Žinia apie naują išskirtinę vietą pavalgyti nudžiugino sveiko gyvenimo puoselėtojus ir medikus, bet labiausiai apsidžiaugė tie, kurie savo gyvenimo neįsivaizdavo be indelių, kuriuose visur ir visada nešiodavosi pačių pagamintą maistą.
„Alergiškiems ar tam tikrų produktų netoleruojantiems žmonėms sunku valgyti ne namuose. Mes su šia problema susidūrėme gimus sūnui, kuriam septyneri. Tyrimai parodė kad jis yra labai alergiškas. Pavalgyti mieste mums yra misija neįmanoma.
Reta vieta siūlo patiekalus be kiaušinių, pieno produktų ar glitimo. O dar rečiau vienos maitinimo įstaigos valgiaraštyje siūlomi bent keli patiekalai be šių produktų“, – patirtimi dalijosi asociacijos „Alergijos klubas“ vadovė Vaiva Lukošienė.
Moteris išsiaiškino ir sudarė sąrašą, kad jos sūnus negali naudoti 107 produktų. V.Lukošienės teigimu, tokių produktų greičiausiai yra daugiau, tačiau daugiau kaunietė sūnui tyrimų netęsė.
Nuo alergijos tam tikriems produktams – kiaušiniams, pienui, glitimui, kofeinui kenčia ne tik moters sūnus, bet ir ji pati. Todėl išeiti į viešą vietą, kur būtų galima jai su vaiku pavalgyti, V.Lukošienei sudėtinga. Net labiausiai valgiaraščiu besirūpinančiuose restoranuose maistui jautriems žmonėms tinkamų patiekalų rasti sunku.
„Per pastaruosius trejus metus socialiniuose tinkluose vien vienoje grupėje lankytojų skaičius, kuriems svarbus alergijos maisto produktams klausimas, padidėjo dešimtimi tūkstančių“, – tikino V.Lukošienė.
Naujojo restorano direktorius ir visuomenės sveikatos specialistas Paulius Paulauskas tikino, jog tai vieta, kuri savo verslo modeliu ir siūlomu valgiaraščiu keičia valgymo įpročius ir ragina keisti požiūrį į maistą.
Naujoji vieta didžiausią dėmesį skiria patiekalų sudėčiai ir maisto kokybei. Visas valgiaraštis tinkamas turintiems alergiją pienui ir kiaušiniams bei šių produktų netoleruojantiems žmonėms, o didžioji dalis patiekalų tinka ir tiems, kurie netoleruoja glitimo.
„Mūsų tikslas yra kurti svečių patirtį ne per servisą ar patiekalų pateikimą restorane, bet per jausmą ir savijautą pavalgius mūsų gaminto maisto. Kai patiekalas yra subalansuotas, po pietų ar vakarienės neapima vangumas, organizmas nereikalauja kavos, nebūna sunkumo jausmo, nes tokius patiekalus jis greičiau suvirškina“, – sakė P.Paulauskas.
Restorano išskirtinumas – pavalgius arba prieš valgį galima sužinoti, kiek ir kokių naudingų medžiagų gavote. Kiekvienas patiekalas turi savo QR kodą, kurį nuskenavus telefono ekrane matoma detali maisto išklotinė.
Restorano įkūrėjas tikino, jog patiekalai sukurti bendradarbiaujant su mitybos specialistais, o jų sudėtis nuolat tobulinama.
„Tai, ką kas dieną dedame į burną, yra mūsų sistemos kuras, tai tas parakas, kuris paleidžia „kulką“, tai tas užtaisas, kuris turi įtakos visoms mūsų funkcijoms.
Tyrimai atskleidžia, kad 7 iš 10 atvejų lėtinių ligų pasireiškimas yra nulemtas netinkamos mitybos ir rizikingos elgsenos. O visa tai – mūsų kasdienių pasirinkimų pasekmė“, – sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvensenos medicinos studijų programos vadovas Tomas Vaičiūnas.
Jo teigimu, pradėti keisti įpročius niekada nevėlu.
Restorane siūlomų patiekalų sudėtis subalansuota taip, kad valgiaraštis tinka ne tik alergiškiems žmonėms, bet ir profesionaliai sportuojantiems, ir tiems, kuriems rūpi, ką valgo.
„Kažkada pradėję sportuoti valgėmė pagal visiems įprastą mitybos modelį ir manėme, kad sportas be gyvūninės kilmės produktų neįmanomas. Valgėme vištieną, jautieną, kiaušinius, varškę, žuvį, tačiau mūsų organizmai pamažu ėmė siųsti signalus, kad tokia mityba nėra tinkamiausia.
Ėmėme ieškoti ir atradome daug pagrįstos informacijos apie augalinės kilmės maisto naudą sveikatai. Dėl pasikeitusių mitybos įpročių stipriai sumažėjo pasirinkimo galimybių valgyti ne namuose, nes kavinėse ar restoranuose tinkamų patiekalų valgiaraštis labai ribotas. Tenka maistą dėžutėse į darbą ir visur kitur neštis iš namų.
Bet būna dienų ar savaičių, kai neturime laiko ar noro gaminti ir labai norėtume, kad tas dėžutes už mus kažkas sudėtų“, – neslėpė kauniečiai sporto treneriai broliai Mantas ir Tomas Kliukai.
P.Paulauskas tikino, kad restoranas pasiryžęs keisti žmonių maitinimosi įpročius į sveikesnius ir nori jiems pasiūlyti tai padaryti kuo paprasčiau.
„Esame užsibrėžę auginti išvežamų užsakymų skaičių. Kalbu ne tik apie pietus ar vakarienę, bet ir apie visos dienos racioną. Natūralu, jog mūsų maistas pristatomas vienkartinio naudojimo induose. Pakuotes rinkome atsakingai, mūsiškės pagamintos iš cukranendrių bei kukurūzų ir per porą mėnesių suyra gamtoje“, - kalbėjo restorano įkūrėjas.
Įstaigos valgiaraštyje salotos, sriubos, tarp kurių – šaltibarščiai be kefyro, o su sojų pienu ir jogurtu, troškiniai.
Yra ir mėsainių, buritų ir makaronų, net desertų. Tačiau jie paruošti iš sveikų produktų, todėl yra maistingesni.