Čia siūloma paskanauti egzotiškų Karibų virtuvės patiekalų, apie kuriuos turbūt retas yra girdėjęs Lietuvoje, o taip pat paragauti apie 100 rūšių romo, tarp jų – ir to, kuriuo mėgaudavosi tokie garsūs žmonės, kaip rašytojas Ernestas Hemingway'us arba dailininkas kubistas Pablo Picasso.
Ne tik vakarėlių gėrimas
Idėja Vilniuje atidaryti romo barą su Karibų virtuve kilo trims bičiuliams: olandui Bernicui Ter Braakui ir prancūzams Marcui d'Erceville'iui bei Jonathanui Rollandui. Visi jie – nebe naujokai restoranų versle. Kartu ir atskirai jie spėjo atidaryti ne vieną sėkmingai veikiantį restoraną.
Naujausias jų verslas – minėtasis baras „Rhum Room“, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas romui. Kodėl būtent jam?
J.Rollandas atsakė paprastai: „Todėl, kad nieko panašaus į tokį barą nei Lietuvoje, nei galbūt ir visose Baltijos valstybėse dar nebuvo. Vietų, kur tiekiamas romas, yra. Bet nebuvo tokios, kuri taip specializuotųsi į romą, kaip į kokybišką gėrimą“.
B.Ter Braakas pridūrė, kad atidaryti romo barą juos paskatino asmeninis susidomėjimas šiuo gėrimu. Ir nors romas dažniausiai siejamas su vakarėliais ir gerai žinomais kokteiliais, šio baro įkūrėjų tikslas yra atskleisti kitokią jo pusę, parodyti, kad tai gali būti ir taurus gėrimas, kuriuo galima mėgautis vienu.
„Daug kam romas asocijuojasi su vakarėliais. Bet mes norime labiau būti siejami su kokybiška romo puse. Romas gali būti toks pat geras gėrimas, kaip ir brendis, viskis ar konjakas, kurį galima vartoti ne tik kaip sudedamąją kokteilių dalį, bet ir vieną“, – teigė B.Ter Braakas.
Išskirtinių vietų poreikis
M.d'Erceville'is pastebėjo, kad lietuviams jau pabodo niekuo neypatingi restoranai. Jau kelerius metus žmonės ieško išskirtinių vietų, kuriose dirbtų ne universalūs visa ko žinovai, bet tam tikros rūšies maisto ar gėrimų specialistai.
„Vilniuje jau buvo viskio specialistas, gal net ne vienas, bet mes jautėme, kad labai trūksta tų, kurie išmanytų apie romą, kaip ir, beje, apie kitus gėrimus“, – paaiškino M.d'Erceville'is.
Barui „Rhum Room“ vadovauti paskirtas Simonas Laukaitis, šmaikščiai save vadinantis „romeljė“ (panašiai, kaip someljė), kuris mielai gilinasi į romo subtilybes ir savo žiniomis dalijasi su baro klientais.
Anot S.Laukaičio, romas pasižymi ne tik kainų, bet ir skonių įvairove: „Romas gali būti visoks: aitresnio skonio, kaip, pavyzdžiui, brendis ar konjakas, arba švelnesnio, kaip likeris. Jis gali patikti ir vyrams, ir moterims. Ir geriamas jis gali būti įvairiai: kaip aperityvas prieš maistą, kaip digestyvas po maisto arba derinamas su maistu“.
Naujajame bare galima paragauti arba prie jo veikiančioje specializuotoje parduotuvėje įsigyti apie 100 rūšių romo iš viso pasaulio, daugiausiai iš Karibų ir Centrinės Amerikos. Teigiama, kad čia yra didžiausias Lietuvoje romo pasirinkimas.
Netolimoje ateityje baro savininkai ketina importuoti ir daugiau išskirtinių romų, iš įvairesnių pasaulio šalių, pavyzdžiui, Indijos, Australijos ar Malaizijos.
S.Laukaičio teigimu, apie romą sklando labai daug įdomių legendų ir pasakojimų, bet nėra pakankamai patikimų šaltinių, kurie tai galėtų patvirtinti ar paneigti.
Svarbiausia – prieskoniai
Didžioji dalis romo pagaminama Karibuose. Tad nenuostabu, kad romo bare nuspręsta tiekti ir Karibų maistą, kurį gamins M.d'Erceville'is – šefas, kuriam yra tekę dirbti ir „Michelin“ žvaigždutėmis pažymėtuose restoranuose Paryžiuje, Bretanėje ir Šveicarijoje.
Paklaustas, kuo ypatinga Karibų virtuvė, M.d'Erceville'is paaiškino: „Kaip daugumos šalių, esančių prie jūros ar vandenyno, Karibų virtuvės pagrindas yra švieži produktai, daugiausia – jūros gėrybės ar žuvis. Specifiniu Karibų maistą paverčia prieskoniai. Tai nereiškia, kad jis yra aštrus, kaip, tarkim, meksikietiškas maistas. Bet gausybė įvairių prieskonių leidžia žaisti su skirtingais skoniais, nesvarbu, ką gamintum: mėsą, žuvį ar jūros gėrybes“.
Pasak virtuvės vadovo, jeigu dar prieš kelerius metus Vilniuje buvo sunku gauti vienokių ar kitokių ypatingesnių produktų, reikalingų egzotiškiems patiekalams ruošti, dabar tai – nebe problema. Mūsų šalyje įmanoma visko, nesvarbu, kokios šalies maistą ketintumėte paruošti.
„Rhum Room“ virtuvė pilnu pajėgumu pradės veikti dar tik vasarį. Tačiau jau dabar galima pasimėgauti kai kuriais Karibų virtuvės patiekalais.
Vienas jų – net 14 valandų gaminami jautienos žandai, pagardinti Karibų prieskoniais. Išskirtinį skonį patiekalui suteikia labai būdingas Karibams prieskonis – datulinė paprika, priklausanti čili pipirų grupei.
Smaližiams siūloma pasimėgauti ir šokoladiniu pyragu su tongapupe, užlietu šokoladiniu padažu su romu.
Tikslas – būti siejamiems su romu
Nors romo baras veikia dar tik antrą mėnesį, jį jau spėjo pamėgti tiek lietuviai, tiek svečiai iš kitų šalių. Ne vienas lankytojas, kad dar neteko matyti tokios gausybės romo viename bare.
Vieni lankytojai į šį barą užeina norėdami susipažinti su romu, kiti – jau šį tą žinodami ir siekdami pagilinti žinias.
S.Laukaitis pasakojo sulaukęs ir tų, kurie tvirtino mėgstantys tik viskį, bet, nusprendę paragauti romo, juo susižavėjo ir ne kartą sugrįžo į šį barą.
Paklausus, kokią įsivaizduoja šio baro ateitį, B.Ter Braakas nesikuklino: „Mūsų tikslas, kad po metų visi mus Vilniuje sietų su romu. Nesvarbu, ar norėdami nusipirkti romo butelį į namus, ar sužinoti daugiau apie šį gėrimą, jo paragauti, visų pirma prisimintų mus ir ateitų čia“.