Tarp didingą LDK didikų Radvilų istoriją menančių pilies sienų klubo svečiai mėgavosi išskirtine degustacine vakariene, kurią specialiai šiam vakarui paruošė konsultuojantis restorano virtuvės šefas Ruslanas Puskepanis, kulinarijos meno paslapčių mokęsis iš paties Gordono Ramsey.
Vakaro metu Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija pristatė drauge su Latvijos viešbučių ir restoranų asociacija sukurtą ekologinio ženklinimo sistemą kultūros paveldo objektuose įsikūrusiems viešbučiams bei restoranams. Renginyje buvo iškilmingai įteikti pirmieji šio ženklo pažymėjimai. Na, o vakaro pabaigoje išrinktas, svečių nuomone, geriausias vyno ir patiekalo derinys.
Kaip teigė vakarą pradėjusi žurnalo „Geras skonis“ vyr. redaktorė Rasa Ščeponienė, žurnalas jau daugelį metų bendradarbiauja su geriausiais Lietuvos restoranais, maisto ir gėrimų žinovais, gamintojais bei importuotojais.
„Mes nuolat sekame naujienas ir siekiame jomis pasidalyti su kiekvienu neabejingu skaniam, kokybiškam maistui bei vartojimo kultūrai. Per ilgus sėkmingos veiklos metus subūrus entuziastų būrį, kilo „Gero skonio“ klubo idėja. Renginių tikslas – kaskart aplankyti vis kitą restoraną, drauge paragauti geriausių Lietuvoje virtuvės meistrų specialiai tam vakarui sukurtų patiekalų“, – sakė p. Rasa.
Anot jos, „Gero skonio“ klubų pradžių pradžia ir buvo šis žurnalas, rašantis apie maistą, gėrimus bei stalo kultūrą. Šiemet žurnalas pasitinka jau 20-ies metų sukaktį.
„Gero skonio“ klubo organizatoriai kartu su partneriais, jau daug metų lankydamiesi geriausiuose mūsų šalies restoranuose ir juos pristatydami, netruko pastebėti ne tik didėjantį išties dėmesio vertų maitinimo įstaigų skaičių, bet ir besiplečiančią jų geografiją. Taigi, nenuostabu, jog šįkart svečiai sukviesti į Biržų pilyje veikiantį restoraną „Pilies skliautai“, išsiskiriantį ne tik originaliu valgiaraščiu, bet ir, žinoma, turtinga istorija.
Renginio metu restoraną pristatė vadovė Renata Greviškienė.
Biržų pilis stūkso Širvėnos ežero pietinėje pakrantėje, ji pradėta statyti dar 1586 metais, Kristupo Mikalojaus Radvilos Perkūno iniciatyva, pagal italų bastioninių pilių planą. Taigi, Biržų pilis – bastioninio tipo tvirtovė, geriausiai išsilaikiusi šiaurės rytų Europoje ir vienintelė tokia Lietuvoje. Ši pilis – tai istorijos ir architektūros paminklas.
Visgi anuomet pilis garsėjo ne tik kaip tvirtovė, juosiama gynybinių griovių, pripildytų vandens, tačiau buvo žinoma ir dėl čia vyravusios itin aukšto lygio virtuvės. Iki šiol pasakojama, kad tarp skliautuotų pilies sienų būdavo patiekiami gausiai iš už jūrų atvežtomis kvapniosiomis žolelėmis paskaninti žvėrienos kepsniai, keptos kurapkos ir fazanai, išmirkyti vyno ir medaus pagarde, taip pat ant sidabrinių padėklų patiekiami įdaryti upėtakiai su džiovintomis figomis ir kt. Na, o svečiai, grįžę iš Biržų į namus, norėdami pagirti itin gardų patiekalą, anuomet sakydavę: „Skanu, tarsi būtų Radvilų virtuvėje pagaminta...“
Taigi, šiandien, atkuriant istorinį teisingumą, pilyje veikia ne tik Biržų krašto muziejus ir biblioteka, bet ir restoranas, kuriame laukiami visi, norintys paskanauti ypatingų šlovingą senovę menančių bei profesionalios virtuvės darbą atspindinčių patiekalų, tarp kurių populiariausieji – Radvilų kotletas, Radvilų vištiena, prezidentės pyragas ir kt. Restorane galima mėgautis ne tik patiekalais iš dienos valgiaraščio ar paskanauti ypatingų virtuvės šefo pasiūlymų, bet ir paskanauti iš anksto užsakytų degustacinių pietų, kurių kviečia po rūmus vedžiojančios dvi šmaikščios kunigaikščių tarnaitės.
Renginio metu restorano konsultuojantis virtuvės šefas R. Puskepanis su komanda pasiūlė net keturių šalių virtuvių įkvėptą degustacinį vakarienės meniu.
Pirmajam užkandžiui ragautas triušienos terinas su krienais ir žolelių padažu. Pasak šefo, triušienos terinas ruoštas pagal prancūzišką receptą, o kaip tvirtina R. Puskepanio mokytojas Gordonas Ramsey, triušienos terine druskos gali būti daugiau, bet tik ne mažiau.
Antrajam karštajam užkandžiui patiektas populiariausias lietuviškas restorano patiekalas, Biržų krašto delikatesas – pagal Radvilų moterų receptą ruošti virtinukai su jaučio plaučiais.
Kaip teigia R. Puskepanis, antienos filė su apelsinais, moliūgų piurė ir burokėliais – populiariausias patiekalas Londone, o šį kartą jo paskanauti turėjo galimybę ir „Gero skonio“ klubo svečiai.
Tuomet įnešta pagal amierikietišką receptą paruošta jautienos išpjova su bulvių piurė, trumais ir morkomis.
Ir galiausiai desertui patiektas dekonstruotas sūrio pyragas. Prie patiekalų patiekti derantys vynai.
Vakaro pabaigoje laukė intriga: kurį gi vyno ir patiekalo derinį svečiai pripažino geriausiu? Šįkart juo tapo jautienos išpjovos patiekalo ir itališko 'Primitivo' vynuogių raudonojo vyno derinys.
Kaip ir visuomet, taip ir šįkart vakaro pabaigoje svečių laukė smagi ir informatyvi viktorina, kurios metu svečiai išgirdo daug įdomių faktų, pavyzdžiui, jog XVI a. pradžioje pastarnokai mūsų šalyje buvo paplitę netgi labiau nei morkos; arba kad kava Lietuvos dvaruose įsitvirtino dar XIX a. pradžioje; arba tai, jog 2018 m. jau antrąkart geriausiu restoranu pasaulyje išrinktas italų kulinarijos legendos – virtuvės šefo Massimo Botturos – „Osteria Francescana“. Taigi, svečiai iš „Gero skonio“ klubo renginių visuomet išeina ne tik pasimėgavę išskirtine geriausių Lietuvos virtuvės šefų paruošta degustacine vakariene, bet ir pasisėmę kulinarijos žinių, praplėtę akiratį, galiausiai – giliau pažinę savo šalies kultūrą bei istoriją.