Tai jau devintasis „Vegfest LT“ ciklo renginys ir trečiasis rengiamas vasarą. „Šis renginys skirtas populiarinti veganizmą, augalinę mitybą, sveiką gyvenimo būdą“, – sakė jo sumanytoja Jungtinėje Karalystėje gyvenanti Ventė Viteikaitė. Renginio idėją ji atsivežė būtent iš šios šalies.
„Veganizmui skirti festivaliai, mugės pasaulyje organizuojami jau daugiau nei 30 metų ir sulaukia itin daug lankytojų. Jungtinėje Karalystėje, kuri ir laikoma šio judėjimo tėvyne, tokie renginiai vyksta kiekviename mieste“, – teigė ji.
Artėjančio „Vegfest LT“ vasaros festivalio ašis – veganiškų prekių mugė. Joje dalyvaus daugiau nei 100 verslų iš Lietuvos ir užsienio – Latvijos, Estijos, Lenkijos, net keletas dalyvių šįkart atvyks iš Skandinavijos šalių bei Jungtinės Karalystės.
Atėjusieji galės paskanauti veganiškų užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, įsigyti ekologiškos produkcijos, virtuvės įrangos, receptų knygų, natūralios kosmetikos, papuošalų, aksesuarų, drabužių, prekių vaikams ir t.t.
„Sutiksite ir festivalio senbuvių, dar nepraleidusių nei vieno mūsų renginio, ir naujokų, kuriems tai apskritai bus pirmas pasirodymas viešumoje. Tačiau tiek vieni, tiek kiti ruošia staigmenų“, – žadėjo V.Viteikaitė.
Kaip visuomet vyks paskaitų programa – ji aprėps įvairias su veganizmu susijusias temas: gyvūnų teise, mitybą ir sveikatą, aplinkosaugą. Bus rengiamos maisto gaminimo pamokos, veiks infostaliukas, vaikų zona.
„Tai renginys visai šeimai. Įdomių dalykų jame ras ir suaugusieji, ir vaikai, ir veganai, ir tie, kurie tiesiog domisi maisto naujovėmis“, – teigė organizatorė.
Pagal apklausas, vos apie 20% apsilankančiųjų „Vegfest LT“ yra veganai.
„Mums labai malonu, kad tokį specifinį renginį galime padaryti įdomų visuomenei“ – sakė moteris.
Pernykščiame bei užpernykščiame renginiuose apsilankė daugiau nei 5000 lankytojų. Organizatoriai planuoja, kad šiemet jų bus dar daugiau.
Veganizmo judėjimas gimė 1944 m. Birmingemo mieste įkūrus Veganų bendriją (ji atskilo nuo Vegetarų bendrijos). Nuo to laiko veganų skaičius auga, o ypač į viršų šoktelėjo atsiradus internetui.
Veganizmas laikomas šiuo metu sparčiausiai pasaulyje populiarėjančiu judėjimu. Vien Jungtinėje Karalystėje veganų yra daugiau nei gyventojų Lietuvoje, panašūs skaičiai ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje. Veganizmas itin populiarus ir Skandinavijos šalyse, JAV, Kanadoje, Australijoje.
Daugiausiai veganų pasaulyje yra Izraelyje – jie sudaro beveik 10% visų gyventojų. Nuo pasaulio tendencijų neatsilieka ir Lietuva. Kiek veganų mūsų šalyje, nėra tiksliai žinoma, tačiau didžiausia veganų platforma internete – „Facebook“ grupė „Lietuvos veganai“ šiuo metu jungia daugiau nei 27 tūkst. narių.
Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių, todėl nevartoja mėsos, žuvies, jūros gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, vengia su gyvūnais išbandytos ar gyvūninės kilmės komponentų turinčios kosmetikos, nenaudoja kailio, odos dirbinių, vilnos, šilko, atsisako pramogų su gyvūnais.
Tokį gyvenimo būdą skatina rinktis etika gyvūnų atžvilgiu, rūpinimasis sveikata bei aplinkosauga. Visos didžiosios pasaulio mitybos ir sveikatos organizacijos sutinka, kad augalinė mityba yra tinkama įvairaus amžiaus žmonėms ir padeda išvengti daugelio „šiuolaikinių“ ligų.
Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija augalinę mitybą pripažįsta kaip sveikesnę nei mėsišką, o rūkytos mėsos gaminius netgi priskiria prie pirmosios kategorijos kancerogenų. Gyvūlininkystės daroma žala gamtai yra didesnė nei visos gamybos ir transporto kartu sudėjus.
Ne visi iš karto ryžtasi pereiti prie veganizmo, tačiau vis daugiau žmonių apsisprendžia bent jau mažinti mėsos ir kitų gyvūninės kilmės produktų vartojimą. Mėsos, žuvies, pieno produktų pardavimai pasaulyje ženkliai krenta – verslams tenka prisitaikyti prie kintančių vartotojų poreikių ir pasiūlyti etiškiau pagamintų bei sveikesnių alternatyvų.
„Nors palyginti su užsieniu dar vangokai, tai matoma jau ir Lietuvoje – kavinės, restoranai į meniu įtraukia vis daugiau veganams tinkamų patiekalų, prekybos centruose taip pat atsiranda atskiros augalinio maisto lentynos. Jau galima įsigyti ir įvairių mėsos pakaitalų, net keliolikos rūšių augalinio pieno, sūrio, jogurtų, ledų – dar prieš keletą metų apie tai buvo galima nebent pasvajoti. Gaila tik, kad vietinės produkcijos dar beveik nėra“, – sakė V.Viteikaitė.
Vietinius verslus ji nori padrąsinti – veganams tinkamos produkcijos paklausa auga kaip ant mielių. Tai atspindi ir pavyzdžiui tai, kad daugiau nei pusė maisto pramonės verslo startuolių Jungtinėje Karalystėje yra veganiški.
Lankytojai renginyje laukiami nuo 10 iki 18 val. Įėjimas nemokamas.
Daugiau informacijos apie renginį: https://www.facebook.com/events/2249435025080772/