Vietovė, unikali namų istorija, kitoks gamybos procesas. „Alexandre Bonnet“ namai apjungia viską: didžiuojasi unikalia Les Riceys vietove, giliomis tradicijomis ir istorija, savitu gamybos procesu ir, žinoma, didžiule aistra vynuogynams bei šampanui.
Kaip bebūtų, didžiausiu išskirtinumu vadina ypatingą ryšį su gamta.
„Gamta – tarsi aukščiausių technologijų biblioteka, įkvepianti žmogų. Joje yra viskas – tereikia mokėti pasiimti. Tą ir stengiamės padaryti: puoselėti gamtą ir (ja rūpinantis) pasiimti tai, kas natūraliai yra geriausia“.
Apie visa tai pasakoja neseniai Lietuvoje lankęsis šių šampano namų eksporto vadovas Ericas Maillot.
– Jūsų namų istorija neatsiejama nuo Les Riceys vietovės. Kuo ji ypatinga?
– Tai – pati didžiausia vyndarystės vietovė (866 ha) visame Šampanės regione, nuo seno turinti išskirtinį statusą.
Įrodymai, kad šios vietovės vynuogynai garsūs, siekia jau 632 metus, kuomet jie oficialiai priklausė Burgundijos Molesme abatijai. Daugybę metų vynuogynai priklausė religijos atstovams – abatijoms, vienuoliams, bažnyčiai, tamplieriams.
XVII a. vietovę garsino „Rose des Riceys“ labai pamėgęs Liudvikas XIV – kartą paragavęs jis tapo amžinu šio vyno gerbėju.
XIX a. pabaigoje regione kilo tam tikri neramumai, tarpusavyje varžėsi dvi galingos jėgos: vienoje pusėje buvo Šampanės grafystė, Prancūzijos karaliaus vasalas, o kitoje – Burgundijos kunigaikštystė. Dėl neramumų kito ir Šiaurės Burgundijos bei Pietų Šampanės regionų siena (teritorijų riba).
Nuo 1790 m. Baro prie Senos regionas galutinai priklausė Obui ir Šampanei. Riceys vynuogynų plotai sudarė 1550 ha ir buvo vertinami kaip nepriekaištingi.
1960 m. vietovės ir uogų augimo aplinkos (terroir) išskirtinumą ir istoriją žinoję žmonės inicijavo išnykusių vynmedžių atsodinimą – tada pasiektas dabartinis 866 ha plotas.
Daugiau nei tūkstantmetį tiek Šampanėje, tiek Burgundijoje, regionas visada buvo 'Pinot' uogų žemė. Dėl turtingos istorijos tai yra vienintelė terroir Prancūzijoje, iš kurios derliaus leidžiama gaminti tris AOC: šampaną, raudoną neputojantį vyną (Coteaux champenois) ir garsųjį rožinį – Rosé des Riceys.
Būtent dėl specifinio mikroklimato 'Pinot Noir' uogos čia pasiekia optimaliausią brandą.
„Alexandre Bonnet“ šampano namų „protėviai“ buvo tie entuziastai, kurie plotelis po plotelio atkūrė aplink Baro prie Senos kalnus esančius vynuogynus ir per kelis dešimtmečius užsitikrino išskirtinį 45 ha plotą.
Dauguma mums priklausančių vynuogynų yra aplink Les Riceys, keletas gretimuose kaimeliuose (Balnot sur Laigne, Banjė la Fose, Bragelogne – Beauvoir et Mussy sur Seine). Tuos 45 ha sudaro 37 skirtingi ploteliai: Hardy, La Forêt, Val Ronceux, la Géande, le Calvaire ir kt.
Mūsų vynuogynai yra 'Pinot' uogoms ypač palankiame molio klinčių dirvožemyje. Vynmedžių šaknys – 4 metrų ilgio, tad pasiekia ir surenka tai, kas gilumoje geriausia – vandenis, mikroelementus, mineralus. Tai dovanoja išskirtinį skonį bei aromatą.
– Ar auginate vien tik 'Pinot Noir' vynuoges?
– Ne, tačiau jos sudaro net 41,2 ha. Šios uogos – tarsi mūsų genuose, jų balansas tarp minerališkumo, gaivumo, aromatų kompleksiškumo ir elegancijos puikiai atspindi mūsų šampanų stilių.
Dar auginame 2 ha 'Chardonnay' uogų ir 1,5 ha 'Pinot Blanc', 'Pinot Gris', 'Pinot Meunier', 'Arbane' ir 'Petit Meslier'.
Kitą dalį naudojamo derliaus surenkame iš ilgamečių partnerių – patikimų vynuogių augintojų.
– Taigi, kada tiksliai prasidėjo šampano namų istorija? Ar galėtumėte trumpai ją papasakoti?
– Lucienas Noble, namų įkūrėjų senelis, vynuoges auginti pradėjo 1934 m. Šią aistrą perdavė ateities kartoms ir 1970 m. Rene Bonnetas, drauge su sūnumis Serge'u ir Alainu, įkūrė „Alexandre Bonnet“ šampano namus.
Jie dirbo puoselėdami geriausius Les Riceys vynuogynus, kurdami išskirtinį šampaną. Kuomet įkūrėjų keliai susidūrė su M.Bruno Paillartu ir Philippe'u Baijot (dabartiniu namų vadovu), kuriami gėrimai ir prekinis ženklas atrado dar stipresnį identitetą.
Nemažą indėlį padarė ir vienas artimiausių darbuotojų, Francois Lange.
„Alexandre Bonnet“ šampano namai – tai patirtis, aistra ir atsidavimas.
Ir dabar mūsų namų patyrusi komanda turi realią praktinę patirtį, reikalingą išreikšti, atskleisti šampano dvasią kasdieniame darbe, taip pat mes patys ir esami didžiausi turimos terroir, vynuogynų gerbėjai.
– Papasakokite, kuo išskirtinis yra Jūsų šampano gamybos procesas?
– Pirmiausia, tai atsidavimu, skiriamu laiku ir dėmesingumu.
Didelį dėmesį skiriame aplinkai. Genėdami vynuogynus mes kartas nuo karto pašaliname didžiausius medžius, potencialiai galinčius tapti ligų šaltiniais. Parduodame juos kaip medieną, o gautas lėšas panaudojame savo vynuogynų aplinkos puoselėjimui, sodiname naujus medžius, rožes. Siekiame sveikos ir gražios aplinkos.
Kasmet, kai vynuogių derlius yra kažkuo išskirtinis, tinkamas, kuriame vintažinius vynus – visus rezervinius vynus rūsiuose laikome būtent vintažinius. O tuomet – laikas, dėmesys ir minimalus natūralių procesų keitimas.
„Kuo mažiau intervencijų“, – sako mūsų rūsių meistras Alainas Pailley.
Pavyzdžiui, mes negryniname savo vynų, tiesiog kasdien juos prižiūrime. Laikome optimaliomis sąlygomis nuo 3 iki 8 metų, nuolat degustuojame ir vertiname jų potencialą, išraiškingumą, skonių atsiskleidimą.
Dėl šios priežasties visada žinome, kada geriausias metas naudoti sulfitus (jeigu reikia) – taip galime leisti naudoti minimalų jų kiekį.
Taigi, dėmesys ir skiriamas laikas leidžia mums kurti vintažinius, geriausiai namų stilių ir unikalumą atskleidžiančius šampanus.
– Ar turite mažų plotelių (lieu-dit)? Kuo jie ypatingi?
– Dauguma mūsų plotelių yra pietuose, jaučiantys didžiausią pietryčių įtaką; jiems vidutiniškai – 30 metų.
Žymiausias yra „La Foret“ plotelis, tai – 40 metų senumo 'Pinot Noir' vynuogynai, esantys nuostabiai saulėtame šlaite.
Tai klimato atžvilgiu labai išskirtinė ir išraiškinga terroir. Šampanės regione yra tik keli ploteliai, esantys taip pietryčių veikiamuose šlaituose, tai užtikrina puikų uogų nokimą, brendimą, vyno potencialą.
Beje, čia esančius vynmedžius mes specialiai retiname – siekiame didžiausios terroir koncentracijos ir atsiskleidimo kiekvienoje uogoje.
– Ar platus jūsų siūlomų gėrimų asortimentas?
– Siūlome bene plačiausią pasaulyje 100 proc. 'Pinot Noir' vynų asortimentą: baltą šampaną, rožinį šampaną, „Rose de saignee“ šampaną, raudoną vyną „coteaux champenois“, rožinį vyną „ Rosé des Riceys“.
– Kuriuo šampanu labiausiai didžiuojatės?
– Žinoma, didžiuojamės kiekvienu savo kūriniu. Labiausiai išskirčiau „Cuvee Noir Extra Brut“, kuris atspindi išskirtinį, unikaliose terroir augančių vynuogių charakterį. Šampanas kuriamas griežtai tik iš geriausių mūsų plotelių, tik iš išskirtinių metų derliaus.
Kiekvienam vintažiniam šampanui parenkamas optimalus brandinimo laikas, reikiamas sušvelninti natūralų 'Pinot Noir' aštrumą, nuo 3 iki 8 metų. Tai – bene reikliausias mūsų cuvee.
– Ar galite papasakoti apie žmones, kuriančius „Alexandre Bonnet“ šampanus?
– Svarbiausi šampanus kuriantys žmonės yra enologas, vynuogynų vadovas Didieris Mele ir enologas, vyno rūsių vadovas Alainas Pailley.
D.Mele užaugo vynuogių augintojų šeimoje, Les Riceys vietovėje. „Alexandre Bonnet“ šampano namai buvo pirma jo darbo vieta ( nuo 1990 m.), o 1999 m. jis jau tapo vynuogynų vadovu.
Jo įsitikinimu, pagrindinis darbo tikslas yra užtikrinti, jog vynuogės kuo geriau atskleistų savo terroir. Tam reikia rūpintis aplinkos apsauga, kraštovaizdžiu, nuosekliai ir atidžiai prižiūrėti pačius vynmedžius, uogas. Daryti viską, kad būtų užtikrintas maksimalus natūralumas.
A.Pailley mūsų namuose dirba dar seniau, nuo 1985 m. Jo dėka kiekviename vyno ir šampano butelyje atskleidžiamos geriausios 'Pinot Noir' vynuogių savybės. Tai jis vynuogių sultis paverčia skonių ir aromatų malonumą dovanojančiais šampanais ir vynais.
– Kaip bendrai apibūdintumėte Jūsų šampanų stilių?
– Balansas tarp skonio stiprumo ir subtilumo, minerališkumo ir aromatų kompleksiškumo. Tai natūralus, tikras terroir atspindys.
„Alexandre Bonnet“ šampano namų atstovas Lietuvoje, „Cognac Boutique“ parduotuvės vadovas Juozas Kabašinskas pasakoja, kad šiuos gamintojus partneriais pasirinko dėl keleto priežasčių.
„Visų pirma, Les Riceys vietovė (Cote de Aube subregionas) tikrai išskirtinė; nors turime didžiulį gėrimų asortimentą, mūsų partnerių sąraše šie namai pirmieji, šampaną kuriantys iš minėtos vietovės vynuogių.
Be to, jie augina visas 7 vynuogių veisles, nors neabejotina lyderė yra 'Pinot Noir' (daugiau nei 41 ha iš 44). Pasirinkimas gaminti tiek nemaišyto šampano, tiek vienos uogos – irgi gana retas reiškinys regione.
Beje, „Alexandre Bonnet“ priklauso tai pačiai grupei, kaip dalis kitų namų, kuriems mes atstovaujame: „Philipponnat“ (atstovaujame nuo 2006 m.), „De Venoge“ (nuo 2006 m.), „Besserat de Bellefon“ (nuo 2015 m.).
Priklausydami tai pačiai grupei šie šampanai yra labai skirtingi.
2016 m. šampano šventėje lankėsi šių namų atstovai – Lietuvos šampano gerbėjai turėjo progą geriau susipažinti su kiekvienų iš jų unikalumu ir įsitikinti, kad tai – ne konkuruojantys, o vienas kitą papildantys skoniai. Neabejotina: savo gerbėjų ratą atrado ir „Alexandre Bonnet“ šampano namai“, – pastebėjo J.Kabašinskas.