Nenuostabu – J.Basanavičiaus gatvėje įsikūrusi firminė „Norvelitos“ parduotuvė pirkėjams išskirtinai siūlo tik kokybiškų šviežių žuvų už prieinamą kainą. Vitrinose čia guli tvarkingai išdėliotos sūdytos, rūkytos ir šviežios lašišos, silkės, karpiai, jūros kopūstai.
Tačiau į „Fishop“ parduotuvę traukia sugrįžti ne tik dėl kokybiškų ir visuomet šviežių žuvų. Čia malonu užsukti pabendrauti su pardavėjomis, visada pasiruošusiomis patarti, kokius produktus išsirinkti, ir pakuždėti naujai atrastų žuvies receptų, prisėdus išgerti kavos puodelį ar pasilepinti ledais. Stilingu interjeru išsiskiriančioje parduotuvėje žuvų kvapo visiškai nejusti ir čia be galo jauku.
„Didžiausias komplimentas mums – sugrįžtantys pirkėjai ir jų gražūs žodžiai. Štai prieš keletą dienų užsukusi viena nuolatinė klientė sakė: „Dažnai keliauju į užsienį ir ten valgau žuvį. Grįžtu į Lietuvą, nuliūstu, kad čia nėra tokios skanios žuvies, bet tada prisimenu, kad esate jūs, – čia galiu rasti skanios lašišos.“ Mane labai džiugina, kad mus atranda žmonės, kurie vertina kokybę“, – sakė R.Dapkuvienė.
Dvejus metus veikiančioje parduotuvėje prekiaujama tik iš sertifikuotų žaliavų tiekėjų atkeliavusiomis žuvimis. Žuvys ir jų gaminiai atvežami kas antrą dieną tiesiai iš gamintojo, todėl pirkėjai gali būti tikri, kad čia visuomet įsigis tik šviežių žuvų.
O jeigu nori būti užtikrinti, kad jų ras pakankamai, visada gali pateikti išankstinį užsakymą.
Firminę parduotuvę pamėgo ir naujų skonių ieškantys žuvies mėgėjai, ir prabangių sostinės restoranų vadovai.
Priešingai nei kitose parduotuvėse, čia galima rasti ir šviežios tiesiai iš Norvegijos atkeliavusios Atlantinės lašišų filė be odos. Šį produktą ypač mėgsta liesesnius produktus vertinančios ir laiko lupant žuvies odą gaišti nenorinčios moterys.
Tokią filė pakanka saikingai pabarstyti prieskoniais ir apie dešimt minučių kepti keptuvėje arba apie 20 minučių orkaitėje. Kepant lašišų filė be odos R.Dapkuvienė rekomenduoja šalia kepti pomidorų ar kitų sultingų daržovių, kad jos sudrėkintų žuvį.
Gausų „Fishop“ asortimentą papildė dar vienas ypatingas produktas, tad liesesnės žuvies mėgėjams parduotuvės vadovė siūlo paragauti laukinės lašišos (Oncorhynchus nerka), sugautos laisvėje, Ramiajame vandenyne, šalia Aliaskos, JAV krantų. Ši lašiša pasižymi ryškiai raudona spalva ir, lyginant su kitomis lašišomis, – tvirta tekstūra bei intensyviu skoniu. Ji smulkesnė ir tamsesnės spalvos, tačiau skonis tikrai puikus.
Didelė lankytojų dalis čia vis sugrįžta dėl šviežių ekologiškų karpių. Bendrovės „Raseinių žuvininkystė“ tvenkiniuose auginami ir tik grūdais šeriami karpiai išsiskiria tuo, kad juos valgant visiškai nejaučiamas gėlavandenėms žuvims būdingas dumblo skonis. Taip yra todėl, kad prieš pristatant klientams karpiai yra laikomi tekančiame ir deguonimi prisotintame vandenyje ir kurį laiką nešeriami, kad išsivalytų.
R.Dapkuvienė siūlo nesibaidyti ir šaldytų žuvų. Jeigu jos kokybiškos ir neužšaldomos pakartotinai, maistinėmis medžiagomis nedaug kuo nusileidžia šviežioms žuvims.
Pavyzdžiui, mamos savo mažiesiems čia dažnai perka šaldytų argentininių jūrinių lydekų, menkių mėsos ar natūralaus lašišų faršo, keturių skonių dešrelių, kurias galima kepti keptuvėje ar grilyje.
Pačiai R.Dapkuvienei didelis atradimas – šaldytos skumbrės. Pasak pašnekovės, iškepta skumbrė yra tikras gardumynas.
Vis dėlto perkamiausias gaminys yra „Skandinaviška“ silkės filė. R.Dapkuvienė juokauja, kad dėl rožinės spalvos ir pakuotės, kurioje silkių filė sudėliota į rožės žiedą, jos vadinamos vyriškomis gėlėmis.
Vis daugiau tautiečių atranda ir išskirtines tik tris paras galiojančias, nes brandintos be pridėtinių fermentų, pagal olandų technologų tradicines receptūras, natūralias „Matjes“ silkes. Jos yra labai riebios, o druska svyruoja šiek tiek daugiau nei 1 proc.
Tie, kurie mėgsta sušius, renkasi sūdytą lašišą, įsuktą į jūros dumblį. Tokias lašišas žmonės dažnai perka dovanų eidami į svečius ir norėdami nustebinti.
„Pastebiu, kad vis daugiau žmonių vertina ir ieško aukštos kokybės valgomų dovanų, todėl mūsų asortimente yra ir tikrai prabangių gaminių, pavyzdžiui, Italijoje ypač vertinama rankomis išpjaustyta ir ypatingai šaltai rūkyta lašišų filė „Coda Nera“ ar laukinių lašišų filė be odos, gardintos krapais, mūsų firminėse specialiai sukurtose dovanų dėžutėse“, – pasakojo „Fishop“ parduotuvės vadovė.
Dar viena sparčiai populiarėjanti naujiena – Škotijos užutėkiuose augintos lašišos. Jos yra šiek tiek liesesnės, tvirtesnės konsistencijos nei atlantinės lašišos. Ypač skani švelniai parūkyta ir sūdyta škotiška lašiša, gardinta bazilikais ir „Džiugo“ sūriu. Gurmanams rekomenduojama paragauti lašišos su apelsinų žievelėmis.
Skubiai vakarienei arba užklupus netikėtiems svečiams parduotuvės lankytojai dažnai renkasi iš šviežios maltos lašišų mėsos ar silkių pagamintus vieno kąsnio keptus kukulius, kuriuos galima valgyti šaltus ar pašildytus. Populiari prekė ir kepti ar marinuoti silkių suktinukai. Pavyzdžiui, su agurkėliais, svogūnais ar drebučiais ir viduje įsuktu lašišos gabalėliu.
Svečiams nustebinti dažnai perkamos vytintos lašišų dešrelės. Jas skanu ragauti su specialiu be konservantų gaminamu „Norvelitos“ medaus ir garstyčių padažu, kuris ypač tinka prie sūdytų ir marinuotų lašišos gaminių.
Tikra žuvies mėgėja save laikanti R.Dapkuvienė Velykų stalui siūlo nebijoti paeksperimentuoti su skoniais.
Pavyzdžiui, pasigaminti smulkiai kubeliais pjaustytos lašišos tartarą su avokadais ir žaliosios citrinos sultimis, silkių salotas su salierų kotais ir agurku ar prie kiaušinių puikiai tinkančius sumuštinukus su lašiša, medaus ir garstyčių padažu, agurku ir citrina.
Jeigu reikėtų rinkti populiariausią šventinį patiekalą, silkė neabejotinai patektų į penketuką. Silkės patiekalams ant lietuviško stalo atsiranda vietos per visas šventes. Juk ji – tikra lietuviško šventinio stalo karalienė! Tiesa, pastaruoju metu jai konkurenciją kelia lašiša – sūdyta ar rūkyta, ji vis dažniau puikuojasi ant mūsų stalo.