uždėkite po šaukštelį svogūnų džemo. Patiekite su šviežiomis gražgarstėmis.
Blyneliai su sūriu, levandomis ir figų džemu
Reikės:
- 300 ml pasukų
- 300 g kvietinių miltų
- 2 kiaušinių
- 60 ml alyvuogių aliejaus
- žiupsnio druskos
- 100 g mėlynojo pelėsinio sūrio
- 100 g marinuotų agrastų
- 50 g figų džemo
- levandų žiedų
- kelių šilauogių
Sumaišykite pasukas, miltus, išplakite kiaušinius, viską sumaišykite iki vientisos masės, įberkite druskos ir šiek tiek aliejaus. Formuokite nedidelius apvalius blynelius, iškepkite juos keptuvėje.
Ant blynelių dėkite po gabalėlį pelėsinio sūrio, po šaukštelį figų džemo ir marinuotą agrastą. Indą papuoškite levandų šakelėmis, šilauogėmis. Blynelius pabarstykite levandų žiedais.