Išskirtinę progą susipažinti su šampanu suteikė gėrimų ekspertas „Cognac Boutique“ parduotuvės vadovas Juozas Kabašinskas, sukvietęs visus į Lietuvos šampano šventę. Tokia šventė mūsų šalyje rengiama jau antrus metus iš eilės.
Dukart didesnė šventė
Pernai Lietuvos šampano šventė surengta pažymėti „Cognac Boutique“ darbo su šampanu devynerių metų sukaktį. Tada šventė tęsėsi tris dienas ir jos dalyviai galėjo susipažinti su trijų šampano namų atstovais.
Šiemet, minint darbo su šampanu dešimtmetį, nuspręsta surengti dar didesnę šventę. Ji tęsis savaitę. Per šį laiką bus pristatyti trijų šampano namų „Besserat de Bellefon“, „De Venoge“ ir „Alexandre Bonnet“ gaminiai, o kitą savaitę bus galima susipažinti su dar keturių šampano namų gėrimais.
Degustacija bus atvira ir prieinama visiems, sumokėjusiems 20 eurų. Taip pat bus surengta vakarienė, kurioje šampanas bus derinamas su maistu. Tiesa, ši vakarienė bus uždara, o dalyvių skaičius – ribotas.
Kelia kultūros lygį
Šventės metu bus rengiamos ir nemokamos degustacijos restoranų personalui apmokyti.
„Rengdami nemokamas degustacijas restoranų darbuotojams, mes keliame bendrą kultūrą. Juk jeigu dirbantysis restorane nesugeba pristatyti šampano, tai rodo kultūros stoką“, – pastebėjo J.Kabašinskas.
Pašnekovas pasidžiaugė, kad šampano kultūra Lietuvoje smarkiai pagerėjo. Taip atsitiko ir todėl, kad vis dažniau restoranų savininkais tampa virtuvės šefai, turintys visiškai kitokį požiūrį į maisto ir gėrimų derinimą.
Susidomėjimas didžiulis
J.Kabašinsko teigimu, susidomėjimas Lietuvos šampano švente yra didžiulis. Vos paskelbus apie šią savaitę vyksiančias šampano degustacijas, norą jose dalyvauti pareiškė 100 žmonių. Kiti ateis tiesiai į degustacijos vakarą.
Tokia pati atvira visiems šampano degustacija bus rengiama ir kitą savaitę.
Pernai buvo surengtas 100 šampanų baro vakaras, kurio metu visi šampanai buvo pilstyti taurėmis. Planuota rengti vieną dieną, bet dėl didžiulio susidomėjimo baro, kuriame vyko renginys, savininkai nusprendė renginį pratęsti ir suteikti galimybę pasivaišinti visiems šampanu dar dvi sekančias dienas.
Išskirtinės savybės
Visi trys šampano namai, kurių gaminiai bus pristatyti šią savaitę, pasižymi išskirtinėmis savybėmis.
Pavyzdžiui, 1843 metais įkurti šampano namai „Baesserat de Bellefon“ gamina ypatingai lengvą, kreminės tekstūros šampaną, kuriam naudoja tik 'Pinot Noir' ir 'Chardonnay' vynuoges, o vynifikacijai renkasi tik ąžuolines statines – tai suteikia šampanui subtilaus tirštumo.
Minerališko ir elegantiško skonio su aiškiais uogų poskoniais „Alexandre Bonnet“ šampano pagrindą sudaro 'Pinot Noir' vynuogės. Iš jų galima pagaminti net rūšių vynus: baltą, rožinį ir raudoną. Taip pat naudojami nedideli kiekiai 'Chradonnay' ir 'Pinot Noir' uogų. Gamyboje naudoja ilgai brandintus rezervinius namus.
Kone 200 metų veikiantys „De Venoge“ šampano namai, įsikūrę pačioje Šampanės regiono širdyje, Epernė, vieni iš nedaugelio, jei ne vieninteliai, gamina 9 rūšių ir stilių šampaną. Bene žinomiausi jų yra prestižiniai, į unikalios spalvos grafinus išpilstyti šampanai „Des Princes“ ir „Louis XV“.
Šie šampano namai naudoja 'Chardonnay', 'Pinot Noir' bei 'Pinot Meunier' vynuoges. Šampaną gamina tik iš pirmo spaudimo sulčių (cuvee) ir tik iš Grand bei Premier Cru vynuogynų.
Kvies ir vynuogių augintojus
J.Kabašinsko vadovaujama „Cognac Boutique“ šiuo metu atstovauja daugiau nei 30 šampano namų ir užima apie 10 proc. visos šalies šampano rinkos. Pašnekovas teigė, kad šampano asortimentą ketina didinti ir toliau, be to, surengti dar įspūdingesnę šventę.
Jau dabar jis brandina idėją kitąmet pristatyti ir šampanus gaminančius vynuogių augintojus. Tačiau kadangi šie ne tik prižiūri vynuogynus, bet ir gamina šampanus, labai sunku rasti laiko, kada jie būtų laisvesni. Rugsėjis paprastai jiems – pats darbymetis, tad pakviesti juos į Lietuvą būtų sudėtinga.
Todėl J.Kabašinskas svarsto apie galimybę surengti jų pristatymą Lietuvoje ateinančių metų gegužę ar birželį.
Nuo 3 iki 180 tūkst. butelių
Šampano rinka Lietuvoje auga tiesiog įspūdingai. J.Kabašinskas prisiminė, kad dar 2005 metais į Lietuvą per metus buvo importuota tik 3 tūkstančiai šampano butelių. O pernai į mūsų šalį įvežta jau net 180 tūkstančių butelių šampano ir toks augimas, pašnekovo nuomone, nesiliaus.
Kol kas mes suvartojame mažiau šampano, nei broliai latviai. Į mažesnę kaimyninę šalį per metu įvežama net 70 tūkstančių daugiau šampano butelių, nei į Lietuvą.
Tačiau lietuviams tenka gerokai daugiau šampano, negu lenkams. Į 40 milijonų turinčią Lenkiją per metus importuojama tik dukart daugiau, negu Lietuvoje, tai yra, 350 tūkstančių butelių šampanų, be to, anot J.Kabašinsko, mes šią kaimyninę šalį gerokai lenkiame vartojimo kultūra.