Prancūzai savo pasididžiavimui – šampanui – reiklesni, čia kasmet vyksta šampano namų vertinimai, jie savo gėrimų kokybę siekia patvirtinti pripažintais sertifikatais.
Vienas didžiausių įvertinimų yra „Entreprise du Patrimoine Vivan“ (angl. Living Heritage Company) apdovanojimas, kurį skiria Prancūzijos Ekonomikos, Finansų ir Pramonės ministerijos.
Tokį apdovanojimą yra gavę vos dveji šampano namai iš daugiau nei 300, esančių Šampanės regione! Vieni jų – Lietuvos gurmanų pamėgti ir įvertinti „Gosset“ namai.
„Gosset“ – tai seniausi vyno gamintojai Šampanės regione, šie namai įkurti 1584 m. Jie išsiskiria ne tik puoselėjamomis senosiomis gamybos tradicijomis, bet taip pat yra vieni iš nedaugelio, nenaudojantys malolaktinės fermentacijos – taip šampane atskleidžiamas natūralus vaisiškumas, gaivumas. Akivaizdu, jog toks sprendimas pasiteisina: „Gosset“ pripažinti vieni iš 10 geriausių šampano namų pasaulyje.
Kuo išskirtiniai tokių puikių įvertinimų sulaukę namai, pasakoja viešųjų ryšių vadovė Nathalie Dufour.
– „Gosset“ namai veikia jau 432 metus. Kuo ypatinga jūsų namų istorija?
– „Gosset“ šeimos istorija prasidėjo XVI a., kai Jeanas Gossetas (1484–1556) ėmė gaminti neputojančius vynus. Daugiausia – raudoną vyną, iš paties užaugintų vynuogių. Jau tada Ajaus (Šampanė) ir Bono (Burgundija) vietovių vynai buvo pagrindinis ir geriausias Prancūzijos karalių pasirinkimas.
Ajaus vynuose burbuliukai atsirado tik XVIII a. Nuo XVI a. aistra vyndarystei ir žinios, gamybos paslaptys keliavo iš kartos į kartą. Kiekvienas iš 16-os šeimos kartų turėjo vieną pagrindinį tikslą – tobulinti vynuogių augimo aplinką ir atskleisti geriausias jų savybes.
XX a. namų valdymą perėmė Cointreau šeima (konjako namų „Frapin“ savininkė). Šimtmečiais puoselėtas tradicijas sujungus su nauju požiūriu gimė „Celebris Vintage Cuvées“ – šampanas, dėl kurio „Gosset“ tapo vienu iš prestižinių namų etalonų tiek Prancūzijoje, tiek užsienyje.
Jau kelis šimtmečius „Seniausi vyno namai Šampanėje: Ajus 1584“ kuria namų stilių, kuris yra tarsi stilingo gyvenimo ir gero skonio šventė. „Gosset“ gėrimus vertina net daugiausiai pasiekę gurmanai ir visi, kam patinka puikus, elegantiškas, svaraus skonio šampanas. Kiekvienas butelys – tai gyvas išskirtinio meistriškumo prisiminimas. Visi namų istorijos šimtmečiai tik padėjo tai įrodyti.
– Kokių senų gamybos tradicijų laikotės iki šiol?
– Kai baigiame pirmąją alkoholio fermentaciją, sąmoningai nedarome antrinės, malolaktinės fermentacijos. Taip užtikriname, kad vynai maksimaliai išlaikytų natūralų gaivumą, vaisiškumą.
Mūsų gamybos metodai nesikeičia jau daugybę metų, jie puikiai pritaikyti būtent „Gosset“ vynų stiliui, laikymo rūsiuose sąlygoms ir t.t. Visada rinkomės tik geriausias Premier ir Grand cru vynuoges ('Chardonnay', 'Pinot Noir' bei 'Pinot Meunier').
Vyną, kaip ir anksčiau, brandiname nedidelėse statinėse, atskiriant jas pagal vynuogių rūšis, kilmę ir t.t. Nuolat ieškome tobulo gaivumo, uogų tyrimų ir skonio stiprumo balanso, puikiai atspindinčio „Gosset“ stilių, ir mums tai sekasi!
– „Gosset“ šampano namai turi (ir visur viešai pateikia) nepriekaištingo skonio bei kokybės chartiją. Gal galite apie ją papasakoti?
– Ši chartija – tai mūsų namų įsipareigojimas kiekvienam šampano mylėtojui; ja užtikriname kilmingas vyno šaknis, pagrindines puoselėjamas vertybes, nepriekaištingas tradicijas. Chartijoje – 14 punktų, apimančių vynuogių puoselėjimo, rinkimo ir jų sulčių spaudimo taisykles, gamybos procesus, mūsų įsipareigojimus ir vientisą, nepriekaištingą šampano stilių.
– Kuriuose Šampanės regionuose yra jūsų vynuogynai? Ar užauginamo derliaus užtenka visai produkcijai?
– Mūsų vynuogynai sudaro tik 9,6 hektaro.
Per metus pagaminame 1,3 mln. butelių, tam užauginamo derliaus neužtenka, todėl didžiąją dalį vynuogių perkame. Bendradarbiaujame net su 200 augintojų iš 70 skirtingų kaimelių, visi aplink Ajų ir Epernė. Tai – patikimi partneriai, iš kurių „Gosset“ namai vynuoges perka šimtmečiais, paprastai ši partnerystė keliauja iš kartos į kartą.
– Savo pagrindines patalpas neseniai perkėlėte iš Ajaus į Epernė. Kodėl?
– Per paskutinius 15-20 metų mūsų gamyba labai išaugo, patalpos Ajuje tapo per mažos. Epernė įsigytos žemės, vyno rūsiai ir kt. mums leidžia čia laikyti apie 2,5 mln. butelių bei dar 26 000 hektolitrų vyno. Kaip bebūtų, Ay turimas patalpas taip pat saugojame ir naudojame: čia vyną išpilstome į butelius, brandiname ir t.t.
– Koks jūsų šampanų stilius? Kiek laiko paprastai brandinate gėrimus?
– Šampaną brandiname mažiausiai trejus metus, bet dažniausiai ilgiau, kai kurį – net 15 metų! Prieš pagamindami puikų šampaną visada pagaminame puikų vyną. Ilgas jo brandinimas, taip pat malolaktinės fermentacijos atsisakymas, nepriekaištingos kokybės vynuogės ir ištobulinti gamybos procesai padeda sukurti labai gaivų, kreminį skonį su vaisiškais poskoniais, ilgai išliekančiais aromatais ir labai mažais burbuliukais.
– „Gosset“ namų šampaną daugelis atpažįsta ir iš unikalių antikinių butelių. Ar seniai juos naudojate?
– Iš tiesų, antikinės („Grande Réserve“, „Grand Blanc de Blancs Grand Rosé“, „Grand Millésime“ ir „Petite Douceur Rosé“) bei „Celebris“ šampano kolekcijų buteliai – ypatingi. Šiuos unikalios formos butelius Gossetų šeima naudoja jau nuo 1736-ųjų metų.
– Šiais metais pristatėte išskirtinį, daugiau nei 15 metų brandintą „NV Cuvee“. Papasakokite apie jį.
– Tai – šampanas iš praėjusio amžiaus! Jis mūsų rūsiuose buvo jau 1999 m.
„Gosset“ namų stilių ypatingu šampanu atskleisti padėjo dabar jau buvęs vyndarys, rūsių vadovas Jeanas Pierre'as Mareigner. Siekiant tikslo pasiekti buvo maišomi kelių skirtingo derliaus šampano rūšys. Jį sudaro 60% „Chardonnay“ iš trijų skirtingų vietovių (Grand Cru) ir 40% „Pinot Noir“ vynuogių (Grand Cru) iš trijų vietovių; šampano dozažas – 7g cukraus / L.
J.P.Mareigner apie šį šampaną sakė: prailgintas brandinimas, jokios malolaktinės fermentacijos, daugiau nei 15 metų rūsiuose – visa tai šampanui leido išlaikyti savo gaivumą, eleganciją, kartu sukuriant nepaprastą skonių ir poskonių balansą. Burbuliukai puikiai pasitarnauja šio vyno atsiskleidimui.
– Visai neseniai staiga netekote vyndario, rūsių vadovo J.P.Mareigner. Kas dabar eina šias pareigas?
– Taip, J.P.Mareigner pas mus dirbo daugiau nei 33 metus, jo indėlis į „Gosset“ namų sėkmę – didžiulis. Netektis buvo netikėta ir, žinoma, skaudi. Kaip bebūtų, mūsų rūsiai pilni jo darbo vaisių, ilgai priminsiančių apie nepaprastą indėlį.
Dabar mūsų rūsių vadovas yra Odilonas de Varine. Jis – labai patyręs enologas, nuo 2006 m. buvęs „Gosset“ vykdančiuoju skyriaus direktoriumi. „Mūsų tikslas – su tokia pačia aistra ir taip pat kokybiškai tęsti buvusio rūsių vadovo darbus“,- pranešdamas apie naujas pareigas sakė O. de Varine.
– Prieš 3 metus gavote „Entreprise du Patrimoine Vivant“ (angl. Living Heritage Company) apdovanojimą, kurį visame regione turi vos 2 šampano namai. Ką byloja šis įvertinimas?
– Šiuo apdovanojimu Prancūzijoje įvertinamos įmonės, turinčios puikių amatų ir pramonės įgūdžių; su ilga prekybos istorija, naujoviškais gebėjimais ir retomis techninėmis žiniomis, padėjusiomis užsitarnauti savo reputaciją. Tradicijos ir inovacijos, kūrybiškumas, atsidavimas darbui ir aistra, paveldo saugojimas ir perspektyva ateičiai, produkcijos kokybė, eksporto apimtys – į visa tai atsižvelgiama skiriant šį Ekonomikos, Finansų ir Pramonės ministerijos apdovanojimą. Mums tai – iš tiesų puikus įvertinimas!
– Eksportuojate daugiau nei 50% produkcijos. Į kurias šalis?
– „Gosset“ šampano galite 5-iuose kontinentuose, daugiau nei 80 pasaulio šalių. Daugiausia šampano eksportuojame į Vokietiją, JAV, Didžiąją Britaniją, Šveicariją, Italiją.
Nors Lietuvoje šampano rinka maža, jaučiame, kaip auga maisto ir gėrimų kultūra, vystosi aukščiausios klasės gastronomija. Kartu auga ir „Gosset“ šampanų paklausa.
Ypatingoms progoms – ypatingas šampanas
„Gosset“ šampano namų atstovas Lietuvoje, „Cognac Boutique“ parduotuvės vadovas Juozas Kabašinskas pasakoja, jog tai – vienas iš labiausiai mūsų šalies gurmanų įvertintų šampanų.
Pirmą kartą „Gosset“ šampano J.Kabašinskas paragavo 2004 m. sausį, lankydamasis Konjako regione, konjako namuose „Frapin“. Čia šampaną patiekė prieš vakarienę.
„Pamanėme, jog tai puikus aperityvas. Tačiau kodėl ragavome būtent „Gosset“ šampaną, supratau kiek vėliau, antrojo susitikimo (tų pačių metų kovą) metu. Pasirodo, konjako namai „Frapin“, kuriems mes atstovavome, dar 1994 m. įsigijo „Gosset“ šampano namus!
Apsilankėme „Gosset“ šampano namuose Ay miestelyje ir nuo 2006 m. tapome ir šių puikių šampano namų atstovais. Galbūt daug kam tai atrodo keista, tačiau namams Lietuvoje sėkmingai atstovaujame drauge su „Šiaulių tara““, – pasakojo J.Kabašinskas.
Jis džiaugiasi, jog puikių įvertinimų šampanas sulaukia ne tik Lietuvoje: autoritetingo Prancūzijos žurnalo „Le revue du vin de France“ sudarytame 50 geriausių šampano namų sąraše „Gosset“ atsidūrė 4-oje vietoje, 2016 m. „Drinks International“ geidžiamiausių pasaulio šampanų 30-uke – 13-oje vietoje.
Beje, gėrimų ekspertas prisipažino, jog jam įsimintiniausias ir iki šių dienų vienas geriausių „Gosset“ šampanų – tai 1996 m. „Gosset Grand Millesime“. „Mėgaujuosi juo, kai norisi kažko iš tiesų ypatingo. Deja, liko tik vienas butelys... Vienai ypatingai progai“,- sakė J.Kabašinskas.