Tačiau dabar lietuviai įsigudrina tradicinį stalą paįvairinti ir gana egzotiškomis puošmenomis. Viena iš jų – įvairiaspalviai turkiški saldumynai.
„Jau ne pirmus metus prieš Velykas stebime prekybos suintensyvėjimą. Patys buvome nustebę, kai ne vienas pirkėjas prasitarė, kad įsigyja turkiško lukumo ne tik kaip skanumyną, bet ir kaip Velykų stalo puošmeną.
Žmonės sako, kad jiems gabalėliais supjaustyti, ryškių įvairių spalvų saldumynai labai dera prie margučių ir suteikia šventiniam stalui dar daugiau gyvumo“, – sakė prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusiame Centriniame Kauno turguje turkiškais saldumynais prekiaujanti Daiva Četavičienė.
Pasak jos, ši mintis ypač patiko veganiško gyvenimo būdo besilaikantiems žmonėms. Jie kiaušinius apskritai pakeičia šiais saldumynais ar kokiais nors kitais spalvingais patiekalais.
„Iš tiesų šiuose saldumynuose nėra jokių gyvulinės kilmės produktų. Jie pasižymi natūralumu, čia gausu vaisių, riešutų“, – pasakojo prekybininkė.
Veganizmo idėjų besilaikanti kaunietė Meda Jonušaitytė sako, kad dažnai užsuka į šią krautuvėlę turguje, o per Velykas ant jos stalo garbingiausioje vietoje puikuojasi spalvingi turkiški saldumynai.
„Jie čia turi visus sertifikatus, patvirtinančius, kad tai tik iš augalinės kilmės sudėtinių dalių pagaminta produkcija, o tai man labai svarbu.
Kad galiu jais papuošti stalą, mintis atėjo pernai. Velykos vis tik atgimimo, džiaugsmo ir meilės šventė, tai norisi spalvų. O ir labai simboliška, kad tokia proga galime štai taip gražiai švęsti ir neskriausti gyvūnų“, – pasakojo mergina.
Prekybos miestelio „Urmas“ rinkodaros vadovas Jonas Plenta sako, kad lietuviai tradicinių švenčių metų vis labiau linkę išbandyti naujoves, taip pat ir kitų šalių tradicinius patiekalus.
„Turguje žmonės daug bendrauja, dažnai įsišneka su pardavėjais. Todėl matome, kad žmonės prieš šventes dažnai ieško produktų ne tik tradiciniams patiekalams. Be to, pas mus užsuka ir nemažai Lietuvoje gyvenančių užsieniečių, ypač ukrainiečių. Tiek jie, tiek ir lietuviai dažnai ateina didesnių kiekių sveriamos varškės saldžiajai paschai. Taip pat bando kepti įvairius Vakarų ir Pietų Europoje populiarius pyragus su mėsa“, – pasakojo J.Plenta.
Anot jo, vis daugiau ant lietuviško Velykų stalo atsiduria ir įvairių vaisių bei uogų.
„Nemaža dalis mūsų pirkėjų savo Velykinį stalą papuoš braškėmis, nes šiemet ne tik pavasarį, bet ir visą žiemą jų turėjome neįprastai gausiai“, – sakė prekybos miestelio atstovas.