Atvelykio šventė žinoma kaip Vaikų velykėlės, todėl didžiausias dėmesys pirmąjį savaitgalį po Velykų skiriamas būtent jiems. Ši šventė lyginama su Velykomis, tačiau yra kur kas kuklesnė – stalo nukrauti įmantriais patiekalais tikrai nebūtina. Vis dėlto kiaušinių ridenimas, kaip ir per didžiąsias Velykas, – būtinas atributas.
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, teigia pastebinti, kad kuklesnis Atvelykio stalas siejamas ir su tuo, kad po Velykų daugelis pereina prie sveikesnės mitybos ir dairosi lengvesnių patiekalų.
„Anksčiau per Atvelykį būdavo įprasta valgyti įvairiausius pyragus, kepti viščiukų, zuikučių formos sausainius. Svarbus atributas – ir kiaušiniai ar patiekalai iš jų. Vis dėlto pastaruoju metu, ypač dėl Vakarų įtakos, išpopuliarėjo vėlyvieji pusryčiai, kurie pasižymi nekaloringu, lengvu, subalansuotu maistu. Todėl ir vaikų Velykėlės tampa labiau apie buvimą kartu, o ne prisivalgymą iki soties“, – tikina V.Juodkazienė.
Nepaisant to, maisto ekspertė įsitikinusi, kad švenčių metu reikia pasilepinti ir desertu: „Vaikų velykėles sunku įsivaizduoti be saldžių skanėstų, ypač – riebaus pyrago. Atvelykis – tik kartą metuose, o ši šventė skirta vaikams, kurių didžioji dalis yra tikri smaližiai, tad Atvelykio boba privalo tapti stalo pažiba. Tiesa, pridėjus egzotinių džiovintų vaisių, ji bus išties originali, o vietoj cukrinio glajaus pyragą galima papuošti šviežiomis uogomis.“
„Pyragą galima derinti su mažiau kaloringais patiekalais – šalta sriuba, salotomis, vaisiais ir jų kokteiliais. Karštų patiekalų Atvelykiui gaminti nėra būtinybės. Ir nors kiaušinių iki soties prisivalgyta per Velykas, bent vieną virtą kiaušinį – nors ir putpelės – per Atvelykį suvalgyti reikia“, – priduria ji.
Maisto ekspertė teigia, kad po Velykų likusius kiaušinius Atvelykio šventės metu reiktų naudoti tik ridenimui, o valgymui išsivirti naujų. Savaitę užsilikę kiaušiniai, kad ir kaip gražiai būtų išmarginti, vartojimui jau nebetinkami.
„Geriausia kiaušinį suvalgyti per parą nuo jo išvirimo, o tinkamas valgyti jis bus iki trijų dienų. Po Velykų likę kiaušiniai tikrai bus sugedę, todėl juos naudokite arba papuošti stalui, arba ridenimui, bet jokiu būdu nevalgykite“, – sako V.Juodkazienė.
V.Juodkazienė dalijasi originaliu Atvelykio bobos receptu ir lengvų vėlyvųjų pusryčių idėja.
Originali Atvelykio boba
Reikės:
- 10–12 kiaušinio trynių
- 1 kg miltų
- 300 g cukraus
- 300 ml pieno
- 50 g sausų mielių
- žiupsnelio druskos
- 200 g sviesto
- džiovintų vaisių ir uogų: mangų, papajų, spanguolių ir pan.
- šviežių uogų papuošimui, pavyzdžiui, šilauogių ir mėlynių
- kakavos miltelių ir šokolado drožlių
Kaip gaminti
Į šiek tiek pašildytą pieną sudedame mieles ir cukrų, viską švelniai išmaišome. Sudedame šiek tiek mažiau nei pusę miltų ir paliekame šiltai valandai. Ant vidutinės ugnies ištirpiname sviestą, leidžiame jam atvėsti ir sumaišome su kiaušinių tryniais.
Masę su mielėmis išplakame, sudedame kiaušinio trynių ir sviesto plakinį, likusius miltus, šiek tiek druskos. Viską kruopščiai išminkome, sudedame džiovintas uogas ir vaisius, ir padedame kambario temperatūroje pakilti.
Kekso formos kepimo skardą ištepame sviestu, sudedame tešlą, kad užsipildytų apie pusė kepimo formos dydžio. Palaukiame, kol tešla vėl šiek tiek pakils ir dedame kepti į 180 laipsnių celsijaus įkaitintą orkaitę ir kepti apie valandą. Kepimo metu orkaitės neatidarykite.
Iškeptą Atvelykio bobą pabarstome kakava ir šokoladu bei papuošiame šviežiomis uogomis.
Šventinė idėja Atvelykio vėlyviesiems pusryčiams
Kai šventės pažiba – Atvelykio boba – jau paruošta, laikas pasirūpinti ir kitais pusryčių skanėstais. Šis pyragas atstoja pagrindinį patiekalą, tad likę valgiai bus lengvi, bet labai spalvingi.
Užkandžių lėkštėje riekelėmis išdėliokite avokadą, pomidorą, mocarelą, kiaušinius. Lėkštę galite papuošti bazilikų lapeliais.
Kitoje lėkštėje sumaišykite lengvai sūdytą ir smulkiai pjaustytą lašišą su varške, česnakais, juodaisiais pipirais ir druska.
Į trečią lėkštę dėkite šviežiai keptos duonos arba kruasanų riekeles. Duoną ar kruasanus galite pirkti šaldytus – teliks įdėti į orkaitę.
Vieną užkandžių lėkštę skirkite vaisiams – išdėliokite riekelėmis supjaustytus melionus, arbūzus, obuolius, kriaušes ar kitus norimus vaisius. Šalia padėkite indelį su mėgstama uogiene. Ir viskas – pusryčių stalas paruoštas. Imkite duonos riekę ir dėkite ant jos ko tik geidžia širdis.
Skanaus ir linksmo Atvelykio!