Net ir per daug nesidomintys vyno kultūra greičiausiai bent kartą yra girdėję tokius žodžius, kaip „prosekas“, „šardonė“ ar „muskatas“. Tai – iš skirtingų vynuogių pagaminto natūralaus vyno rūšys.
Vienos jų saldesnės, kitos – rūgštesnės. Vienos auga saulėje, kitoms reikia pavėsio. Kaip išsirinkti skaniausią vyną ir į ką atkreipti dėmesį skaitant etiketę?
Bene žinomiausia vynuogių veislė – populiarioji šardonė (chardonnay). Tai iš Burgundijos regiono kilusi vidutinio dydžio vynuogė su žalsvos spalvos odele. Ir nors geografinio apribojimo šiam pavadinimui nėra, ji ypač populiari Rytų Prancūzijoje, čia aptinkama net kelios dešimtys skirtingų šardonė variacijų, tarpusavyje besiskiriančių skoniu, aromatu ir sodrumu.
Vyno gurmanai vertina proseką. Tai iš „Prosecco“ vynuogių veislės tik Italijoje pagamintas sausas putojantis vynas. Neseniai keli Italijos regionai gavo išskirtinę teisę vieninteliai vadinti savo gaminamą putojantį vyną „Prosseco“. Kitur pagamintas vynas, net jei jis pagamintas iš tos pačios vynuogių rūšies, „Prosseco“ vadintis negali.
„Cabernet Sauvignon“ – dar viena itin populiaria vynuogių rūšis, tapatinama su sodriais raudonaisiais vynais. Vynai pagaminti iš „Cabernet Sauvignon“ pasižymi puikia spalvos, aromatų ir taninų koncentracija, jaučiami vaisių, juodųjų serbentų tonai.
Ispaniškas sausas putojantis vynas vadinamas kavos vardu (Cava). Šis pavadinimas nurodo, kad jis gamintas Katalonijos regione tradiciniu metodu. Kitur gaminamo putojančio vyno taip vadinti negalima.
Išskirtinai Italijos Asti regione gaminamas specialus asti vynas. Toks pavadinimas šiam putojančiam vynui buvo suteiktas dėl saldaus jo skonio.
Muskatas – iš „Muscat“ rūšies vynuogių pagamintas vynas. Kartais jis taip pat vadinamas ir „Muscatell“ vardu, tačiau šis žodis vartojamas gerokai rečiau. Visos kitos žodžio formos nurodo į tai, kad produktas pagamintas ne iš šios rūšies vynuogių.
Tradiciniu metodu buteliuose brandintas putojantis natūralus vynas geriau žinomas kaip šampanas. Tai išskirtinai Šampanės regione Prancūzijoje pagamintas vynas. Šis apribojimas galioja visoje ES, o negalioja Rusijoje ir JAV, kur gėrimas nebūtinai gaminamas ir tradiciniu metodu.
Norint atrasti savo mėgstamą vynuogių rūšį neretai užtrunka. Tačiau tik ragaudami skirtingų skonių vyną galime išlavinti skonį ir išmokti jį pasirinkti skirtingoms progoms, derinti su maistu. Prieš pirkdami butelį gėrimo visuomet atkreipkite dėmesį į etiketę. Juk visi tie spalvingi užrašai – ne šiaip sau. Svarbiausia išmokti juos tinkamai iškoduoti.
Parengė Monika Svėrytė