Kaip kepsninėje iškepti nuostabiai sultingą mėsą, žuvį, daržoves ar paruošti gardžius desertus jis pasakojo Danijos šefams Kopenhagos restorane „Noma“, kuris ne kartą tituluotas geriausiu pasaulyje.
Demonstracija, kurioje buvo pristatytos neribotos kepsninių „Big Green Egg“ galimybės, buvo surengta ir 3 „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintame Ispanijos restorane „Arzak“.
Šefo L.Elenbaaso pamokos yra tokios vertinamos ir geidžiamos virtuvės profesionalų, kad svetur jis praleidžia turbūt daugiau laiko, nei gimtojoje Olandijoje.
Nepaisant įtemptos dienotvarkės, Leonardas praėjusį savaitgalį rado laiko apsilankyti ir Vilniuje. Lietingą sekmadienį restorane „Sweet Root“, beje, šiemet patekusiame į geriausių Lietuvos restoranų dešimtuką, L.Elenbaasas demonstravo „Big Green Egg“ kepsninių galimybes.
Iš karto po pasirodymo Vilniuje Leonardas išskrido į JAV, dalyvauti milžinškame kasmetiniame „EGGtoberfest“ festyvalyje Atlantoje, skirtame „Big Green Egg“ aistruoliams.
Tobulo skonio maistas
Kelias valandas trukusios svečio iš Olandijos paskaitos klausėsi nemažas būrys pripažintų restoranų šefų bei maisto tinklaraštininkų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kaimyninių šalių.
L.Elenbaasas demonstravo, kaip jau legenda tapusioje „Big Green Egg“ kepsninėje, tinkamai nustačius temperatūrą įmanoma iškepti ir išrūkyti mėsą, žuvį, paruošti daržoves, picą ar desertus.
Svečiai negalėjo atsistebėti, kokia gardi ir sultinga gali būti „Big Green Egg“ kepsninėje paruošta mėsa ir žuvis, nemarinuota iš anksto, bet tik pagardinta kokybiška druska, kokios traškios išlieka grilyje keptos daržovės. O vakaro vinimi tapo vadinamieji lavos pyragėliai, su skysta lengvai sūdyta karamele viduje.
L.Elenbaasas, kuris apie kepimą bei rūkymą keramikinėse kepsninėse parašęs 4 knygas, pastebėjo, kad pastaruoju metu rinkoje atsirado pradedančios įmonės, nesėkmingai mėginančios sukurti technologijas, prilygstančias „Big Green Egg“.
L.Elenbaasas teigė, kad „Big Green Egg“ kepsninės neabejotinai yra geriausios. Jos yra vienintelės pasaulyje, kurių keramiką ištobulino NASA. „Big Green Egg“ kepsninės yra ypač kokybiškos ir švarios, neturi jokių nuodingų priemaišų ir yra pritaikytos gaminti maistą, esant bet kokiai temperatūrai lauke.
Iškart iškepė net du paršelius
Šefas L.Elenbaasas, kuris „Big Green Egg“ naudoja jau 8,5 metų, teigia, kad šioms kepsninėms nėra lygių.
„Kepant su „Big Green Egg“ galima nustatyti ypač tikslią vos 5–10 laipsnių paklaidos temperatūrą.
Ši kepsninė leidžia gaminti maistą ir ypač žemoje – 90–100 laipsnių, ir labai aukštoje – net iki 300 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Man tai labai svarbu.
Be to, su „Big Green Egg“ galima ruošti maistą net 12–13 valandų be būtinybės pridėti daugiau anglių. Taigi ji – labai ekonomiška. Jokia kita kepsninė to negali užtikrinti“, – teigė olandas.
L.Elenbaasas „Big Green Egg“ beribėmis galimybėmis įsitikino nekart. Pavyzdžiui, kartą XXL dydžio kepsninėje jis iškepė net du paršelius, kurių kiekvienas svėrė po 14 kg. Jie buvo kepami 8 valandas.
Nors su „Big Green Egg“ gamina geriausi pasaulio šefai, pašnekovo teigimu, ši kepsninė puikiai tinka ir paprastiems vartotojams, nes išmokti joje gaminti tikrai nesudėtinga.
„Nėra jokios kitos kepsninės pasaulyje, su kuria galima nuveikti tiek daug, kiek su „Big Green Egg“. Šioje kepsninėje galima lengvai paruošti bet ką, ką ruoštumėte virtuvės viryklėje“, – neabejojo L.Elenbaasas.
Išsiilgę dūmo skonio
Stilingų žalių kiaušinio formos kepsninių privalumais jau spėjo įsitikinti nemažai žmonių ir Lietuvoje.
Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos prezidentas, sveikatingumo ir poilsio komplekso „Vytautas Mineral SPA“ restorano virtuvės vadovas Darius Dabrovolskas pastebėjo, kad pastaruoju metu kepimas ant žarijų yra ant bangos.
„Žmonės yra pasiilgę dūmo skonio maisto. Tad dažname restorane rasime dūmo skonio patiekalų: kepsnių, žuvies, burgerių, kremo ar dar ko nors.
Manau, kad „Big Green Egg“ kepimo ant grotelių kultūrai Lietuvoje davė revoliucinį impulsą ir pakelė patį kepimą grilyje į visiškai kitą lygį. Nes patiekalų skonį ir sultingumą čia galima gauti fantastišką.
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, susidarė „Big Green Egg“ aistruolių armija – tai žmonės, kurie labiausiai vertina kokybę ir maisto skonį.
Vyksta kasmetiniai „Big Green Egg Flavour Fair“ festivaliai, kur galima mokytis iš geriausių šalies šefų, dalintis receptais, ragauti naujus patiekalus, “ – sakė D.Dabrovolskas.
Profesionalų nuomonė yra svarbi, renkantis virtuvės įrangą. D.Dabrovolskas pats darbe naudoja „Big Green Egg“ ir negali ja atsidžiaugti.
„Man su ja labai lengva dirbti, nes galiu nustatyti ypač tikslią temperatūrą ir viskas puikiai išeina.
Aišku, ir maisto skonis bei sultingumas yra nepalyginamai geresnis už iškepto kitokiame grilyje“, – pastebėjo D.Dabrovolskas.
Kepsninė įkvepia kurti
Kepsnines „Big Green Egg“ naudoja geriausių pasaulio restoranų šefai. Įdomus faktas – net 8 iš dešimties geriausių Jungtinės Karalystės restoranuose yra „Big Green Egg“ kepsninės.
Vis dažniau „Big Green Egg“ galima išvysti ir Lietuvos restoranuose. Ši kepsninė yra ir restorane „Sweet Root“, šiemet geriausių Lietuvos restoranų trisdešimtuke užėmusiame septintąją vietą.
Restorano „Sweet Root“ virtuvės vadovas Justinas Misius su „Big Green Egg“ dirba dar palyginti neseniai, bet jau spėjo įsitikinti šios kepsninės privalumais.
„Ją galima naudoti kaip orkaitę, nes yra uždara, geriau išlaiko karštį. Tuo pačiu „Big Green Egg“ leidžia ne tik paruošti produktą labai žemoje temperatūroje, bet ir išrūkyti. Orkaitės tokio privalumo neturi, o kiti griliai tam tiesiog netinkami“, – teigė šefas.
Šiuo metu restorane „Sweet Root“ jau galima paragauti kepsninėje „Big Green Egg“ išrūkytos lydekos. O netrukus J.Misius svečius nustebins ir nauju patiekalu – burokėlių šimtalapiu.
„Burokėlius kepsiu „Big Green Egg“ kepsninėje, po to plonai supjaustysiu ir naudosiu vietoje aguonų pagal seną lietuvišką receptą pagamintame šimtalapyje“, – atskleidė šefas.
Išsipildžiusi svajonė
Išbandyti ir kurti naujus patiekalus kepsninė įkvėpė ir žinomiausias Lietuvos tinklaraštininkes bei kulinarinių knygų autores.
Viena jų – Nida Degutienė, tinklaraščio „ Nidos receptai“ autorė, prisipažino su nekantrumu laukianti Kalėdų, kuomet „Big Green Egg“ kepsninėje keps didžiulį kalakutą.
„Savo „Big Green Egg“ kepsninėje kalakutą galėsiu ne tik kepti, bet kartu ir rūkyti. Taigi jis bus ne tik keptas, bet ir turės dūmo skonį“, – džiaugėsi N.Degutienė.
Pašnekovė pasakojo apie „Big Green Egg“ kepsninę svajojusi jau seniai. Šias kepsnines pastebėjo dar gyvendama Izraelyje, kur įprato ruošti maistą ant grotelių.
„Aš tą „Big Green Eggą“ vis stebėdavau, pačiupinėdavau. Neretai matydavau jį ant aukšto lygio pasaulinių kulinarinių žurnalų viršelių ir vis pasvajodavau, kad kada nors pati tokį turėsiu“, – prisiminė N.Degutienė.
Ir štai kartą tinklaraštininkė savo sutuoktiniui pareiškė, kad jiems reikia tokios kepsninės. Iš pradžių vyras nustebo, kam jiems dar viena kepsninė, kai jau turi dvi dujines. Tačiau vos tik „Big Green Egg“ atsirado Degučių namuose, pats tapo kepimo joje entuziastu, o kitos dvi kepsninės liko beveik nenaudojamos.
„Aš žinojau apie „Big Green Egg“ privalumus. Daug buvau skaičiusi apie jos gerąsias savybes, kokybišką keramiką, galimybę išlaikyti vienodą temperatūrą, iškepti sultingą maistą.
Tačiau kai įsigijome „Big Green Egg“, ji pranoko didžiausius mano lūkesčius. Tikrai yra milžiniškas skirtumas tarp maisto, paruošto dujinėje kepsninėje ir „Big Green Egg“, – neabejojo N.Degutienė. – Aš išprotėjusi dėl virtuvinių prietaisų. Ir man labai svarbi yra maisto įrangos kokybė“.
Pašnekovė kepsninę palygino su automobiliu. Esą visos mašinos turi keturis ratus ir vairą, bet ne visos vienodai geros.
„Man mano „Big Green Egg“ yra ferraris“, – juokėsi N.Degutienė.
Tinklaraštininkė džiaugėsi, kad kepsninę lengva naudoti, nesunku intuityviai suprasti, ką ir kaip daryti. Be to, ją lengva prižiūrėti ir valyti.
Nuostabu N.Degutienei ir tai, kad „Big Green Egg“ kepsninėje galima maistą ruošti visus metus, net ir pasnigus. Kas ypač aktualu Lietuvoje, kur vasaros tokios trumputės.
„Mūsų virtuvėje yra daug virtuvinės technikos, kelios orkaitės. Bet neturiu geresnės virtuvinės technikos už „Big Green Egg“, – neabejojo tinklaraštininkė.
Orkaitėje kepta pica nebetenkina
Dar viena tinklaraštininkė ir kulinarinių knygų autorė Renata Ničajienė pasakojo, kad dėl kepsninės „Big Green Egg“ pastaruoju metu jos šeima pradėjo dažniau važiuoti į Druskininkuose esantį vasarnamį.
„Jau septynerius metus mūsų šeima turi tradiciją penktadieniais daryti picos vakarėlius. Visą laiką kepdavau picą orkaitėje, kur aukščiausia temperatūra yra 250 laipsnių.
Įsigijus „Big Green Egg“ picą pradėjau kepti kepsninėje. Čia galima pasiekti dar aukštesnę temperatūrą ir paruošti tokią picą, kokia ji būna iškepta pečiuje.
Nuo to laiko pica, kepta orkaitėje manęs nebetenkina. Todėl penktadieniais turime būti vasarnamyje Druskininkuose, kur mūsų laukia „Big Green Egg“, – pasakojo R.Ničajienė.
Moteris spėjo įsitikinti, kuo „Big Green Egg“ pranašesnė už kitas kepsnines.
„Tai – jau ketvirtasis mūsų grilis ir šitas tikrai pats profesionaliausias.
Svarbiausia, kad jame galima labai tiksliai su ypač maža paklaida reguliuoti ir išlaikyti temperatūrą. Kitose kepsninėse temperatūros paklaida yra apie 20 laipsnių, tad negalėdavau prognozuoti, kaip maistas iškeps“, – sakė R.Ničajienė.
R.Ničajienė su „Big Green Egg“ pagamino ne vieną patiekalą, kurių receptais dalijasi savo tinklaraštyje „Sezoninė virtuvė“.
Tinklaraštininkė pastebėjo, kad ruošiant maistą su „Big Green Egg“ paprasta palaikyti švarą, o maistas gaunasi toks gardus ir sultingas, kad net nebesinori naudoti jokių padažų.
Taigi, „Big Green Egg“ kepsninėje galima išsikepti bet kokį maistą. Pateikiame „Lava Cake“ pyragaičio receptą, kurį Leonardas Elenbaasas iškepė „Big Green Egg“ kepsninėje:
Šokoladiniai pyragaičiai „Lava Cake“ su skystu įdaru
Išeina maždaug 10 pyragaičių
Pasiruošimo trukmė: 20 min.
Kepimo trukmė: 20 min.
Tešlai reikės:
155 g juodojo šokolado
155 g sviesto + papildomai kepimo formoms ištepti
3 kiaušinių
3 kiaušinių trynių
70 g cukraus
80 g miltų
Įdarui:
100 ml plaktos grietinėlės
100 g juodojo šokolado
1 ekologiškos žaliosios citrinos
žiupsnelio stambios druskos
Reikalingi priedai:
„convEGGtor“ laikiklis
Kepimo akmuo
Įberkite į „Big Green Egg“ kepsninę anglis ir, įdėję „convEGGtor“ laikiklį, groteles bei kepimo akmenį, įkaitinkite iki 180°C.
10 apvalių kepimo formų (Ø 8 cm) ištepkite sviestu.
Pradėkite ruošti įdarą.
Prikaistuvyje ant nedidelės kaitros pakaitinkite plakamąją grietinėlę.
Įdarui skirtą šokoladą sulaužykite gabalėliais, smulkiai sutarkuokite žaliosios citrinos žievelę. Reikės tik jos.
Likusią žaliąją citriną per parą sunaudokite kitam patiekalui arba išspauskite sultis ir užšaldykite, kad galėtumėte panaudoti vėliau.
Į pakaitintą grietinėlę įmaišykite žaliosios citrinos žievelę, druską ir šokoladą.
Maišykite, kol šokoladas išsilydys. Supilkite įdarą į konditerinį švirkštą.
Tešlai skirtą šokoladą sulaužykite gabalėliais ir kartu su sviestu sudėkite į švarų prikaistuvį. Viską išlydykite ant nedidelės kaitros ir gerai išmaišykite.
Kiaušinius, trynius ir cukrų išplakite iki purios masės. Į kiaušinių masę įmaišykite lydytą šokoladą su sviestu, paskui pamažu įmaišykite miltus. Gautą tešlą supilkite į kitą konditerinį švirkštą.
Kepimo formas iki pusės pripildykite tešlos. Į kiekvieną formą įspauskite įdaro ir uždenkite likusia tešla.
Kepimas:
Sudėkite formas ant kepimo akmens ir uždarykite EGG kepsninės dangtį. Kepkite pyragaičius maždaug 20 min., kol tešla iškeps.
Išimkite pyragaičius iš kepsninės ir patiekite dar šiltus.
Skanaus!