Prie Juodosios jūros, Sočyje (Rusija), gimęs Stano charčio prisimena nuo mažų dienų.
„Kaip Lietuvoje visi žino šaltibarščius ar barščius, taip Kaukaze ar netoli jo visi valgo charčio – ši sriuba tų kraštų gyventojams tiesiog įaugusi į kraują“, – pasakojo Stano, dažnai ją verdantis ir namuose.
Tiesa, šios sriubos niekas nevalgo, išskyrus jį patį, nes yra per aštri.
Vienas svarbiausių sriubos komponentų – adžika, suteikianti patiekalui ypatingą skonį ir, be abejo, aštrumo.
„Charčio sriubos, kaip ir adžikos, receptų yra labai daug, bet naudojant Lietuvoje parduodamą adžiką man nepavyksta paruošti tikros sriubos, kokią verda mano mama“, – pripažino atlikėjas.
Todėl, kai Sočyje gyvenanti mama susiruošia į Lietuvą, Stano prašo nevežti jokių lauktuvių, išskyrus adžiką.
Tikra kaukazietiška adžika jis pagardino ir maltiečių akcijai skirtą sriubą – ją išvirė kartu su P.Liaudansku, turinčiu įmonę, užsiimančią išvažiuojamaisiais ir lauko renginiais, taip pat kavinę, kurioje ruošia dienos pietus.
Stano vylėsi, kad šaltą žiemos dieną aštri sriuba sušildė akcijos dalyvius.
Vilnietis atlikėjas teigė nesąs abejingas tam, kaip Lietuvoje gyvena pagyvenę žmonės. „Ką reiškia senatvė, supratau, kai TV projektui „Chorų karai“ subūriau Bočių chorą. Vyriausiam mano choro dalyviui buvo 87 metai, o choro dalyvių amžiaus vidurkis – 70 metų.
Tačiau jų akys žibėjo taip pat, kaip ir tų choristų, kuriems vos 20 metų. Tuomet supratau, kad gyvenimas nesibaigia atėjus pensijai ar sulaukus anūkų.
Gaila, kad Lietuvoje nėra sąlygų žmonėms senti oriai, tai labai liūdina. Bet manau, kad tokios akcijos kaip „Maltiečių sriuba“ ir jose dalyvaujantys žmonės kada nors tai pakeis“, – vylėsi Stano.
Charčio sriuba
Į puodą įdėti avienos, užpilti vandeniu ir virti maždaug 20 minučių. Kaip juokavo Stano, tikra charčio sriuba negali būti be avienos, kaip ir šaltibarščiai be kefyro.
Keptuvėje patroškinti daržoves – svogūnus, česnakus, saldžiuosius pipirus, pomidorus, šiek tiek salierų.
Avieną išimti ir suplėšyti gabaliukais, sumaišyti su daržovėmis, viską supilti į puodą, berti prieskonių, dėti adžikos ir virti apie 40 minučių.
Pabaigoje suberti ryžius ir virti, kol jie išvirs.
Į išvirtą sriubą įspausti citrinų sulčių ir česnakų, gausiai įberti smulkintų kalendrų, petražolių.
O paragavę šios sriubos nepamirškite paaukoti alkstantiems!
Renginiai vyks iki metų pabaigos
Labdaros akcijos „Maltiečių sriuba“ tikslas – priminti, kad šalia mūsų gyvena tūkstančiai vienišų, skurstančių senolių, tyliai laukiančių mūsų pagalbos.
Maltiečių žygis per Lietuvą tradiciškai prasidėjo sostinės V.Kudirkos aikštėje. Akcijos pradžią, kaip ir visuomet, paskelbė prezidentas Valdas Adamkus.
V.Kudirkos aikštėje įsikūrė visas sriubų miestelis – maltiečių idėją už orią senatvę palaikė ne tik Stano, bet ir Sasha Songas, dienraštis „Savaitė“, verslo įmonės „Roche“, „Gardėsis“, „KG Group“, „Skonis ir kvapas“, „Caverion“ su muzikinių projektų dalyve Jogaile Šauklyte, viešbutis „Radisson Blu Hotel Lietuva“, restoranai „Forto dvaras“, „Marceliukės klėtis“, „Mano guru“.
„Maltiečių sriubos“ renginiai Vilniuje ir kituose miestuose vyks iki gruodžio pabaigos.
Paremti akciją galima trumpaisiais numeriais: 1417 – 2 eurai, 1418 – 3 eurai.