Cukraus pakaitalų pliusai ir minusai

2012 m. balandžio 20 d. 14:20
lrytas.lt
Tėvai draudžia vaikams valgyti saldumynus, tad užaugę jie gana dažnai nori atsiimti tai su kaupu. Vieni savo nesaldžią vaikystę kompensuoja užsiauginę riebalų kalną, o kiti supratę, kad trauką saldžiam patiekalui neįmanoma nuslopinti, mėgina ieškoti adekvačių pakaitalų, rašo Foodrepublic.com. Anot mokslininkų, cukrus – pirmas „nakotikas“, nuo kurio žmogus tampa priklausomas nuo mažų dienų. Yra duomenų, kad pienas iš vienos moters krūties saldesnis nei iš kitos ir mažylis paragavęs, prijunka ir nebenori žysti kitos.
Daugiau nuotraukų (1)
Daugelis žino, kad cukrus – pakankamai kenksmingas produktas, tačiau atsisakyti jo taip pat nenori. Arba tiesiog nežino, kad galima jį pakeisti kitais produktais. Amerikiečių virėjas Andy Howellas papasakojo apie įvairius cukraus pakaitalus ir paaiškino kuo jie geri ar blogi.
Мedus
Tai pagrindinis saldiklis veganams, prie kurių priklauso ir Andy. Meduje esama taip vadinamųjų gamtinio cukraus: gliukozės ir fruktozės. O be to jis turi bendrų organizmą stiprinančių savybių. Daug metų Andy ir jo šeima naudojo medų vietoj cukraus, kol nesužinojo apie „honeygate“ - medaus skandalą, pavadintą pagal analogišką „Watergate“. Medaus skandale atsidūrė kelios medaus tiekimo JAV kompanijos. Visa produkcija buvo atvežama iš Tailando ar Filipinų, kai iš tikrųjų medaus kilmės šalis yra Kinija. Melo priežastis buvo labai paprasta: kiniško medaus falsifikatas JAV kainavo gerokai brangiau, nei medus tiekiamas iš kitų šalių.
Kaip ten bebūtų, bet A. Howello šeima nusprendė atsisakyti jo ir išsirinkti kitą cukraus pakaitalą – klevų sirupą. Andy pažymėjo, kad nuo to momento jo liguistas potraukis saldžiam kaip mat praėjo.
Аgava
Dėl agavos, kaip cukraus pakaitalo, vieningos nuomonės nėra. Retsykiais tai viena, tai kita žvaigždė pasakoja apie savo superdietą, prisimena agavą, tačiau jos negalima pavadinti natūraliu saldikliu, kaip tą žada agavos sirupo tiekėjai. Iš esmės tai tas pats, kaip ir kukurūzų sirupas, kuriame gausu fruktozės, praėjęs kelis perdirbimo etapus. Tačiau agavos sirupas turi žemą glikeminį indeksą, todėl jis idealiai tinka diabetu sergantiems žmonėms.
Palmių cukrus
Tarp kitų įprasto rafinado pakaitalų palmių cukrų galima pavadinti „naujoku“, kadangi pasaulyje apie jį sužinota vėliau, nei apie visus kitus saldžius pakaitalus. Palmių cukrus panašus į rudąjį cukrų. Jo toks pats žemas glikeminis indeksas, o skonis primena karamelę. Labiausiai populiarus palmių cukrus Indijoje. Ten jis pradėtas plačiai vartoti anksčiau, nei Vakaruose. Tačiau rasti jį prekyboje gana sunku. Be to ir kaina jo aukšta.
Nendrių cukrus
Jis geras tuo, kad jame daug naudingų medžiagų, žinoma, jei tai tikras nendrių cukrus, o ne nudažytas burokinis. Priešingai vyraujančiai nuomonei, pagal kaloringumą jis nė kiek nenusleidžia įprastam rafinadui, tačiau jame yra kalio, geležies, magnio, fosforo, natrio, cinko ir B grupės vitaminų. Jis gaminamas palyginti mažais kiekiais, užtat ir pakankamai didelė jo kaina.
Kukurūzų sirupas su dideliu fruktozės kiekiu
Nuo 1980 metų kukurūzų sirupas tvirtai įėjo į amerikiečių gyvenimą ir dabar statistinis JAV pilietis gauna dešimtąją dalį visų kalorijų iš šio sirupo. O vaikų racione šio sirupo gali būti dar daugiau - iki 20 proc. Iš esmės visuose saldumynuose ir gazuotuose gėrimuose kaip saldiklis naudojamas kurkurūzų sirupas.
Kukurūzų sirupas tapo vienas iš pagrindinių JAV nutukimo epidemijos priežasčių. Minesotos universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 2000 metų pradžioje, maistas turintis daug fruktozės (priešinga gliukozei) padidina trigliceridų lygį vyrų kraujyje, o tai, savo ruožtu, veda prie nutukimo ir širdies ligų vystymosi.
Маltodekstrinas
Atletams maltodekstrinas suteikia papildomos energijos kilnojant sunkumus, be to jis gerai įsisavina, todėl puiki proga greitai priaugti svorio. O štai eiliniam žmogui maltodekstrinas jokios naudos neduoda. Jis tik padidina cholesterolio kiekį kraujyje. Todėl dėl per didelio pomėgio šiam saldikliui gali atsirasti hipoglikemija, kadangi maltodekstrinas pažeidžia insulino ir gliukagono bei hormonų, reguliuojančių cukraus lygį kraujyje, balansą. Tada žmogui pradeda svaigti galva, aptemsta sąmonė, atsiranda traukuliai, atskirais atvejais ištinka koma ar net mirtis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.