Tai pastebi daugiau nei 30 metų patirtį konditerijos, restoranų ir viešbučių versle turintis Romas Zakarevičius. Laiką labai vertinantis ir naujoves sekantis „Relais & Chateaux Stikliai Hotel“ bendraturtis sutiko tapti pirmą kartą šalyje organizuojamo Tortų turnyro komisijos nariu.
Konditerijos profesionalus ir mėgėjus subursiantis renginys vyks šį šeštadienį, birželio 22 d., švenčiant 225-ąjį Druskininkų miesto gimtadienį.
Torto pjūvis parodo pagarbą švenčiančiajam
„Gimtadienio tortas turi būti prabangus vidumi, o ne išore. Ji gali būti kukli, šiuolaikinė, o vidus turi būti turtingas sluoksniais. Jie turi būti skirtingi, bet derėti tarpusavyje.
Pavyzdžiui, jei viršutinis sluoksnis – putėsiai, o apatinis – sunkus šokoladinis kremas, tarp jų turi būti labai minkštas, net drėgnas biskvitas. Taip sukuriamas balansas ir viskas burnoje tiesiog tirpsta. Tai taip paprasta, o tuo pačiu labai skanu“, – sako vienas atkurtos nepriklausomos Lietuvos konditerijos pradininkų R.Zakarevičius.
Pasak jo, gimtadienio tortą turi sudaryti labai tikslūs sluoksniai: „Torto pjūvis parodo pagarbą švenčiančiam žmogui ir, žinoma, konditerio profesionalumą. Prapjovus tortą iš karto aišku, ar jį gaminęs žmogus į darbą žiūri atsakingai, ar turi konditerijoje būtinų įrankių.“
Kalbėdamas apie skonines gimtadieniui skirto torto savybes vienas iš įmonės „Stikliai“ bendraturčių pabrėžia, jog visų pirma būtina sužinoti, ką žmogus mėgsta.
„Vyrams dažniau norisi siūlyti stipresnių skonių, su daugiau alkoholio, moterims švelnesnių, pavyzdžiui, su pieno kremu tortus, bet pirmiausia būtina išsiaiškinti, kas konkrečiam žmogui labiau patinka – ar šokoladas, ar riešutai, ar vaisių skoniai, ir tik tada pateiki savo variantus“, – sako R.Zakarevičius.
Jis pastebi, jog dabar žmonės žino, ko nori – užsakyti torto ateina jau su savo projektu: „Tokiu atveju, žiūrime, tariamės. Net jei mums pasirinkimai atrodo netinkami, nederantys, atsižvelgiame į žmogaus pageidavimus, kurie jam svarbūs, simbolizuoja tam tikrus dalykus.“
Romas prisimena ir didžiausią tortą, kurį teko sukurti „Stiklių“ konditeriams. Tai buvo rožės žiedo formos, raudonos spalvos svočios tortas, kuris svėrė 10 kg. Sukūrus žiedlapius iš šokolado, restorano komandai teko nemenkas iššūkis karštą vasaros dieną nuvežti tortą į Kauną, kur vyko šventė.
Mėgstamiausias „Napoleonas“ – pagal senąjį Vilniaus krašto receptą
Prisiminęs išskirtinį užsakymą verslininkas pabrėžia, jog, jo nuomone, tortas turi būti prabangus, bet tuo pačiu kuklus. Gaminio dizainas – dar vienas kriterijus, į kurį be jau minėtų skonio ir pjūvio R.Zakarevičius kreips dėmesį, vertindamas jau šeštadienį vyksiančio pirmojo šalyje Tortų turnyro dalyvių darbus.
Galiausiai jis sako atkreipsiantis dėmesį, kokius ingredientus tortui naudos dalyviai – natūralius, savo gamybos ar pusgaminius. „Labai prašyčiau naudoti kuo mažiau jau paruoštų ingredientų. Labai gerai jaučiama, kur yra pusgaminiai, o kur pačių gaminta, natūralu. Juk išvirti kremą tikrai nėra sunku ir, jei nori žmogui suteikti tikrą malonumą, gamini iš natūralių produktų. Vienintelis jau paruoštas ingredientas, kurį naudojame mūsų konditerijoje – burnoje traškantys, sproginėjantys pabarstukai“, – atskleidžia R.Zakarevičius.
Paklaustas, koks tortas jam pačiam labiausiai patinka, Gurmanų gildijos prezidentas neslepia, jog skaniausi jam „Stiklių“ konditerių gaminiai, o pats mėgstamiausias – „Napoleonas“, kuris kepamas pagal seną Vilniaus krašto receptą, kurį už nemenką sumą nupirko iš žydo.
„Jame labai svarbūs du dalykai. Tešla turi būti kepama užspausta – neturi sluoksniuotis. Ją gaminant būtinai turi būti įdėta spirito – tada lakštai nesuminkštėja, visą laiką išlieka traškūs“, – paaiškina R.Zakarevičius.
Pagal šį receptą „Stikliuose“ „Napoleonas“ kepamas jau daugiau nei 30 metų. Tiek pat restoranas klientams siūlo jau klasika tapusį tortą „Madam Pompadur“ – kartą bandė keisti jo formą, bet žmonės iš karto nustojo pirkti – jau žino, įprato ir ateina būtent jo.
„Stiklių“ konditerių sukurti tortai populiarūs jau daugiau nei 30 metų
Visa „Stiklių“ legenda prasidėjo būtent nuo konditerijos – 1987 m. įsteigę kooperatyvą, tuomet Romas Zakarevičius kartu su Aleksandru ir Ana Ciupijais atidarė kavinę. Pirmasis joje sukurtas pyragaitis vadinosi „Vasara“, kuriam žalią spalvą suteikdavo špinatai, o vienas populiariausių desertų „Žeraldina“ – iš tešlos kuriami drugeliai.
„Dabar kai kurie sprendimai gali atrodyti primityviai, bet kai pradėjome verslą, Vilniaus kavinėse galėjai rinktis tik iš trijų pyragaičių – bezė, virto kremo ir sviestinių pyragaičių, tad prie mūsų kavinės driekdavosi eilės žmonių, norinčių paragauti naujovių“, – prisimena R.Zakarevičius.
Vėliau, 1993 metais Gedimino prospekte „Stiklių“ steigėjai atidarė kavinę „Ponių laimė“, kurios konditerijos ceche dirbo net 16 žmonių, iš kurių du kūrė naujus gaminius. Ten gimė ir minėtas „Madam Pompadour“, ir prezidento Valdo Adamkaus žmonos garbei „Alma“ vardu pavadintas tortas – tiesa, oficialiai taip jį vadinti leidimas buvos suteiktas tik pasibaigus Prezidento kadencijai.
Vienu metu „Stikliai“ turėjo ir savo mokyklą – organizuodavo kvalifikacijos kėlimo kursus, kurių pusė laiko buvo skiriama kulinarijos, kita pusė – konditerijos mokslams.
Visos „Stiklių“ naujienos kuriamos aktyviai dalyvaujant pačiam Romui. „Nei vienas gaminys neišeina be manęs, o visus sausainius sukūriau aš. Pavyzdžiui, jiems naudojame kakavos pupeles, likdavo kevalai – reikėjo juos kažkur dėti. Sugalvojau šokoladinius sausainius, kurie pasidarė vieni populiariausių“, – pasakoja R.Zakarevičius.
Jam labai smalsu, ką sugalvos 23 Druskininkų tortų turnyro dalyviai, kurie savo darbus tema „druska“ pristatys ateinantį šeštadienį, birželio 22 d., Druskininkuose.
Juos kartu su R.Zakarevičium vertins ir komisijoje dirbs tris kartus geriausia išrinkta Latvijos konditerė Marika Bērziņa, „Michelin“ žvaigždžių restoranuose stažavęsis, Londone dirbantis, konkurso „Geriausias Lietuvos virėjas“ 2012 ir 2014 m. II vietos laimėtojas šefas Evaldas Juška, Vynų ir desertų derinimo čempionato ilgametis organizatorius, „Vyno klubo“ steigėjas Arūnas Starkus bei projekto „100 tortų Lietuvai“ iniciatorė, kulinarinių knygų ir tinklaraščio „Sezoninė virtuvė“ autorė Renata Ničajienė.
Profesionalų turnyrą kurorto gyventojai ir svečiai šeštadienį, birželio 22 d., nuo 12 val., galės gyvai stebėti Pramogų aikštėje įrengtame ekrane, taip pat – Tortų turnyro „Facebook“ paskyroje. Po profesionalų dalies Tortų turnyre savo kūrinius pristatys konditeriai-mėgėjai. Jų tortus vertins miesto gyventojai ir svečiai, o iš jų surinktos lėšos bus skirtos Maltos ordinui ir jo globojamų senolių reikmėms.