Rūsį tvarkę darbuotojai užtiko nuo nacių paslėptą lobį

2017 m. balandžio 20 d. 15:36
Rasa Rėzaitė
Ar jums kada nors teko lankytis šampano muziejuje? Žinoma, ne vienas gurmanas savo gėrimų rūsį galėtų pavadinti mini muziejumi, tačiau jame tikriausiai nerastume 1830 metų šampano, tiesa?
Daugiau nuotraukų (16)
Tokių senų gėrimų savo rūsiuose netikėtai atradę „Bollinger“ šampano namai, skyrę nemažai laiko butelių atpažinimui ir restauravimui, nusprendė neslėpti šio lobio ir savo namuose Ajuje atidarė dvi naujas šampano galerijas – „Galerie 1829“ ir „La Reserve“.
Kaip buvo atrasta 600 butelių labai seno vintažinio šampano? Kuo išskirtinės minėtos galerijos ir kas gali jas aplankyti? Apie tai pasakoja netrukus Lietuvoje besilankysiantis „Bollinger“ namų eksporto vadovas Karlas-Fredericas Reuteras.
– Kaip atradote tuos 600 senų vintažinių butelių?
– Šiuos butelius vienas mūsų darbuotojų atrado tiesiog pavasarinio tvarkymo metu. Viename iš vyno rūsio kampų, giliai už lentynų, radome nedidelį plyšį, keletą tuščių butelių lentynų ir už jų – netikėtą beveik 600 butelių slėptuvę!
Tiesa, tai įvyko jau 2010 m., tačiau mums prireikė nemažai laiko šį lobį sutvarkyti. Ant lentynų buvo sužymėti neaiškūs kodai, kuriuos turėjome iššifruoti, atpažinti, suvienodinti žymėjimą su esamu.
Daugelio butelių kamščiai buvo ne visai sandarūs, inovatyviais lazeriniais įrenginiais galėjome viską patikrinti, restauruoti, atkurti.
Žinoma, ne visus butelius pavyko „prikelti“ naujam gyvenimui: maždaug trečdalis buvo neatpažinti arba nebetinkami.
– Kokio senumo, iš kokių vietovių rasti buteliai? Ar žinote, kodėl jie buvo paslėpti?
– Jauniausias rastas butelys yra 1928 m., seniausias – 1830 m. Vietovės: Le Mesnil-sur-Oger, Verzenay, Ajus, skirtingi kaimeliai (cru).
Iš tiesų nežinome, kodėl buteliai buvo paslėpti, tačiau galime spėti. Kadangi jauniausi yra 1928 m. buteliai, spėjame, jog buvo norima paslėpti visa tai nuo nacių okupantų Antrojo pasaulinio karo metu.
– Kuo svarbus Jūsų namams šis butelių atradimas?
– Visų pirma, tai mūsų istorija, šie buteliai – tai, kas mes buvome, esame ir būsime. Analizavome, dar geriau supratome „Bollinger“ skonių tradicijas.
Be to, tai mus įkvėpė sukurti tikrą vynų galeriją – muziejų. Senų „Bollinger“ šampanų restauracija neskubėdami užsiėmėme jau nuo 1970 m. Šalinome mielių nuosėdas (disgorgement procesas), pildėme tais pačiais vynais, atnaujinome kamščius ir pan.
Tačiau naujieji lazeriniai įrenginiai suteikė galimybę patikrinti butelių slėgį jų net neatidarant. Šis restauravimo procesas buvo paspartintas, atnaujinome apie 4000 butelių ir galėjome atidaryti minėtą galeriją, jei tiksliau – dvi, tai „Galerie 1829“ ir „La Reserve“.
– Kaip vyko butelių restauracija?
– Tai buvo iš tiesų netrumpas, atsidavimo pareikalavęs projektas. 50 ir daugiau metų brandinti buteliai, dauguma brendo dar prieš disgorgement proceso atlikimą, jų tradiciniai, tačiau kiek skirtingi kamščiai.
Kiekvienas butelis reikalavo individualaus dėmesio, atidumo. Taigi, minėta lazerine įranga analizavome kiekvieną butelį, tikrinome jo slėgį, žiūrėjome kamštį, vertinome brandinimo laiką ir t.t.
Išanalizavę visus svarbius veiksnius žinojome, ką daryti toliau – pašalinti mielių nuosėdas, užkimšti nauju kamščiu ir pan.
– Turėjote galimybę iš arčiau susipažinti su gyva „Bollinger“ istorija. Ką supratote? Kaip keitėsi šampano gamybos tradicijos, buteliai?
– Įsitikinome, jog mūsų šampano namų stilius nuo pat pradžių buvo nepriekaištingas!
Ragavome ir vertinome daugiau nei 150 magnumo (1,5 l) ir jeroboamo (3 l) talpos buteliuose esančių šampanų. Visuose išlaikytas tas pats stilius.
Akivaizdu, jog iki dabar puoselėjamos senos tradicijos: brandinimas ąžuolo statinėse (juntamas skonis, aromatai), ąžuolo kamščiai, skonių bei aromatų kompleksiškumas, pirmo spaudimo sulčių naudojimas.
Rezerviniai vynai magnumo talpos buteliuose laikomi jau nuo 1892 metų!
„Bollinger“ receptas, kai ne vintažinio „Special cuvee“ gamyboje naudojama apie 50 proc. rezervinių vynų, iš kurių – bent 10 proc. yra iš magnumo butelių – gyvas jau daugiau nei 120 metų!
Dar geriau perpratome senąsias tradicijas, jų unikalumą.
Taip pat turėjome progą giliau paanalizuoti trijų pagrindinių vietovių (terroirs) – Ajaus, Verzenay ir Cuis – ypatybes.
– Taigi, visa ši patirtis ir atradimai įkvėpė jus atidaryti vyno galerijas? Kuo kiekviena jų ypatinga?
– Taip! Jose – apie 4000 restauruotų šampano butelių. Geriau kiekvieną iš galerijų aptarti atskirai. Taigi:
„Galerie 1829“ pavadinta siekiant įamžinti „Bollinger“ šampano namų įkūrimo datą. Šioje galerijoje – 7300 vyno talpų (įprasto, magnumo, jeroboamo dydžių), net 65 skirtingi vintažiniai gėrimai. Seniausias čia esantis šampanas – 1830 metų, vieni metai po to, kai buvo įkurti patys namai. Beje, šio rūsio kolekcijoje nemažai ir raudonųjų vynų nuo 1952 m., tų pačių metų „Bollinger R.D.“ ir 1969 m. „Vieilles Vignes Francaises“.
„La Reserve“ galerija kiek mažesnė, joje 3125 buteliai, 45 skirtingi vintažiniai vynai iš 16 skirtingų kaimelių (crus). Čia rasite šampanų iš kiekvieno dešimtmečio, ypač garsūs 1945, 1937, 1928 ir 1914 m. buteliai. Ši galerija iš tiesų unikali, joje – skirtingų uogų, skirtingų metų magnum buteliai, atskleidžiama visa namų istorija, tradicijos. Beje, galerija taip pavadinta siekiant pagerbti nuo 1892 m. garsius „Bollinger“ rezervinius vynus magnum buteliuose.
– Kur yra įkurtos šios galerijos? Kas gali jas aplankyti?
– Abi šios galerijos yra „Bollinger“ namuose Ajuje, Šampanėje, Prancūzijoje. Mūsų namai nėra visada atviri lankytojams, tačiau iš anksto susitarę galite patekti į ekskursiją – degustaciją, taip pat ir aplankyti šias dvi naujas galerijas.
– Ar daug lietuvių apsilanko jūsų šampano namuose Prancūzijoje? Ar tiesa, jog jūs balandžio pabaigoje lankysitės Lietuvoje?
ž Kažkada esu minėjęs, jog Lietuvos rinka – viena sparčiausiai augančių šampano gerbėjų rinkų pasaulyje! Ir tikrai, nuolat sulaukiame jūsų šampano gurmanų savo namuose – kai kurie lankosi kasmet, kiti dar tik atranda šį gėrimų pasaulį. Aš Lietuvoje lankysiuosi balandžio 25-26 d. Tokie vizitai mums labai svarbūs, tad juos deriname iš anksto. Atvykstu susitikti su oficialiu „Bollinger“ šampano namų atstovu Lietuvoje Juozu Kabašinsku („Konjako namai“ vadovu), taip pat planuojame keletą renginių Lietuvos gurmanams.
„Sugamour“ desertinėje-butike vyks įdomi šampano vakarienė: „Bollinger“ bus derinamas su garsios Lietuvos šefės bei kitos kitos garsios desertų kūrėjos patiekalais. Laukia penkių patiekalų degustacinė vakarienė ir įdomūs pašnekesiai apie šampaną bei maistą!
Kita penkių patiekalų vakarienė su geriausiais mūsų šampanais bei ypatinguoju 'Pinot Noir' vynu „La Cote Aux Enfants“ vyks „Kempinski“ viešbutyje, restorane „Telegrafas“.
Dar esame suplanavę 3 privačias degustacijas restoranų personalui. Laukia tikrai įdomi ir turininga viešnagė!
šampanasVynasKrymas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.