Apie kavos ruošimo aparatus pasakojo specializuotos kava ir kavos aparatais prekiaujančios įmonės „Kavos draugas“ ekspertas Ignas Dombrauskis.
Kavos virimo aparatai su filtru
Gamybos procese naudojami vienkartiniai arba daugkartiniai filtrai, per kuriuos plikoma malta kava subėga į tam skirtą talpą. Toks aparatas labai tinka namuose, galima paruošti didesnį kiekį visai šeimai, kava greit neatšąla. Norint mėgautis kvapnesne kava, rekomenduojama rinktis pupeles ir kavą malti prieš kiekvieną ruošimą.
Prancūziškas kavinukas („French Press“)
Jei vis dėl to manote, kad popierinių filtrų naudojimas yra šiurkštus geros kavos ruošimo pažeidimas, tuomet prancūziškas kavinukas yra būtent tai, ko reikia. Nors procesas labai paprastas, tačiau puikiai atskleidžia visus kavos skonius bei aromatą. Rekomenduojama naudoti šviežiai skrudintą, rupaus malimo kavą, nes kavinuko tinklelis įprastai būna gana retas. Paruošti sodraus skonio aromatingą juodą kavą užtruks apie 4 min.
Kavos aparatas „AeroPress“
Šis kavos gerbėjų pamėgtas aparatas atkeliavo iš Amerikos. Visas procesas užtrunka iki 50 sekundžių. Iš pradžių kava užplikoma, o tada spaudžiama per mikrofiltrą. Keičiant kavos ir vandens santykį, plikymo laiką, galima išgauti vis kitokį kavos skonį ir stiprumą, tad galimybės eksperimentams – neribotos. Tinka plauti indaplovėje.
Kapsuliniai kavos virimo aparatai
„Šiems aparatams naudojamos specialios kavos kapsulės, kurių būna pačių įvairiausių skonių. Kavos ruošimas itin paprastas ir greitas – įdėkite kapsulę, paspauskite mygtuką ir... vualia! Jokios sudėtingos priežiūros. Viskas, ko reikia, tai išmesti panaudotą kapsulę į šiukšliadėžę. Tinka tiek namuose, tiek biuruose. Galima rinktis pagal norimą talpą, galią bei kainą“, – sakė I. Dombrauskis.
Stiklinis „Chemex“ kavinukas
Patvarus, paprastas ir elegantiškas. Laboratorijos kolbą primena ne be reikalo. Šio kavinuko išradėjas – vokiečių chemijos mokslų daktaras Peter Schlumbohm, kuriam ši idėja kilo iš paprasto noro patogiai ir greitai pasigaminti kavos darbo vietoje. Ruošimui naudojami unikalūs „Chemex“ patentuoti filtrai, kurie ne tik sulaiko tirščius, bet išvalo bei išgrynina kavą, leisdami mėgautis visais kavos skoniais ir poskoniais.
Vakuuminis kavinukas
Panašu, kad vokiečiai jaučia silpnybę laboratorijos inventoriui. Dar vienas išradimas, panaudotas kavai ruošti – vakuuminis kavinukas. Tai, ko gero, įspūdingiausias būdas ruošti kavai bei puiki proga patikrinti fizikos dėsnius.
Viskas veikia taip – į viršutinį indą įdedame kavos, o į apatinį įpilame vandens. Uždedame ant ugnies. Kuomet vanduo užverda, garai jį per vamzdelį pradeda stumti į viršų. Kai visas vanduo sukyla, metas išjungti ugnį. Pradėjus kristi temperatūrai, susidaręs slėgis taip pat ima kristi (susidaro vakuumas) ir apatinis indas atgal susiurbia prieš tai išstumtą vandenį, dabar jau virtusį puikia kava. Procesas gražus, tačiau jam reikia priežiūros, o kavos paruošimas užtrunka apie 10 min.
Espresso kavinukas („Moka“)
„Moka“ pirmą kartą patentuotas Italijoje. Jo principas toks pat kaip ir vakuuminio kavinuko. Tiek originalusis „moka“, tiek dabartiniai modeliai gaminami iš aliuminio. Jų būna įvairių dydžių, bet geriausia rinktis 2-3 puodelius kavos pagaminantį aparatą. Jei kelionėje negalite ilgai išbūti be espresso – rinkitės elektrinį moka, kurį galėsite pajungti net ir automobilyje.
Turkiškas kavinukas
Jei kavos, ruošiant vakuuminiu principu, jokiu būdu negalima virti, tai šiuo atveju viskas yra kitaip. Šie maži variniai puodeliai būtent tam ir skirti. Tokiu būdu kava įgauna sodrų, stiprų, turtingą skonį. Egzistuoja galybė metodų bei tikslių nurodymų, kaip turkiška kava turi būti ruošiama. „Šiek tiek pasipraktikavę ir nors vieną iš jų įvaldę – tikrai nesigailėsite“, – teigė I. Dombrauskis.
Automatinis kavos aparatas
Vienas paprasčiausių bei greičiausių būdų mėgautis aromatinga kava – paruošti ją per automatinį kavos aparatą. Šiuolaikiniai kavos aparatai, gamybos procesą sumažina iki vieno mygtuko paspaudimo. Sunkiausia proceso dalis ruošiant kavą per automatinį aparatą – išsirinkti sau patinkančią kavą, kurios skonių asortimentas siekia bene 1000 įvairiausių poskonių bei aromatų.