Šiandien visos Kristupo veiklos vienaip ar kitaip susijusios su maisto ruoša: jis atstovauja keramikinių kepsninių „Kamado Bono“ kompanijai Anglijoje, vadovauja nuosavai išvažiuojamuosius BBQ banketus rengiančiai įmonei „Smoked Pig“, dalijasi receptais ir patarimais tinklaraštyje, vienijančiame daugiau kaip 8 tūkstančių BBQ tradicijos mylėtojų.
Šį sezoną prie visų šių veiklų prisidėjo išleista knyga „Kristupo Krivicko BBQ užrašai“, dalyvavimas Lietuvos ir Europos BBQ čempionatuose, TV laidos. Pasikalbėkime apie viską.
– Kristupai, paskutinį kartą matėmės pavasarį, taigi – pradėkime nuo to, kaip jums klostėsi šis BBQ sezonas?
– Iš tiesų buvo karšta ir prie BBQ puodo, ir įprastai vėsesniuose Lietuvos paplūdimiuose (juokiasi). O rimčiau – turiu pasakyti, kad nepaisant to, jog BBQ kultūra neturi aiškiai nubrėžtų sezono ribų, man ši vasara buvo išties viena karščiausių gyvenime, nes vyko daug įdomių renginių ir įvykių, kuriuose man pasisekė sudalyvauti. Už tai tikrai esu labai dėkingas.
– Kokie gi tie dalykai?
– Net ir nežinau, nuo ko pradėti. Tai ir pirmasis „Lithuania Grilling and Smoking“ festivalis, ir Europos BBQ čempionatai Lietuvoje ir Švedijoje su „Kamado BONO“ komanda. Nors ir neužėmėme prizinių vietų, tai vertinu kaip didelį žingsnį į priekį. Komanda dar tik formuojasi, ieško savo identiteto, tad tikiu, kad tai buvo tikrai didelis įdirbis ateičiai.
Pradėjau kulinarinį tinklaraštį. „Facebook“ puslapyje „Kristupo Krivicko BBQ užrašai“ dalinuosi BBQ receptais, eksperimentais, kulinariniais patarimais bei pastebėjimais. Dalyvavau TV laidose, išleidau receptų knygą.
Turėdamas puikią progą noriu padėkoti visiems prisidėjusiems prie „Kristupo Krivicko BBQ užrašų“ projekto. Ir labiausiai norėčiau padėkoti BBQ kultūros mylėtojams, kurie savo pasirinkimu lėmė tai, kad šis projektas pavyko. Ačiū jums visiems, dėl jūsų plečiasi barbekiu fanų gretos, o kuo mūsų daugiau – tuo įdomiau ir linksmiau (šypteli).
– Spalio viduryje parduotuves pasiekė antrasis knygos tiražas. Ar tikėjotės tokio pasisekimo?
– Ne, tikrai nesitikėjau. Ir niekad nevertinau šio projekto komerciniu aspektu: pardavimai, tiražai, atsiperkamumas. Tiesiog labai norėjau tai padaryti ir tikėjau, kad galiu.
– Kaip kilo knygos idėja, ar ilgai puoselėjote šią mintį?
– Ne, neilgai, bet labai audringai – vos tik kilusi ši mintis mane užvaldė negrįžtamai (juokiasi). Ir esant nenugalimam norui viskas susiklostė kažkaip savaime: iš vienos pusės – susikaupė medžiaga bei noras pasidalinti patirtimi, iš kitos – atsirado labai stipri komanda (BBQprojektai.lt) kuri ėmėsi organizacinių darbų. Labai džiaugiuosi, kad viskas taip sutapo.
– Pakalbėkime apie KK marinatą, kurį barbekiu mėgėjai pakrikštijo legendiniu. Kur jo jo magija?
– Visa magija – jo paprastumas ir universalumas, šis marinatas tinka beveik viskam. Čia nėra jokio kito stebuklo. Žmonės pabandė, paragavo ir įvertino. O pavadinimą – „KK marinatas“ – sugalvojo „Lithuania Grilling and Smoking“ grupės nariai.
– Šioje grupėje jūs visi – lyg vieno kiemo draugai, nors su daugeliu turbūt net nesate susitikę?
– Su keliolika tūkstančių grupės narių susitikti asmeniškai reikia laiko, bet su pačiais aktyviausiais susitinkame, bendraujame, susirašinėjame.
– Ar šiais laikais dar įmanoma atrasti kažką naujo maisto ruošos pasaulyje?
– Noriu tikėti, kad nuo tam tikro profesinio lygio amatas virsta menu, tuomet su kiekvienu žingsniu atsiveriantys horizontai verčia kelti sau vis naujus iššūkius. Neišradinėju dviračio – stengiuosi panaudoti kitų sukauptą patirtį, kad kaskart sukurčiau ką nors naujo ir galbūt tobulo.
– Kartą prasitarėte, kad ugnis su jumis šneka, o dūmai kažką kužda. Ar todėl susidomėjote tuo, o ne, pavyzdžiui, tortais?
– Kepu ir tortus, ir kaneles, ir varškės pyragus! BBQ pasaulis be galo įvairiapusis bei spalvingas. Desertai, kepsniai, vaisiai, jūros gėrybių patiekalai – stengiuosi neapsiriboti tradiciniais produktais. Svarbiausia – gyva ugnis. Būtent ji suteikia maistui žavesio. Natūralus dūmo kvapas, hipnotizuojantys liepsnų liežuviai, ore tvyrantis kepančios mėsos aromatas – visa tai persipina, užburia, priartina prie gamtos...
– Ką galėtumėte patarti pradedantiesiems?
– Vertinti bei prižiūrėti instrumentus, su kuriais dirbi. Kokybė – labai svarbu, tad negalima sau nuolaidžiauti. Ir svarbiausia – ne iškeptas mėsos gabalas. Tai procesas, meilė, bendravimas. Vertinkite tai.
– Ar galėtumėte įvardinti baisiausią naujoko padarytą klaidą, kurios negalėtumėt pakęsti?
– Nesu irzlus. Klaidų daro visi. Svarbu iš jų pasimokyti.
– O kokių patarimų galėtumėte duoti jau prakutusiems barbekiu mėgėjams?
– Nesustoti eksperimentuoti, neužsidaryti kelių pavykusių patiekalų rėmuose. Nesusikoncentruoti vien tik į rezultatą, stengtis nepamiršti džiaugsmo, apėmusio po pirmųjų pavykusių eksperimentų. Bendrauti ir dalintis savo patirtimi bei įsiklausyti į kitų.
– Turite net trylikos grilių kolekciją. Kam tiek daug?
– Ei! Visi jie skirtingi ir unikalūs! Grilių, kepsninių ir rūkyklų negeli būti per daug. Niekada!
– Ar praktiška naudoti kepsninę namuose kasdien, ar kepate ką nors tiktai sau?
– Pasitaiko, kad užkuriu ir gaminu tik sau, bent jau taip manau iš pradžių. Kai tik pasklinda kepamo maisto kvapas, iškart pasirodo mano geriausias BBQ draugelis šuo Dante.
Kepu šeimai bei draugams, kurie yra dažni svečiai mūsų namuose. Būtent jie yra visų mano eksperimentų pirmieji vertintojai ir negailestingi kritikai.
– Tiesa ar mitas, kad vyrams prie kepsninės sekasi geriau?
– Tikrai mitas. Asmeniškai pažįstu ne vieną puikią barbekiu šefę. Džiaugiuosi, kad šis mitas pamažu dingsta.
– Turite išbandęs ir sukaupęs begalę receptų. Ar turite mėgstamiausius?
– Mane labai žavi argentiniečių mėsos kepimo būdas. Pavyzdžiui, prie specialaus kryžiaus (asado cruz) prikabintas ėriukas, kepamas virš atviros ugnies apie 8-10 valandų. Visą laiką kepant jis šlakstomas sūdytu prieskoniuotu vandeniu (salmuera).
– Prisimenu, kaip kepamo ėriuko nuotrauka internete sukėlė tam tikros grupės žmonių pasipiktinimą.
– Kažkas propaguoja veganiškos mitybos idėjas, kažkas – mėsos valgymo kultūrą. Vertinu įvairovę, ir tai stengiausi perteikti „BBQ užrašuose“ – ten rasite ne vieną receptą kurio pagrindą sudaro ne mėsos produktai.
Kita vertus, reikia pripažinti, kad istoriškai BBQ yra tampriai susijęs su mėsos patiekalų ruošimu. Galiausiai – manau, kad kiekvienas turi teisę rinktis tai, kuo tiki.
– Daug laiko praleidžiate Anglijoje. Ar pasiilgstate Lietuvos, čia gyvenančių artimų žmonių?
– Iš tiesų nelaikau savęs palikusiu Lietuvą. Šiuo metu gyvenu dviejose šalyse ir be galo tuo džiaugiuosi. Nesu namisėda – mėgstu judėjimą, tad toks gyvenimo būdas man prie širdies.
Iš tiesų turiu kitą „bėdą“ – kiekvienoje šalyje turiu mylimus ir artimus žmones: mamą ir seserį Lietuvoje, žmoną (mano partnerį ir blaivų protą), gražuolę dukrą Austėją ir netrukus trejų sulauksiantį sūnų Astijų – Anglijoje. Ir draugų turiu abiejose šalyse.
Tad nepriklausomai nuo to, kur būnu, aš vis vien priverstas ko nors ilgėtis. Norėčiau visus juos surinkti vienoje vietoje.