J.Basanavičiaus ir Vytauto gatvėse – daugybė prekeivių ir pirkėjų: tarp populiariausių prekių – įvairiai paruoštos ir šviežios stintos, kitos žuvys, karšti gėrimai ir patiekalai.
Lankytojų minias pritraukiančiame renginyje tradiciškai populiariausios yra paprasčiausiai paruoštos miltuose apvoliotos keptos stintos. Už 5 stintų porciją J. Basanavičiaus gatvės mugėje lankytojai negaili 5 ar 6 eurų – tiek pat stintos kainavo ir pernai, ir užpernai.
„Būna praeivių, kurie nevengia pasipiktinti kaina. Kaip nebūtų gaila, dažniausiai tai palangiškiai. Atvykėliai iš kitų miestų nei piktinasi, nei derasi“, – neslėpė viena prekeivė.
Prieš Stintų šventę kilogramas stintų Palangoje kainavo 3-6 eurus, nelygu jų dydis. Šventėje už kilogramą prašoma 6-8 eurų.
Beje, palangiškiai itin vertina vietinę žuvį, todėl prekeiviai pabrėžia, kad jų stintos sužvejotos Lietuvoje. Latvijoje sužvejotos stintos turi kur kas mažiau stintoms būdingo agurkų kvapo.
Stintų šventėje keptoms stintoms populiarumu nenusileidžia keptos marinuotos stintos – dažniausiai jos perkamos lauktuvėms. Stiklainis kainuoja apie 8 eurus.
Vieno delikateso greitai neliks
Ypatingas mugės delikatesas – marinuoti stintų ikrų kotletai. Jų įsigyti siūlo vienintelis mugės dalyvis, už stiklainį prašantis 10 eurų. Šio skanėsto, kuris gaminamas tik kartą metuose ir tik Stintų šventei, atsargos greitai baigsis – pardavėja išdavė, kad žinovai šiuos konservus sparčiai šluoja nuo prekystalio, o palangiškiai iš anksto užsisako jų palikti.
Restoranas „Žuvinė“ pirkėjams pasiūlė stintų ikrų pašteto, šprotų. „Lietuvos ryto“ baras – cepelinų su stintomis.
Perkamos ir kitos žuvys – rūkyti ešeriai, šamai, skumbrės, menkės, lydekos.
Vos keliose vietose siūlomos rūkytos nėgės – viena kainuoja 1 eurą. Palangiškio žvejo tikinimu, šiemet jūra dosni šiomis žuvimis, kurios laikomos tikru delikatesu.
Žuviai kepti naudoja gintarą
Tuo metu vienas šventės organizatorių – Stintų ordinas – svečius stebina įvairiai paruošta žuvimi su gintaru. Jų būstinė – „Molinis ąsotis“ – gulte apgulta lankytojų, kurių akyse lauže kepama lašiša, rūkomos ir kepamos stintos.
Šiai šventei dar prieš metus ruoštis pradėję Stintų ordino kavalieriai ieškojo ypatingų receptų.
„Buvome girdėję, kad senieji pajūrio žvejai stintoms ruošti naudodavo gintarą. Visus metus klausinėjome apie tai Palangos senbuvių. Nelengva buvo išgauti receptus – juk visi žvejai juos slepia. Bet sužinojome“, – juokėsi G.Sičiūnas.
Stintos jie rūko su gintaro dulkėmis, kitas kepa su degintu gintaru, dėl kurio stintos įgaus specifinio kvapo ir skonio.
Dar vienas palangiškių atgaivintas kulinarinio paveldo valgis – keptos stintos, marinuotos su gintaro actu.
„Dėl gintaro stintos būna tvirtesnės ir pasižymi savotišku skoniu bei aromatu. Gurmanams tikrai patiks. Kaip ir gintaro arbata, paskaninta medumi su gintaru“, – neabejojo G.Sičiūnas.
Aistros dėl kainų
Aistros dėl didelių stintų kainų verda tiktai internete, bet ne šventėje.
„Nesinori keiktis, bet, ko gero, nesusilaikysiu... 5 žuvytės – 5 eurai. Palangos „verslininkai” jau nebestebina“, – rašo vienas.
„Dantį pasikrapšyti su tokiom žuvim. O čia dar 5 pinigai“, – antrina kitas.
„Aš iš principo nepirkau ir jei atsirastų daugiau tokių, kaip aš, tai ir ale verslininkų noras tyčiotis iš žmonių baigtųsi“, – piktinasi trečias.
„Mačiau, kaip tie žmonės kepdami šąla, ir pasakysiu: jų vietoje būti nenorėčiau. Atsidėkodami jiems už drąsą bandant užsidirbti vieną kitą euriuką, nupirkime tas 5 stintas. Manau, šventėje valgomos žuvelės kitokio skonio, o dar žinant, kad 1 stintutė – 1 euras, ji tampa auksine žuvele. Kas valgo, tiems skanaus! O tuos, kurie mato tame milžinišką būdą pralobti, kviečiu paskubėti ir patiems paprekiauti, šventė dar tęsis“, – savo skaitytojus paragino tinklaraštininkas Riebus katinas.