Tai – nedideli, frikadelių dydžio maltos mėsos kukuliai, patiekiami su bulvių koše, bruknių džemu ir rusvos spalvos kreminiu padažu.
Švedai juos tiesiog dievina ir net turi jiems skirtą dieną. Ar žinojote, kad rugpjūčio 23-oji yra Švediškų kukulių diena?
Lietuviai, panašu, taip pat mėgsta šį švedišką patiekalą. Bent jau prekybos centro IKEA restorane tai yra pats populiariausias patiekalas. Pasak IKEA maisto padalinio vadovės Danutos Kairienės, šių kukulių Lietuvoje per metus parduota jau daugiau nei 13,6 mln. vienetų. Paklausta, kaip suskaičiavo, moteris sakė paprastai – tiesiog žino, kiek vieną porciją turi sudaryti kukulių.
Tiesa, D.Kairienė juokėsi, kad iš pradžių lietuviai vyrai kreivai žiūrėjo į tai, kad greta kukulių į lėkštes kraunama ir bruknių uogienė.
„Prireikė kokių trijų mėnesių, kol prie to juos įpratinome tikriausiai ne be jų moterų pagalbos. Moterys – smalsesnės, imdavo kukulių porciją ir su uogiene, o tada, matyt, duodavo paragauti ir vyrams“, – spėjo pašnekovė.
Antrasis pagal populiarumą šiame restorane patiekalas, beje, yra šaltibarščiai. Kaip sakė D.Kairienė, nors planuota, kad tai bus tik sezoninis patiekalas, klientai jį taip dažnai perka, kad nuspręsta palikti meniu visus metus.
Bet grįžkime prie kukulių, kurie, anot D.Kairienės, yra universalus patiekalas. Kukulių ištakos siekia 200 m. prieš Kristų.
„Maltos mėsos kukulių atitikmenų rasime daugelyje kultūrų visame pasaulyje. Turkai turi maltos mėsos patiekalą, vadinamą kofte, danų kukuliai vadinami frikadelėmis, Italijoje – polpette, o Lietuvoje valgome kotletus.
Švedai mėsos kukulius valgo su bulvių koše, bruknių džemu ir kreminiu padažu. Būtent taip jie patiekiami ir mūsų restorano lankytojams“, – paaiškino D.Kairienė.
Be tradicinių mėsos, būna ir vištienos, žuvies bei vegetariškų kukulių. Pastarieji, manoma, padeda prisidėti prie aplinkos tausojimo. Teigiama, kad gaminant vištienos kukulį į aplinką patenka penkis kartus, o vegetarišką – net trisdešimt kartų mažiau anglies dvideginio, palyginti su tradiciniais.
Švediškų kukulių dienos išvakarėse žurnalistas, keliautojas ir kulinaras Vytaras Radzevičius IKEA restorane pristatė savo kurtų porą kukulių patiekalų receptų, skirtų visai šeimai. Tai – naminė sriuba ir egzotiškų kelionių įkvėpti kukuliai su ryžių garnyru. Jais nuo šiol bus galima pasimėgauti minėtoje maitinimo įstaigoje.
„Idėjas receptams padiktavo patys kukuliai – mėsos gaminukai, populiarūs įvairiose virtuvėse. Asmeniškai man pirmas dalykas, kuris šauna į galvą pagalvojus apie mėsos kukulius – mamos virta frikadelių sriuba. Kai žaisdavau kieme žiemą ar vasarą – frikadelių sriubos pietums visada parbėgdavau namo laiku ir dar draugų atsivesdavau“, – prisiminė V. Radzevičius.
O kukuliai su indonezietiškais ryžiais „nasi goreng“ buvo įkvėpti jo viešnagės Indonezijoje.
„Keliaudamas po Indoneziją, pastebėjau, kad ten bene populiariausias patiekalas yra „bakso“. Taip vadinami mėsos kukuliai pateikiami su įvairiais padažais ir garnyrais. Indonezijoje paplitę „bakso“ į šią šalį atkeliavo iš Europos ir tam daugiausiai įtakos turėjo Nyderlandų, kurių kolonija šios salos ilgą laiką buvo, virtuvė. Šį patiekalą pasauliniu mastu išgarsino ir JAV prezidentas Barackas Obama. Paauglystėje kelis metus gyvenęs Indonezijoje ir vėliau į šią šalį grįžęs jau kaip JAV prezidentas, jis vėl paragavo „bakso“, o dabar visos valgyklos Džakartoje skelbia, kad tai įvyko būtent pas juos“, – juokėsi garsus keliautojas, pridūręs, kad kukuliai yra vienas mėgstamiausių jo sūnaus Vincento patiekalų.
Įprastai su „bakso“ kukuliais valgomas aštrus „Sambal“ padažas – Indonezijoje privalomas atributas ant kiekvieno stalo. Kadangi ingredientų jam paruošti mūsų šalyje rasti ne taip lengva, V. Radzevičius sukūrė švedišką padažo versiją – indonezietiški kukuliai pateikiami su bruknių džemu ir aitriųjų paprikų padažu.
Tradicinių švediškų kukulių galite pasiruošti ir patys savo namuose, juolab, kad jiems dedikuota diena yra puiki proga tai padaryti.
Reikės (4-6 porcijoms):
500 g kiaulienos ir jautienos faršo;
250 ml pieno;
75 g džiuvėsėlių;
1 kiaušinio;
1 svogūno;
druskos, baltųjų pipirų ir maltų kvapniųjų pipirų.
Padažui reikės:
1 puodelio jautienos sultinio;
1 puodelio riebios grietinėlės;
3 v. š. miltų;
1 v. š. sojų padažo;
1 a. š. maltų pipirų;
1/2 a. š. džiovinto rozmarino.
Gaminimas:
Gerai supjaustykite svogūną ir lengvai apkepinkite ant šiek tiek sviesto, nelaukdami, kol paruduos.
Išmirkykite piene džiuvėsėlius.
Sumaišykite faršą su kiaušiniu, svogūnu, pieno ir džiuvėsėlių mišiniu bei prieskoniais iki tinkamos konsistencijos ir skonio. Įpilkite šiek tiek vandens, jeigu masė per kieta.
Dviem šaukštais formuokite mažus kukulius ir išdėliokite sudrėkintoje lėkštėje.
Į užkaistą keptuvę įdėkite daugiau sviesto. Jam ištirpus dėkite kukulius ir apkepkite iš visų pusių, dažnai papurtydami keptuvę.
Padažo gaminimas:
Sumaišykite sultinį, grietinėlę, miltus, sojų padažą, juoduosius pipirus ir rozmariną didesniame prikaistuvyje. Virdami ant mažos kaitros vis maišykite, kol sutirštės, apie 10 min. Įdėkite į padažą kukulius ir patroškinkite apie 5 minutes.
Patiekite kukulius su bulvių koše arba virtomis bulvėmis ir bruknių džemu.
Skanaus!