Gurmaniškus valgius iš žvėrienos mėgstantis gaminti ir daugybę receptų žinantis vadybos specialistas Rolandas Karvelis dar tik svajoja tapti medžiotoju.
Kol kas laukinių gyvūnų mėsos vyras gauna iš medžiojančių bičiulių.
Dažniausiai ant jo stalo puikuojasi valgiai iš stirnienos ar šernienos. Tačiau ypatingomis progomis šeimai ir draugams R.Karvelis paruošia delikatesinį patiekalą iš bebro mėsos ar laukinės anties.
Jauną mėsą paruošti lengviau
Kulinaro gyslelę nuo mažens turintis kaunietis tvirtino, jog skanų patiekalą galima pagaminti iš bet kurio sumedžioto žvėries.
Tačiau, kad užkandis, kepsnys ar troškinys užstalėje būtų giriamas, šeimininkas turi žinoti pagrindines žvėrienos ruošimo taisykles ir nestokoti fantazijos.
Vertingiausia šviežia jaunų ir suaugusių žvėrių mėsa: ji yra malonesnio skonio bei kvapo, lengviau ir greičiau paruošiama.
Senų žvėrių mėsa yra gerokai kietesnė, joje mažiau baltymų ir organizmui reikalingų aminorūgščių. Tokia mėsa ilgiau brandinama ir apdorojama, jai paskaninti reikia daugiau prieskonių.
„Iš jauno žvėries mėsos per keliolika minučių galima iškepti puikų kepsnį, o iš senesnio paruošti nepakartojamo skonio troškinį.
Kad mėsa suminkštėtų, ant jos reikia užpilti grietinės, grietinėlės ar vyno.
Paskui palikti parai ar dviem, kad išsimarinuotų“, – aiškino kaunietis.
Stirnieną gardina padažais
Medžiotojai net geriems bičiuliams nelinkę atiduoti labiausiai gurmanų vertinamos mėsos gabalų, tačiau R.Karvelis ne kartą turėjo galimybę ruošti stirnienos nugarinės kepsnius.
Šviežiai sumedžiotos stirnos mėsos vyras nemarinuoja, kad ši neprarastų skonio.
Ji apibarstoma žvėrienos prieskoniais su žiupsneliu druskos ir trumpai apkepama keptuvėje, kol iš abiejų pusių susidaro gelsvos spalvos pluta.
Kepsnio viduje mėsa turi likti sultinga ir šiek tiek rausva. Perkepta žvėriena išsausėja.
Šaldytą stirnienos nugarinę tinka gaminti su lašiniais, sviestu, rūkytu kumpiu, vynu, česnaku, spanguolių ar bruknių uogiene, serbentų drebučiais.
„Stirnieną skanu pagardinti įvairiais padažais. Juos galima gaminti iš džiovintų trešnių, apelsinų sulčių, vyno. Ypač skanus krienų ir obuolių padažas, kuris tinka ir prie laukinės anties. Sviesto ir baravykų padažas skanus prie visų laukinių žvėrių mėsos“, – pasakojo R.Karvelis.
Smaguriams pakanka gabalėlio
R.Karvelis jau spėjo paruošti patiekalų iš bebrų, kuriuos Lietuvoje galima medžioti nuo rugpjūčio 1 dienos. Jais vaišino ir artimiausius bičiulius.
Orkaitėje kepto viso bebro pakanka 8 – 12 žmonių. Norint pasmaguriauti troškinta ar virta bebriena, pakanka nedidelio jos gabalėlio.
„Paragauti bebrienos troškinio su daržovėmis ar džiovintais vaisiais ir kadagio uogomis atsispiria retas. Bebro mėsa ne tik skani, bet ir sveika, nes gyvūnas minta tik medžių žieve, šakelėmis ir žolėmis“, – sakė kaunietis.
Didžiausiu skanėstu R.Karvelis vadina bebrų uodegas, kurias dar viduramžiais vertino lietuvių didikai.
„Bebro uodegos neįmanoma su niekuo palyginti, nes ji – nepakartojama“, – įsitikinęs kaunietis.
Vyras žino, kaip iš jų išvirti sriubą su daržovėmis, druska, laurų lapais ir garstyčiomis. Uodega taip pat tinkama rūkyti ar vytinti. Neseniai kaunietis išmėgino naują receptą: marinuotą bebro uodegą jis kepė folijoje ant žarijų.
Marinuotas bebrienos kepsnys
Patiekalui reikės: 1 – 2 bebro uodegų, 1 citrinos, 2 didelių galvučių česnako, 2 morkų, krapų, krienų lapų, žiupsnio druskos, šaukšto cukraus, šaukštelio aštraus pomidorų padažo, kadagio uogų, žvėrienos prieskonių.
Bebro uodegą nuplikykite verdančiu vandeniu, supjaustykite gabalėliais. Marinatą ruoškite iš šviežiai išspaustų česnako ir citrinos sulčių, sukapotų krienų lapų, krapų stiebų, įberkite druskos, cukraus, įdėkite pomidorų padažo, pagardinkite prieskoniais.
Marinatą užpilkite ant uodegos gabalėlių, gerai paslėkite ir padėkite į šaldytuvą. Marinuokite 1 – 2 paras.
Prie kepdami nedideliais gabalėliais supjaustykite arba sutarkuokite morkas, jas sudėkite ant bebrienos. Patiekalą suvyniokite į foliją ir kepkite ant žarijų maždaug pusvalandį.